Προς το περιεχόμενο

Ωραίο θεμα στις πανελλήνιες!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν ολο και ολο το point σου ειναι οτι ΔΕΝ εχουν κανει γεννοκτονια και σημαινει κατι αυτο για σενα αντε να συμφωνησω και εγω να ληγει.

Το δικό μου point πάντως αυτό είναι. Όταν χρησιμοποιούμε μια συγκεκριμένη λέξη καλό είναι να τη χρησιμοποιούμε με την πραγματική σημασία της, γιατί μετά κάποιος μπορεί να μας χρησιμοποιήσει σαν reference για αυτό το οποίο ΔΕΝ εννοούσαμε αλλά τελικά σήμαινε αυτό που είπαμε ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 122
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

το βιβλιο δεν αναφερεται στην αναμειξη της Αμερικης στα Βαλκανια γιατι απλά αναφερεται σε ΕΠΟΧΕΣ που απλα..ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΑΝΑΚΑΛΥΦΘΕΙ ΑΚΟΜΑ Η ΑΜΕΡΙΚΗ... καθως και στην εποχη του σιδηρου παραπετασματος που το μονο Αμερικανικο....κακο ηταν τα τσιγαρα Marlboro & η  οδοντοκρεμα Κolynos (με την οποια οπως ελεγε και ο Χ.Κλυν στον πρωτο του δισκο ΕΒΓΑΖΕΣ ΓΚΟΜΕΝΑ στα κρατη αυτα ;D)      ΠΟΣΟ πιο απλα πρεπει να το πω.... ;D

 

Αφού είπες ότι το βιβλίο αναφέρεται και στα γεγονότα του 2ου Παγκοσμίου Πολέμου-δηλαδή οι ΗΠΑ δεν είχαν καμία ανάμειξη τότε στα βαλκάνια??γενικά η λέξη "ψυχρός πόλεμος" σου λέει κάτι??

 

Είσαι λίγο αμερικανόφιλος η μου φαίνεται??δεν είναι κακό-θεραπεύεται με ένα 2ωρο Μπολεκ και Λόλεκ κάθε μέρα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ολο και ολο το point σου ειναι οτι ΔΕΝ εχουν κανει γεννοκτονια και σημαινει κατι αυτο για σενα αντε να συμφωνησω και εγω να ληγει.

Το δικό μου point πάντως αυτό είναι. Όταν χρησιμοποιούμε μια συγκεκριμένη λέξη καλό είναι να τη χρησιμοποιούμε με την πραγματική σημασία της, γιατί μετά κάποιος μπορεί να μας χρησιμοποιήσει σαν reference για αυτό το οποίο ΔΕΝ εννοούσαμε αλλά τελικά σήμαινε αυτό που είπαμε ;)

 

Ωραια... Ετσι και αλλιως δεν ξερω τον ακριβη ορισμο της.

Αν ειναι λεξικογραφικο το θεμα λοιπον, θα υπαρχει καποιος πιο τεχνοκρατικος ορισμος και σιγουρα δεν θα τον εφευρουμε εμεις τωρα. Κατι που εξαρταται απο ποσοτητες θυματων, αμαχους, βαθος χρονου, ποσοστο επιτευξης του "στοχου εξαλειψης" κλπ. Αν λοιπον αυτος πιανει τα δεκα(?) χρονια διωγμου Εβραιων (που επιβιωσαν ως εθνος και κατεληξαν και με κρατος) και αφηνει εξω τα 300 σφαγης Ινδιανων που κατεληξαν τελικα ολοι στα θυμαρακια και εχασαν και το κρατος τους (μεγεθους πολλαπλασιου) use it.

 

Εγω εψαξα στο google για genocide και βρηκα απειρους ορισμους και να συγκαταλεγονται στις γεννοκτονιες απειρες χωρες.

 

Δεν νομιζω οτι οι "λεξικογραφοι" εχουν καταφερει να βγαλουν εναν ορισμο που να τους πεισει ολους οτι δεν εχουν παθει γεννοκτονια "Ξερετε, Κουρδοι με βαση το λημμα γεννοκτονια δεν εισαστε ακομα ετοιμοι, θελετε 3 χρονια ακομα", "Κυριοι της Χιροσιμα, δεν ειναι γεννοκτονια γιατι η διπλα πολη δεν εξαλειφθηκε", "Απατσι, δεν ειναι γεννοκτονια γιατι το καναν πριν γινουν επισημο κρατος οποτε δεν μετραει"...

 

Δεν θεωρω οτι εισαι σε πολυ σωστο δρομο ετσι, πιο πολυ θα μπερδευτεις. Πιο απλο ειναι να μετρας σε εκατομμυρια τους νεκρους αμαχους. Αμα σου βγαινουν πολλα και με περιεργες μεθοδους (φωτια απο τον ουρανο, πυρηνικα, κλιβανοι σαπουνοποιησης, ρουκετες στα χωρια, αλυσιδες) να ανυσηχεις.

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο θέμα στις πανελλήνιες....

 

 

δεν κάθισα να μετρήσω πόσες φορές μέλη ανέφεραν πως είστε off topic και σας παρακάλεσαν να επανέλθετε αλλά σκέφτηκα πως είναι τουλάχιστον αγενές πως ακόμα και μετά από παράκληση του admin εξακολουθείτε να τους γράφετε ομαδικώς.....Λίγος σεβασμός και εγκράτεια δεν βλάπτει...Έτσι, δεν είναι;

 

όσο για το θέμα, ενδιαφέρον ήταν αλλά εμένα μου άρεσε και το απόσπασμα από τις Δοκιμές του Σεφέρη που είχαν ως κείμενο...

Βρισκόμαστε σ’ ένα σταυροδρόμι· δεν ήμασταν ποτέ απομονωμένοι· μείναμε πάντα ανοιχτοί σ’ όλα τα ρεύματα − Ανατολή και Δύση· και τ’ αφομοιώναμε θαυμάσια τις ώρες που λειτουργούσαμε σαν εύρωστος οργανισμός. […] Συνταραζόμαστε κι εμείς, δικαιολογημένα ή αδικαιολόγητα, από διαδοχικές κρίσεις, αποκαλυπτικές εφευρέσεις και φόβους, που δεν αφήνουν τον ανθρώπινο νου να ηρεμήσει − σαν την καλαμιά στον κάμπο. Μπροστά σ’ αυτά, τι μας μένει για να βαστάξουμε αν απαρνηθούμε τον εαυτό μας; Δε μένω τυφλός στα ψεγάδια μας, αλλά έχω την ιδιοτροπία να πιστεύω στον εαυτό μας. Σας παρακαλώ να με συγχωρήσετε που μνημονεύω εδώ προσωπικές εμπειρίες· δεν έχω άλλο πειραματόζωο από εμένα. Και η προσωπική μου εμπειρία μου δείχνει πως το πράγμα που με βοήθησε, περισσότερο από κάθε άλλο, δεν ήταν οι αφηρημένοι στοχασμοί ενός διανοουμένου, αλλά η πίστη και η προσήλωσή μου σ’ έναν κόσμο ζωντανών και περασμένων ανθρώπων· στα έργα τους, στις φωνές τους, στο ρυθμό τους, στη δροσιά τους. Αυτός ο κόσμος, όλος μαζί, μου έδωσε το συναίσθημα πως δεν είμαι μια αδέσποτη μονάδα, ένα άχερο στ’ αλώνι. Μου έδωσε τη δύναμη να κρατηθώ ανάμεσα στους χαλασμούς που ήταν της μοίρας μου να ιδώ. Κι ακόμη, μ’ έκανε να νιώσω, όταν ξαναείδα το χώμα που με γέννησε, πως ο άνθρωπος έχει ρίζες, κι όταν τις κόψουν πονεί, βιολογικά, όπως όταν τον ακρωτηριάσουν.

[…]

Κι όλα τούτα θα μπορούσα να τα ονομάσω με τη λέξη παράδοση, που την ακούμε κάποτε ψυχρά και μας φαίνεται υπόδικη. Αλήθεια, υπάρχουν ροπές που νομίζουν πως η παράδοση μας στρέφει σε έργα παρωχημένα και ανθρώπους παρωχημένους· πως είναι πράγμα τελειωμένο και άχρηστο για τις σημερινές μας ανάγκες· πως δεν μπορεί να βοηθήσει σε τίποτε τον σημερινό τεχνοκρατικό άνθρωπο που γνώρισε φριχτούς πολέμους και φριχτότερα στρατόπεδα συγκεντρώσεως· αυτόν τον άνθρωπο που αμφιταλαντεύεται ανάμεσα στην κατάσταση του θηρίου και την κατάσταση του ανδροειδούς. Η παράδοση είναι λοιπόν ένα περιττό βάρος που πρέπει να εξοβελιστεί. Μου φαίνεται πως αυτές οι ροπές εκπορεύονται από τη σύγχρονη απελπισία για την αξία του ανθρώπου. Είναι τα συμπτώματα ενός πανικού, που εν ονόματι του ανθρώπου τείνουν να κατακερματίσουν την ψυχή του ανθρώπου. Όμως τι απομένει αν βγάλουμε από τη μέση τον άνθρωπο;

Γ. Σεφέρη, Δοκιμές, τ.2, εκδ. Ίκαρος, Αθήνα 1974, σσ. 175-177

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν κάθισα να μετρήσω πόσες φορές μέλη ανέφεραν πως είστε off topic και σας παρακάλεσαν να επανέλθετε αλλά σκέφτηκα πως είναι τουλάχιστον αγενές πως ακόμα και μετά από παράκληση του admin εξακολουθείτε να τους γράφετε ομαδικώς.....Λίγος σεβασμός και εγκράτεια δεν βλάπτει...Έτσι, δεν είναι;

Πολυ σωστος και τελος.

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παναγιώτη σου ζητώ καταρχάς συγνώμη για το καρα off-topic,σου εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία στο υπόλοιπο των εξετάσεων-ολοι τα έχουμε περάσει βλέπεις-και σκέψου μόνο ότι 4 μήνες θα αράζεις και θα κάνεις ότι γουστάρεις...μια εβδομάδα έμεινε ακόμη!καλό κουράγιο και καλή επιτυχία ;)!

 

Πολύ ωραίο το κείμενο του Σεφέρη!!!και το θέμα της έκθεσης μου άρεσε!!εμάς στη Β' Λυκείου φαντάσου Πανελλήνιες μας είχαν βάλει για τα αδέσποτα....τωρα το πως διορθώνουν τις εκθέσεις δυστυχώς είναι γνωστό :(!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, χωρίς πλέον να μιλάω για το εντελώς off topic ζήτημα που συζητάμε τόσες μέρες, και χωρίς ΚΑΜΙΑ πρόθεση να χαλάσω την ευχή του bluesbreaker (που παρεμπιπτόντως, παρ'ότι διαφωνούμε αρκετά μου είναι πάρα πολύ συμπαθής ;)) θα τονίσω ότι ...κοίτα που έχουμε φτάσει:

 

Το μόνο που λέμε είναι "άντε, κουράγιο, και μετά 4 μήνες θα κάθεσαι"! Για μένα ρε γαμώτο αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα......... Εγώ Παναγιώτη θα σου το πω αλλιώς (τονίζω και πάλι, χωρίς να εννοώ/υπονοώ ΤΙΠΟΤΑ κακό για τον bluesbreaker, απλά τονίζω ότι έχουμε φτάσει στο σημείο που αυτό είναι που μας έρχεται αυθόρμητα, και εμένα το ίδιο φυσικά):

 

Καλή επιτυχία, και σκέψου ότι μετά θα σου ανοιχτούν νέοι δρόμοι, νέοι ορίζοντες, ακόμη κι αν δεν περάσεις στην πρώτη επιλογή σου! Όσο ΜΑΠΑ και ΣΚΑΤΑ κι αν τα έχουμε κάνει τα πανεπιστήμια, όσο κι αν έφαγα κι εγώ 7 χρόνια για να τελειώσω (σε λίγους μήνες :)) την 5ετή σχολή μου, όσο κι αν δεν είχα την όρεξη να διαβάζω τρελλά, έχω πραγματικά ΚΕΡΔΙΣΕΙ, έχω μάθει υπέροχα πράγματα που πάντα ήθελα να ξέρω, σε έναν τομέα που με ενδιαφέρει πολύ: τη φυσική! Κι ας μην είναι αυτό που θέλω να είναι η βασική μου απασχόληση - σε καμία περίπτωση (αυτό είναι η μουσική, και το ήξερα από χρόνια)! Κι όμως παράλληλα με τη μουσική, μπήκα στη σχολή επειδή πραγματικά ήθελα να μάθω πράγματα για ένα θέμα που με λατρεύω! ;) Και δεν έκανα και καμιά ξέφρενη φοιτητική ζωή, χαλαρά πράγματα! Κι όμως, πραγματικά αισθάνομαι ότι ΚΕΡΔΙΣΑ πολλά, τα οποία θα κερδίσεις κι εσύ, και όλα τα παιδιά που θα μπουν, μέσα από τα λάθη και τα προβλήματα του συστήματος, αρκεί να έχεις πραγματικά όρεξη και διάθεση να μάθεις! ;) Τέλος πάντων, δε θέλω να κάνω αναδρομή στη δικιά μου ιστορία (δεν είναι και τπτ ενδιαφέρον ;D ;D ;D), απλώς θέλω να σου πω ότι είναι ωραίο, και αξίζει, να είσαι πραγματικά ενθουσιώδης με τους δρόμους που ανοίγονται! Όσο κι αν υπάρχουν άπειρα προβλήματα, λάθη και ελλείψεις..... ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΑ!!!!!!!!!!!! ;D ;D Και όχι ΜΟΝΟ για ρούχλα και βόλτες και διακοπούλες ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου