Προς το περιεχόμενο

Gibson les paul-με 655!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τα σχόλια του harmony central είναι οδηγός πολλές φορές όχι όμως και τροχοπέδη. Δές τι γράφουν για την higway one strat το 90% των πόστ εκεί. Η οποία χωρίς να είναι κακή κιθάρα, δεν παύει να είναι "κάπως" (κατά γενική ομολογία, και μέσα από προσωπικές συζητήσεις συμπεραίνοντας) και άμα θέλεις το δέχεσαι. Είναι ας πούμε μιά πιό "ιδιαίτερη" στρατοκάστερ.  Σε πολλούς άλλωστε όντως αρέσει. Και μένα μου αρέσει. Αλλά προτιμώ να παίζω με άλλες ;)

καθαρά θέμα γούστου orbital.

 

 

σου ζηταω συγνωμη αν ακουστηκα επιθετικος, ειλικρινα δεν ειχα καμια τετοια προθεση  :-[

 

παντως την highway 1 την εχουν "θαψει" συγκριτικα με μια classic player. η πρωτη εχει παρει βαθμολογια οσον αφορα τον ηχο 8.5 το οποιο δεν ειναι μεν ασχημο, αλλα συγκριτικα με το 9.6 της classic player ειναι θαψιμο.  :)

συμφωνω παντως οτι ειναι λιγακι παιδικη χαρα, υπαρχουν ομως και μερικα σχολια που αξιζουν να διαβαστουν..

 

παντως με παρεξηγησατε, το προβλημα μου δεν ηταν να πεισω για το αν ειναι καλη η κιθαρα μου. το προβλημα μου ειναι οτι επηρεαζομαστε (βαζω και τον εαυτο μου μεσα) απο τα γουστα μας και οσα εχουμε στο μυαλο μας σαν δεδομενα απο προηγουμενα μοντελα και σπευδουμε να καταδικασουμε καποια καινουργια κιθαρα πριν καλα καλα τη δουμε. αυτο συμβαινει οπως ειπα κυριως με τις gibson, λες και αμα δεν κανει 4 χιλιαρικα θα'ναι ντε και καλα μαπα.. και καταληγουμε σε διαφορες υπερβολες (ξαναλεω, πριν δοκιμασουμε) του τυπου "χαλια ηχος" κλπ. και ακομα χειροτερα αυτο το χαλια ηχος δεν συνοδευεται απο το "κατα την αποψη μου" ή κατι παρομοιο, αλλα διδεται σαν μια γενικοτερη παραδεδεγμενη αληθεια.

 

παντως, πραγματικα αναρωτιεμαι, χωρις ιχνος ειρωνειας, τι μπορει πραγματικα να εχει παραπανω μια standard απο μια studio. αν βγαλουμε δηλαδη τους διαφορετικους μαγνητες, αντε να δεχτω οτι εχει καλυτερα ξυλα (που πραγματικα δεν εχω ιδεα κατα ποσο επηρεαζουν πραγματικα τον ηχο). τι ακριβως παραπανω εχει λοιπον; ποιο ειναι το μυστικο στην κατασκευη; ρωταω με ειλικρινη περιεργεια...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

studio. αν βγαλουμε δηλαδη τους διαφορετικους μαγνητες, αντε να δεχτω οτι εχει καλυτερα ξυλα (που πραγματικα δεν εχω ιδεα κατα ποσο επηρεαζουν πραγματικα τον ηχο). τι ακριβως παραπανω εχει λοιπον; ποιο ειναι το μυστικο στην κατασκευη; ρωταω με ειλικρινη περιεργεια...

 

αρκετες στανταρ εχουν κ τους  498Τ/490R οι οποίοι δεν ειναι χειροτεροι απο τους  burstbuckers αλλα διαφορετικοι!

 

γ

MetalCaster

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω μια epi gothic. Αντικειμενικά, ακόμα και η "φθηνή" (δεν τη βρίσκω καθόλου φθηνή) studio πιθανότατα είναι αντικειμενικά καλύτερη από τη δική μου, όμως αν μου τη δίνανε τσάμπα, πάλι την epi θα επέλεγα, μια και απλά τη λατρεύω, για πολλούς και διάφορους λόγους. Μην τρελαινόμαστε τσάμπα. Ότι γουστάρει ο καθένας. Τώρα συγκρίσεις μεταξύ αυτιών είναι απλά αδιέξοδα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ψυχολογία παίζει μεγάλο ρόλο πάντως. Καμμιά φορά συλαμβάνω τον εαυτό μου να σκέφτεται το headstock περισσότερο από το μπράτσο και το σώμα της κιθάρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου αν ψάχνεις για Gibson les paul πάρε με τα λεφτά αυτά και φθηνότερα μια Epiphone les paul stantard η οποία απο προσωπική εμπειρία σου λέω ότι αξίζει με το παραπάνω τα λεφτά της.Έγώ είμαι κάτοχος αυτής http://www.thomann.de/gr/epiphone_lp_standard_plus_vsb.htm και σε πληροφορώ ότι είμαι πλήρως ικανοποιημένος και από κατασκευαστικής απόψεως και απο ηχητικής απόψεως. Αξιόπιστος ήχος. Με ένα λαμπάτο και την κιθάρα αυτή έχεις θέμα!! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου