Προς το περιεχόμενο

Gibson les paul-με 655!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ Gibson Standard και μετά βίας βρίσκεις ποιοτική, πόσο μάλλον η studio σειρά...Αν και έχει τύχει να παίξω με μια studio που πραγματικά έβαζε κάτω όσες standard είχα παίξει μέχρι τότε. (Μη φανταστείτε πολλές, αλλά μου είχε κάνει εντύπωση)

Είναι σαν τη σειρά special SG που δύσκολα βρίσκεις καλό κομμάτι.

(Θεωρώ ότι είμαι πολύ τυχερός που μου έκατσε ένα καλό κομμάτι - όχι faded βέβαια). Για όλα αυτά εννοείται ότι δε θα παράγγελνα ποτέ απ'έξω...

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εν μέρει συμφωνώ. Όντως υπάρχουν διαφορές ανάμεσα σε ίδιου μοντέλου κιθάρες, αλλά από την άλλη αυτές οι διαφορές δεν είναι και τεράστιες, μια και όπως και να το κάνεις φάμπρικα είναι!

Jizzzzzzzzzzzzzzzz da pit!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν παρηγγειλα την studio απο τον θωμα ειχα μεγαλο αγχος μην και την πατησω και κλαιω τα λεφτα μου, αλλα σαν επιχειρημα για το ποσο ευχαριστημενος ειμαι θα πω τα εξης:

1.Δεν υπαρχει καμια ατελια, ψεγαδι , στοκος, στραβοκωληματα κτλ, κοινως τα υλικα φαινονται πολυ ποιοτικα και προσεγμενα στις ενωσεις τους.

2. ο ηχος απλα ειναι οπως τον ακουω στα cd απο τα συγκροτηματα που θαυμαζω..

 

--αρα τι παραπανω να περιμενω απο μια κιθαρα??

 

μαλλον σταθηκα ΠΟΛΥ τυχερος!  ;D ;D

 

MetalCaster

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά στο μεταξύ με τα λ7 που κάνει, χαλαρά την χτυπάω για να την έχω κρεμασμένη, μόνο και μόνο για να ψαρώνουν όσοι τη βλέπουν (γκιμπσονιά κι έτσι)

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά στο μεταξύ με τα λ7 που κάνει, χαλαρά την χτυπάω για να την έχω κρεμασμένη, μόνο και μόνο για να ψαρώνουν όσοι τη βλέπουν (γκιμπσονιά κι έτσι)

 

και την πουλας μετα απο 20 χρονια..σαν συλεκτικο κομματι!

MetalCaster

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πέρνεις μιά γιαπωνέζα 70s-80s και τις περνάς σουβλάκι όλες......

Απαράδεκτες κιθάρες οι studio, φυσικά υπάρχει η περίπτωση να πέσεις και σε καλή... όμως οι καλές είναι 5%.... σε tele τα ποσοστά είναι 25% στις Strat 20% (προσωπική μου άποψη).

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι κάτοχος της les paul vintage mahogany: http://www.guitarcenter.com/Gibson-Les-Paul-Vintage-Mahogany-Electric-Guitar-103371357-i1149476.gc

 

το χρώμα είναι worn brown, δηλαδή αυτό: http://www.guitarsandeffects.com/guitarimages2006/gibson_lespaul_studVM06/vintage_studio_les_paul_002.jpg

 

(αγορασμένη από την Αμερική - προφανώς, εφόσον δεν υπάρχει ευρώπη- από το μαγαζί που έδωσα το link). Έχω να κάνω μερικά σχόλια σε όσα ειπώθηκαν:

1. τα ποσοστά του τύπου 5% των τάδε κιθάρων αξίζουν είναι λιγάκι άκυρα κατά την ταπεινή μου γνώμη. οι περισσότερες σύγχρονες κιθάρες που έχω παίξει "αξίζουν", δηλαδή παίζουν μια χαρά. το πόσα λεφτά δίνει κανείς είναι σαφώς υποκειμενικό. Η tele affinity που έχω στα χέρια μου πάντως, ακούγεται εξίσου καλά στα καθαρά (στα βρώμικα όπως όλες οι τελε δεν μου λένε και τιποτα το ιδιαίτερο) με την πλειοψηφία των τελε που κοστίζουν 1000 ευρω παραπάνω. Όποιος έχει αμφιβολίες καλείται να την δοκιμάσει με στοιχηματάκι (είμαι καμμένος τζογαδόρος  :-X ).

 

2. η κιθάρα είναι απίστευτη αρκεί να ταιριάζει στον "παικτικό" χαρακτήρα σου. Της ταιριάζουν γενικά τα γκάζια (όπου τρώει για πρωινό strat-tele όπως είναι λογικό) και γενικά διαπρέπει σ'αυτους τους τομείς. στα καθαρά είναι οκ, αλλά σίγουρα δεν είναι tele.

να σημειώσω πάντως πως η δικιά μου έχει τους burstbuckers, τους μαγνήτες που φοράνε και οι standard δηλαδη. επίσης να σημειώσω οτι είναι πανάλαφρη για les paul, λίγο πιο ελαφριά από την tele μου. φυσικά δεν έχει την χλίδα των standard σε καμία περίπτωση (bindings κλπ).

 

εγώ την πήρα γιατί ήθελα να έχω μια les paul. απο κριτικές κατέληξα στην συγκεκριμένη που αποδείχθηκε όντως καλή επιλογή απο Α/Β test με standard, studio αλλα και epiphone.

όμως δεν έδωσα σημασία στο γεγονός οτι πλέον έχω μεγαλώσει και παίζω με φουλ γκάζια ενα 20% του χρόνου που παίζω αφενός, και αφετέρου σ'αυτά που παίζω μου είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ το trem bar. Οπότε με καλύπτει 100% όταν παίζω λχ κομμάτια των oasis, αλλά για surf rock δεν κάνει με τίποτα (α ρε sf δεν σ'ακουγα τότε  :-[ )

 

Για κάποιον πάντως που του αρέσουν οι διπλοί μαγνήτες, είναι υπερ του δέοντος καλή και σε καθαρά και (κυρίως) σε βρώμικα.

Α! Ξέχασα να αναφέρω ότι έχει ισα με 99 ΤΟΝΟΥΣ sustain, και αυτό δεν είναι υπερβολή  :) .

Είναι λοιπόν καθαρά τι γουστάρεις. Εγώ προσωπικά σκέφτομαι να την στείλω (άμα ενδιαφέρεται κανείς μου λέει, χαχα ) όπως και τις περισσότερες κιθάρες μου γιατί έφαγα φλασιά με jazzmaster και δεν την παλεύω  :P

Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πήγαινα το στοίχημά σου αν ήμουν Αθήνα... απλά θα σου έφερνα μιά Greco μια Burny, μια Τοκαι και θα διάλεγες μόνος σου ποιά παίζει καλύτερα και σαν κιθάρα, ποιά έχει ποιότητα κατασκευής και ποιά "πιάνεται" καλύτερα και από ηλεκτρικά κλπ. Έχω παίξει με άπειρες κιθάρες (καμμιά 15αριά μόνο έχω τώρα). Οι studio για μένα είναι σαν epiphone με καλύτερους μαγνήτες ΤΕΛΟΣ, είναι low budget κιθάρες και τίποτα παραπάνω.

Τα καλά όργανα κάνουν για όλα, με strat παίζουν ακόμα και οι Maiden..... Van Halen κλπ έχουν γκάζια ή όχι?

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γενικές γραμμές... διαφωνούμε, orbital.

 

Ψύχραιμη και καλογραμμένη η τοποθέτησή σου, αλλά δεν μπορώ να μην διακρίνω σε αρκετά ποστ στο θρεντ μια έλλειψη πείρας σε δοκιμές LP, και τον συνεπαγόμενο χαμηλό πήχη που διαπιστώνω ότι έχουν πολλοί από αυτά που περιμένουν από μια LP. Mια LP μπορεί να έχει πανέμορφα καθαρά - πώς τα διέγραψες μονοκοντυλιά; Eννοείται επίσης ότι θα έχει "τόνους sustain" OΠΩΣ και να είναι φτιαγμένη, και εννοείται ότι θα τα πάει καλά στα γκάζια - σιγά το προτέρημα...

 

Το θέμα είναι αν μια Studio κοντράρει ένα αξιοπρεπές μοντέλο LP στα ίδια λεφτά (ας μην συγκρίνουμε με παραπάνω, ούτως ή άλλως είτε το θέλουμε είτε όχι είναι το μπάτζετ μοντέλο της Gibson), πχ μια απίστευτη Duesenberg. Η απάντηση; not in a million years.

 

Επίσης, αυτά τα ποσοστά 5% για Les Paul, 14,68327% για στρατ, 21,9563214% για telly για μένα είναι κάπως αστεία και δεν τα συμμερίζομαι καθόλου. Το μόνο που παραδέχομαι είναι ότι το quality control των Gibson είναι κακό (ειδικά για τις τιμές τους) αλλά το ότι επίσης έχει βελτιωθεί αρκετά τα τελευταία χρόνια.

 

Τέλος, τι σου ήρθε και το ανέφερες αυτό...

 

Της ταιριάζουν γενικά τα γκάζια (όπου τρώει για πρωινό strat-tele όπως είναι λογικό)

 

...ας το ξεχάσουμε.  :)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου