Προς το περιεχόμενο

Τρίξιμο σε καινούργια κιθάρα...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά παιδιά,

 

σήμερα πήρα στα χέρια μου την καινούργια κιθάρα μου (epi zakk wylde buzzsaw) και τρίζουν οι χορδές, με τι έχει να κάνει, τι μπορώ να κάνω εγώ για να το διορθώσω; Δεν γνωρίζω αρκετά όσο αφορά το setup και είμαι λίγο αγχωμένος μη τα κάνω πουτ@ν@  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.noiz.gr/index.php?page=Setup

 

καποτε πρεπει να αρχίσεις να κάνεις κ μόνος σου σετάπ κ να μην περιμένεις τον μαστορα κ το 50ευρω για το τπτ.Αλλά ΠΡΟΣΟΧΗ δεν ξέρει κανεις μας χωρίς να δει την κιθάρα οτι δεν έχει κάποιο άλλο εργοστασιακό πρόβλημα κ οχι απλά το οτι δεν είναι σεταρισμένη.

 

Οπότε για αρχή πήγαινε στο μαγαζί κ καλο θα ήταν να βρείς ενα φίλο-εμπειρία να την κοιτάξει κ για άλλα εκτός απο το απλό σετάπ.Ισως κ κάποιο σκεύρωμα.(το πα8α με καινούρια αυτό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να την πας στο μαγαζί να σου την ρυθμίσουν.

Επρεπε να το είχαν κάνει, με τις χορδές που θέλεις, πριν στην πουλήσουν.

Είναι το λιγότερο που μπορεί να κάνει ενα μαγαζί που θέλει να θεωρείται σοβαρό.

 

Μη κανεις σεταπ μονος σου αν δεν έχεις ιδέα, καλό είναι την πρώτη φορά να σου δείξει κάποιος.

Να διαβάσεις και τα πολυ καλά άρθρα για σεταπ που υπάρχουν στο Noiz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά!

 

Από του Θωμά το μαγαζί αγοράστηκε η κιθάρα... άρα να την πάω εκεί λίγο δύσκολο...

θα κάνω από βδομάδα καμιά βολτούλα στο κέντρο να μου την τσεκάρει κάποιος μάστορας, έχετε να προτείνετε κάποιον; Αν ναι, στείλτε pm μην σας κατηγορούν και για διαφήμιση  :P

 

Ευχαριστώ και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία. Μπορείς πολύ απλά να τους στείλεις mail ή να πάρεις τηλέφωνο στο έλληνα που έχουν και να τους πεις το πρόβλημα. Για να αποφύγεις την ταλαιπωρία με τυχόν αποστολές σε γερμανία, μπορείς να τους προτίνεις να το πας σε κάποιον εδώ και να πληρώσουν αυτοί το σεταπ(συμφωνα με ελληνα ιδιοκτήτη μαγαζιού, αυτό έχει γίνει).

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν την πας σε κάποιο μαγαζί εδω, καλό είναι να έχεις αποφασίσει τι χορδες θα βάλεις, δλδ αν θα είναι 9ρες ή 10ρες και πια μάρκα. Ετσι το σεταπ θα γίνει με αυτές τις χορδες.

 

Πόσο καιρο την έχεις την κιθάρα ?

Αλλαξες χορδες όταν την πήρες απο τον Θωμα ?

 

Το πιο πιθανό είναι ότι θα θέλει κάτι ελάχιστο για να έρθει σωστά ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

1. Τρίζει παντού ή μόνο στα πρώτα τάστα / ανοιχτές χορδές?

 

2. Λάσκαρε τις χορδές (μία-μία) και τσέκαρε ότι τα βαγονάκια της γέφυρας (αυτά με την εγκοπή για τη χορδή) "κάθονται" καλά στη θέση τους. Πάτησέ τα προς τα κάτω (απλά... με το δάχτυλο) και εν γένει φρόντισε να κάθονται σωστά στη γέφυρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμ... και σε ανοιχτές στις μπάσες κυρίως αλλά σήμερα χωρίς να κάνω κάτι την κούρδισα πάλι και έχει μειωθεί πάρα πολύ το τρίξιμο...

παίζει να θέλουν λίγο χρόνο οι χορδές στο σωστό κούρδισμα για να στρώσουν? (δεν ξέρω αν στέκει αυτό  ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου