Προς το περιεχόμενο

Ηχομόνωση σε υπόγειο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Nαι απο μέσα θα βάλω αργοτερα ricofon αλλά προς το παρον με απασχολεί η κατασκευή του δωματίου που είναι και το πιο δύσκολο κομμάτι.  ;) Σε κανα 20 λεπτο έρχονται να δουν το χώρο 2 φίλοι μου πολιτικοί μηχανικοί. Να δούμε τι θα μου πουνε ότι μπορεί να γίνει. Ο φίλος mediumswing με προβλημάτισε με το ταβάνι και με την πιθανότητα κρεμάσματός του με τη χρήση πετροβάμβακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Είπα οτι "δεν ξέρω"

μπορεί να είναι και μεγάλη χοντράδα αυτό που είπα για την οροφή

Μην το παίρνεις στα σοβαρά

Οι φίλοι σου οι μηχανικοί θα ξέρουν σίγουρα καλύτερα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα site  με υλικά μονωτικά ακουστικές  εφαρμογές σε ενδιαφέρον τιμές και σε παράδοση σε όλη την ευρώπη!!

 

Αξίζει τον κόπο οι ενδιαφερόμενοι ρίξτε μια ματια..!

 

http://www.sonatech.eu/index.php?artikelgruppeid=336857544a27c596db6c7d2d470478d6&loadsite=zeige_artikelgruppe&zeige_seite=0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Παιδιά έκλεισα ένα δωμάτιο και το κάλυψα με γυψοσανίδα-πετροβάμβακα τα γνωστά. Έχω μια παλιά απλή πόρτα. Να τη βάλω ή θα γίνει μαλακία; Τι προτείνετε για την πόρτα; Επίσης ποια είναι η πιο οικονομική λύση για το δάπεδο; Αν στρώσω απλά πλακάκι και βάλω μοκέτες θα έχω μεγάλο πρόβλημα; Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίπου ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα και εγώ...

 

παίζει ρολο τι έχεις από κάτω, αν είναι υπόγειο OK πολύ καλύτερα έχεις να αντιμετωπίσεις μονο τους κραδασμούς(θόρυβο) στο σπίτι σου γενικά!

 

Αν όχι με ακουστική drums θα έχεις προβλήματα, εκτος και χώσεις χρήμα πολύ σε ειδικούς να σου κάνουν mini studio κτλ...

 

Έχουμε ακούσει κωμικοτραγικά πράγματα "κλουβιά" ξύλινα παπλώματα από πάνω χωρίς εξαερισμό κτλ...

 

δεν τα σχολιάζω καν...

 

Η μονη λύση Αν έχεις πρόβλημα! είναι η ηλεκτρονική drums ΌΛΑ τα αλλα περνάνε δευτερες και τρίτες "λύσεις"...!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπόγειο είναι φίλε. Ηλεκτρονικά drums έχω αλλά δεν λέει με τίποτα. Καλύτερα κιθαρίστας  :) Τώρα είμαι στο στάδιο του πατώματος. Δεν θα κάνω τίποτα ιδιαίτερο τουλάχιστον αρχικά. Να ρίξω λέτε πλακάκι ή ξύλο laminate?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν βάλε στο πάτωμα φύλλο λάστιχο με κόντρα πλακέ ή νοβοπάν πάνω του ή και αν γίνεται δύο στρώσεις δηλαδή λαστιχο-ξύλο-λάστιχο-ξύλο.Αυτό για να αποσβέσεις χαμηλές συχνότητες. Βέβαι μπορείς και να αφήσεις ώς έχει το δάπεδο και  απλά να φτιάξεις μία πλατφόρμα ξύλινη ή μεταλλική που να πατά σε λαστιχένια πόδια και εκεί να βάλεις τα τύμπανα. Καλύτερα βέβαια θα απαντήσουν πιο έμπειροι απλά αυτό έκανα με καλά αποτελέσματα. Τώρα εαν υπάρχει καλύτερο..... ::) ??? ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Παιδες ο χωρος μου ειναι ετοιμος αλλα εχω τα προβληματακια μου. Ειναι 12 τετραγωνικα. (3 μετρα υψος). Δεν εχω βαλει κατω πλωτο πατωμα αλλα μονο ενα χαλακι. Δεν εχω ομως προβλημα με τη γειτονια. Προβλημα εχω με τα αυτια μου. Εχω παρει τα ακουστικα ωτοασπιδες της Vic Firth αλλα οταν παιζω αρκετη ωρα εχω προβλημα. Συντονιζονται και τα τομ με την σουρτινα. Δεν εχω βαλει τιποτα να κοβει πανω στα ντραμς η στα πιατινια. Εχω την εντυπωση παντως οτι  οι υψηλες ειναι το προβλημα μου και οχι ο ηχος της κασας. Να την μαφλαρω την κασα; Να βαλω και κατι στο ταμπουρο;;; Τι βαζουν σε αυτες τις περιπτωσεις;;; Πλωτο πατωμα θα με βοηθησει καθολου; Υποψην οτι εχω βαλει ηδη ρικοφον στους τοιχους. Ειδα διαφορα αλλα το προβλημα παραμενει. Ευχαριστω για καθε βοηθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρέμασε κουρτίνες στο ταβάνι και στους τοίχους αφήνοντάς τα να κάνουν ζάρες και όχι τεντωμένα, παίξε με την θέση του ρικοφον και το κούρδισμα των τομ και του ταμπούρου. Το πλωτό πάτωμα κόβει τις χαμηλές συχνότητες που μεταφέρονται από το πάτωμα στον σκελετό του κτιρίου και προς τα έξω. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου