Προς το περιεχόμενο

Ηχομόνωση σε υπόγειο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

.... έχω φτιάξει κι εγώ στα νιάτα μου κοτέτσι. Νομίζω... χαμένος κόπος ήταν.

 

Κάποτε (ίσως στα απομνημονεύματα μου) θα γράψω για τις μαγικές ιδιότητες της καφέ αυγοθήκης Μεγάρων.

 

'Αλλη μια ραδιο-αρβύλα που διαιωνίζεται και πάει από γενιά σε γενιά...

 

Τώρα αν σου πω ότι το "κοτέτσι" το είχα φτιάξει στα Μέγαρα με καφέ αυγοθήκη θα με πιστέψεις?  ;D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

φίλε drummerd δεν έχω κανένα λόγω να αμφισβητήσω οτι η κατασκευή σου σε βόλεψε αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι πανάκεια και μπορεί να αποτελέσει λύση σε όλες τις περιπτώσεις..αλλά αυτό σίγουρα δεν έχει να κάνει με τις αυγοθήκες οι οποίες δεν προσφέρουν ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ....είναι ένας μύθος και κάποια στιγμή θα πρέπει να σταματήσει να εμφανίζεται σαν λύση....θα μπορουσε ίσως κάποιος να πει πως προσφέρουν κάποια επιπλέον μάζα στην κατασκευή αλλά και πάλι αυτό δεν ισχύει γιατί ο τρόπος με τον οποίο τοποθετούνται δεν επιτρέπει την δημιουργία μιας ενιαίας επιφάνειας χωρίς εμφανή κενά και αρμούς....στην τελική μπορείς απλά να βάλεις άλλη μια στρώση γυψοσανίδας η οποία θα προσθέσει πραγματική μάζα στην κατασκευή

Χωρις παρεξηγηση αλλα το οτι καποιο αντικειμενο δεν εχει "πραγματικη" μαζα δεν σημαινει σε καμια περιπτωση οτι δεν εχει ηχοανακλαστικες ή ηχοαπορροφηση.Αν θες να ψαξεις παιρετερω το θεμα,τσεκαρε τους αφρους αλουμινιου και τις εφαρμογες τους.Αυτα απο εμενα.

jungle it till it's funky

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια αναφερεστε σε ενα συστημα εξαερισμου με ηχομωνοτικα φιλτρα. Εγω ομως ο ασχετος δεν ξερω τι ειναι αυτο. Μπορειτε να γινετε πιο συγκεκριμμενοι; Μηπως ειναι πολυεξοδο κατι τετοιο και θα πρεπει να το ξεχασω; Πως μπορω να το κανω η που μπορει να το βρω; Ευχαριστω ολους για τη βοηθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς;;; Ρε παιδιά εγώ θέλω απλά να παίξω drums. (είμαι και σχετικά αρχάριος). Διαθέτω υπόγειο αλλά μου τα κάνατε όλα τραγικά δύσκολα. Κανείς δεν ξέρει σε περίπτωση που κλείσω ένα δωμάτιο με πετροβάμβακα π.χ. τί πρέπει να κάνω για να παίρνω αέρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς;;; Ρε παιδιά εγώ θέλω απλά να παίξω drums. (είμαι και σχετικά αρχάριος). Διαθέτω υπόγειο αλλά μου τα κάνατε όλα τραγικά δύσκολα. Κανείς δεν ξέρει σε περίπτωση που κλείσω ένα δωμάτιο με πετροβάμβακα π.χ. τί πρέπει να κάνω για να παίρνω αέρα;

Tιποτα δεν ειναι τραγικο.Εγω στο υπογειο μου εχω βαλει κοινο εξαεριστηρα τουαλετας και δεν εχω κανενα προβλημα.το πολυ πολυ να περνανε γκομενακια και να σε ακουνε.Σιγα και τι εγινε?αλλωστε για να παιζεις για να γουσταρεις  θες να το φτιαξεις,οχι για να ηχογραφησουν οι Ozric Tentacles.

jungle it till it's funky

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Παιδια το απογευμα θα περασει ο γυψοσανιδας να παρει μετρα.  :) :) ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ. Ξερει κανεις ποσο αποσταση πρεπει να εχουν οι 2 γυψοσανιδες και ποσο παχος πετροβαμβακα πρεπει να βαλω; Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως στα χωρίσματα μπαίνει:

 

διπλή γυψοσανίδα (1.25cm + 1.25cm = 2.5cm)

ορθοστάτης (τυποποιημένος 5cm)

διπλή γυψοσανίδα (άλλα 2,5cm)

Συνολικό πάχος χωρίσματος =10cm

 

Με πετροβάμβακα θα γεμίσεις το κενο των 5cm ανάμεσα στις γυψοσανίδες.

Όσο πυκνότερη είναι η σύσταση του πετροβάμβακα (και άρα μεγαλύτερη η μάζα του ανά μονάδα επιφάνειας) τόσο καλύτερη δουλειά θα κάνει από πλευράς ηχομόνωσης.

 

Όταν δεν φτιάχνεις χώρισμα αλλά θέλεις να ενισχύσεις έναν υπάρχοντα τοίχο, θεωρητικά μπορείς να μην βάλεις το πρώτο ζεύγος γυψοσανίδων. (Ο υπάρχων τοίχος παίζει αυτό το ρόλο). Καλύτερα όμως να μην το κάνεις έτσι. Εφ΄όσον έχεις αρκετό χώρο, βάλε ορθοστάτες στον τοίχο αυτόν, και μετά το πακετάκι "διπλή γυψοσανίδα - ορθοστατης και γέμιση πετροβάμβακα - διπλή γυψοσανίδα". Το κενό του πρόσθετου ορθοστάτη, γέμισέ το κι αυτό με πετροβάμβακα. Στην περίπτωσή σου, που έχεις υπόγειο, ίσως αυτό το τελευταίο γέμισμα να ακούγεται υπερβολή αλλά ο πετροβάμβακας δεν είναι και πανάκριβος και είναι μια δουλειά που δεν θα μπορεί να γίνει αργότερα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση. Να υποθεσω οτι τα ιδια πρεπει να κανω και στο ταβανι σωστα; Ο χωρος που θα κλεισω ειναι μια γωνια. Στη γωνια εχει κολωνα. Αρα εχω να κλεισω 2 μερη απο τοιχο που περιλαμβανουν μια κολωνα (θα το κανω οπως μου ειπες δηλ. με 2πλο ορθοστατη-γεμισμα με πετροβαμβακα) και τα υπολοιπα 2 μερη του ορθογωνιου δωματιου μου παλι με 2 διπλες γυψοσανιδες και ορθοστατη γεμισμα. Ειμαι σωστος; Με την κολωνα πρεπει να κανω κατι σπεσιαλ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πώ την αλήθεια, με το ταβάνι δεν ξέρω τι πρέπει να κάνεις, και η λύση με τον πετροβάμβακα ίσως να μην είναι σωστή σε αυτή την περίπτωση, λόγω βάρους, γιατί μπορεί να "κρεμάσει" η οροφή. Σχετικά με την κολώνα, φαντάζομαι ότι θα υπάρχουν αρκετές "σπέσιαλ" (και πανάκριβες) λύσεις. Δεν ξέρω να σου πω με σιγουριά. Η κατασκευή με τον (διπλό σε αυτό το σημείο) πετροβάμβακα, κάτι θα κρατήσει, αλλά σίγουρα όχι 100%. Οι χαμηλές συχνότητες και ότι σχετίζεται με το δάπεδο και τα λοιπά δομικά στοιχεία θα περάσουν και ίσως σε μεγάλο βαθμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια μικρή διευκρίνιση...

 

Για προβλήματα αντανακλάσεων ήχου μερικά κομμάτια ρικοφον η ότι άλλο τέτοιο υλικό ("σφουγγάρι") τέλος πάντων...

 

φτάνει και περισσεύει για να αλλάξει την κατάσταση!

δείτε την φωτογραφία που σας βάζω είναι από studio που πριν την τοποθέτηση μόλις μερικών κομματιών ήταν δραματική η κατάσταση,

και έχοντας δει αλλου τέτοιες "πατέντες" έκανε το ίδιο με ΘΕΑΜΑΤΙΚA αποτελέσματα!!

 

l_907f74fe39101b863cb8fa4924852c56.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου