Προς το περιεχόμενο

harley Benton GA15


Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπόν... αρχικά... όλοι οι Α class ενισχυτές είναι μουντοί λίγο πολύ.

 

Όχι φίλε μου, από που το συμπεραίνεις αυτό? Με ποιους ενισχυτές τάξης Α έχεις παίξει?  Επιπλέον ο GA15 ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑΞΗΣ Α!!!  ;) (τώρα θα βγει πάλι, και με το δίκιο του, ο bloody και θα με βρίζει...  8))

 

Θυμάμαι πάντως ότι και ο GA5 ήταν αρκετά μουντός, πράγμα που έχει να κάνει με το tonestack νομίζω...

 

Κατά τα άλλα ευχαριστούμε για το mini review, περιμένω να ακούσω και τα clips!  ;) :)

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

λοιπόν... αρχικά... όλοι οι Α class ενισχυτές είναι μουντοί λίγο πολύ.

 

A όχι, διαφωνώ κάθετα... αυτό δεν έχει καμία σχέση με το αν είναι Class A ή όχι, μόνο με τα tone stack, το πού βρίσκονται στο κύκλωμα, σε τι συχνότητες είναι τοποθετημένα και γενικά την όλη σχεδίαση του κυκλώματος. Συνήθως έχουν τα χαρακτηριστικά πρίμα που "γυαλίζουν" - "τρίζουν", και που έρχονται ακόμη περισσότερο στην επιφάνεια όταν ο ενισχυτής υπεροδηγείται. Eγώ να δεις τι έχω τραβήξει για να τα διώξω από τον Koch... πάντως αρκετοί που έχω παίξει είναι γεγονός ότι δεν τα έχουν.

 

(Όχι βρε TGL, γιατί να βρίσω;;  ;D Μια διαδικτυακή παρέα είμαστε... σόρι αν φάνηκα επιθετικός)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

A όχι, διαφωνώ κάθετα... αυτό δεν έχει καμία σχέση με το αν είναι Class A ή όχι, μόνο με τα tone stack, το πού βρίσκονται στο κύκλωμα, σε τι συχνότητες είναι τοποθετημένα και γενικά την όλη σχεδίαση του κυκλώματος. Συνήθως έχουν τα χαρακτηριστικά πρίμα που "γυαλίζουν" - "τρίζουν", και που έρχονται ακόμη περισσότερο στην επιφάνεια όταν ο ενισχυτής υπεροδηγείται. Eγώ να δεις τι έχω τραβήξει για να τα διώξω από τον Koch... πάντως αρκετοί που έχω παίξει είναι γεγονός ότι δεν τα έχουν.

 

(Όχι βρε TGL, γιατί να βρίσω;;  ;D Μια διαδικτυακή παρέα είμαστε... σόρι αν φάνηκα επιθετικός)

 

Σώπα βρε συ, σε πειράζω!  :P

 

Η αλήθεια είναι ότι είναι πιο εύκολο για έναν class A να έχει... τον αμάζευτο στα πρίμα, που "ακούγονται" περισσότερο και λόγω της "στερεοφωνικής" εικόνας που προβάλλει, ειδικά σε crunch συγχορδίες.... Εγώ το προτιμώ, καλύτερα να περισσεύει παρά να μη φτάνει, που έλεγε και η γιαγιά μου...  8)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως, λέω μήπως, τον έχει ανοίξει κανείς να δούμε και τα σωθικά του; Λογικά η σχεδίασή του πρέπει να είναι η standard PP με λάμπες, οπότε μπορεί να γίνει πολύ modification - και πολύ απλά - για tailoring του ήχου, ακόμα και για το πρόβλημα μουντάδας (που μαντεύω 1-2 σημεία στο κύκλωμα που μάλλον κάνουν τη δουλειά).

 

Πάντως με 160 ευρώ που κοστίζει και μερικές μοντίφες, ο ενισχυτής απλά θα τα σπάει... Παρεμπιπτόντως, τι λάμπες έχει (μάρκα); Noname κινέζικες ή τίποτα πιο ενδιαφέρον;

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E, κλασσικά τις noname που είπες ή τίποτα Sovtek (τις noname Sovtek δλδ). Αυτά υπαγορεύει η τιμή που πρέπει να κρατηθεί χαμηλά, με τη βοήθεια των φτηνών υλικών κι εργατικών.

 

Όταν λες PP τι εννοείς; Δεν τα έχω ξανασυναντήσει τα αρχικά. Αν έπρεπε να μαντέψω, PP θα σήμαινε Point to Point (κάτι που αποκλείεται να υφίσταται στον συγκεκριμένο ενiσχυτή). Οι μέθοδοι είναι 5: PTP (Point To Point), Partial PCB, Total PCB, Turret Board, Tag Board. Το 100% των ενισχυτών κάτω των 1000 ευρώ (νομίζω) φτιάχνεται με Τotal PCB.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω ρε παιδιά. Αν τον συνδέσω με ένα 12αρι ήχειο στα 4 ή στα 8 Ohm ας πούμε, πιστεύετε ότι "βγάζει" πρόβα με drums ή θα χρειάζεται και mic για να ακουστώ? Επίσης, σε ένα live θεωρείτε ότι θα τον ακούω (υποθέτοντας φυσικά ότι έχω βάλει mic) ως monitor για το παίξιμό μου?

 

Υπογραφή....Πρίφτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απουσια gain τον καθιστά να λειτουργεί σαν μια καλή βάση για πετάλια distortion μιας και μόνο καθαρά...πόσο μπορεί να παίξει κανείς...

 

ΩΡΕΣ & ΜΕΡΕΣ μπορει... ;)

 

αν ψαχνεις gain machine λυπαμαι αλλα αγορασες λαθος ενισχυτη ;)

 

δηλ.μας λες οτι ο ενισχυτης κανει ακριβως οτι ΠΡΕΠΕΙ να κανει (οτι κανουν δηλ. ολοι οι περιζητητοι single channel amps στον πλανητη) αρα ειναι καλο deal.

 

με ενα καλο ΜΕΓΑΦΩΝΟ (και οχι "ηχειο" ;D) ο ενισχυτης θα πεταει,με το στοκ φτηνο δεκαρακι του κλαφτα Χαραλαμπε. (ακομα καλυτερα αν του βαλεις ενα 12αρι,αν χωραει,η αν το συνδεσεις με μια καλη 1χ12 καμπινα (σαν την Epiphone valve jr με το eminence)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι με λίγο καλύτερους πυκνωτές, και με άλλο μεγάφωνο δεν θα πιστεύετε τα αυτιά σας.

Μάλλον θα είναι το επόμενο Project.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απουσια gain τον καθιστά να λειτουργεί σαν μια καλή βάση για πετάλια distortion μιας και μόνο καθαρά...πόσο μπορεί να παίξει κανείς...

 

ΩΡΕΣ & ΜΕΡΕΣ μπορει... ;)

 

αν ψαχνεις gain machine λυπαμαι αλλα αγορασες λαθος ενισχυτη ;)

 

δηλ.μας λες οτι ο ενισχυτης κανει ακριβως οτι ΠΡΕΠΕΙ να κανει (οτι κανουν δηλ. ολοι οι περιζητητοι single channel amps στον πλανητη) αρα ειναι καλο deal.

 

με ενα καλο ΜΕΓΑΦΩΝΟ (και οχι "ηχειο" ;D) ο ενισχυτης θα πεταει,με το στοκ φτηνο δεκαρακι του κλαφτα Χαραλαμπε. (ακομα καλυτερα αν του βαλεις ενα 12αρι,αν χωραει,η αν το συνδεσεις με μια καλη 1χ12 καμπινα (σαν την Epiphone valve jr με το eminence)

 

Superfunk μιας και αναφέρθηκες στη συγκεκριμένη καμπίνα (την οποία σκεφτόμουν σοβαρά :)),  το γεγονός ότι είναι 16Ohm πιστεύεις ότι κάνει πιο "αδύναμο" το συνδυασμό με το συγκεκριμένο ενισχυτή σε σχέση με μία άλλη καμπίνα 4 ή 8 Ohm? (δεδομένου ότι ο ενισχυτής παρέχει τις συγκεκριμένες επιλογές)?

Υπογραφή....Πρίφτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου