Προς το περιεχόμενο

harley Benton GA15


Προτεινόμενες αναρτήσεις

δοκιμασα και JJ ενώ προενισχυσης εκτος απο την στοκ Sovtek δοκιμασα Tungsol RI, NOS Tungsram, NOS Brimar, NOS Mullard απο 12ΑΧ7 και 3 διαφορετικές NOS Mullard και αλλες 2 διαφορετικες NOS Brimar απο 12ΑΤ7...btw, προσωπικά δεν βρηκα καμια χρησιμοτητα των 12ΑΤ7 στον συγκεκριμένο ενισχυτή)

 

Άρα...θα μου τις δώσεις. Σωστά; ;D

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Άρα...θα μου τις δώσεις. Σωστά; ;D

 

Τις 12AT7? Αμε, όσες θελεις, κρατάω την Mullard CV4024 (στην V3/PI του plexi δεν ακουγεται καθολου ασχημα) και οι υπολοιπες 4 δικές σου...

 

 

 

...ανταλλαγή με μία  Mullard CV4004... :D

 

 

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα...θα μου τις δώσεις. Σωστά; ;D

 

Τις 12AT7? Αμε, όσες θελεις, κρατάω την Mullard CV4024 (στην V3/PI του plexi δεν ακουγεται καθολου ασχημα) και οι υπολοιπες 4 δικές σου...

 

 

 

...ανταλλαγή με μία  Mullard CV4004... :D

 

 

 

Τό'ξερα ότι θα μου τη φέρεις πισώπλατα. Άτιμε. ;D ;D :P

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Το ζήτημα μουντάδα είναι απλά θέμα αλλαγής μερικών πυκνωτών... και ίσως και αλλαγής μεγαφώνου, αλλά αυτό είναι δεδομένο - για καλό λαμπάτο ήχο θέλεις και καλό μεγάφωνο. Το Celestion Vintage 30 που έχω βάλει σε ένα handmade λαμπάτο μου απλά θερίζει. Άσε που έχει και μεγάλo sensitivity (100dB) και δίνει έξτρα volume (όπως και τα περισσότερα Eminence, με πάνω από 102 dB sens.)

 

Το ποια εξαρτήματα συγκεκριμένα θέλουν αλλαγή, μπορώ να αποφανθώ μόνο hands-on... Τον έχει κάποιος κατά Τούμπα μεριά και διατίθεται να τον ανοίξει για πείραγμα;  ;D

 

Με μια πρώτη, οι πυκνωτές που υπάρχουν (πάντα) για περιορισμό bandwidth ώστε να μην πιάνει RF είναι οι πρώτοι ύποπτοι. Λίγα pF παραπάνω και πάνε τα πρίμα... Είναι και το neg.feedback/presence που ίσως θέλει tweaking.

 

Ελπίζω μόνο να μην είναι θέμα κακής ποιότητας μετασχηματιστή εξόδου. Μικρή πιθανότητα, αλλά κι έτσι να είναι, υπάρχουν εναλλακτικές...

 

Όπως και να έχει, χρειάζεται hands-on approach...

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

χμμμμ  βλεπω και δυο τελεστικους εκει μεσα...    :-\

 

 

αραγε παιζει καποιο σχεδιο και για τον μικρο με τα 5W?

 

 

θα ηθελα κανα τετοιο για ..."πειραματοζωο"  ;D

 

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks!  :)

 

εκανα κι ενα μικρο ψαξιματακι και μαζεψα μερικα χρησιμα αρχεια.

 

βρηκα ενα pdf που εχει πολυ πρμαμ μεσα αλλα δυστυχως ειναι στα Γαλλικα.

Αν καποιος γνωριζει τη γλωσσα ευχαριστως να του το δοσω.

 

 

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ... για τους τελεστικούς έχουμε:

U1A - Οδήγηση του tone stack για διεύρυνση του boost/cut στις 3 περιοχές (χρησιμοποιώντας negative feedback).

U1B - Ενίσχυση x2 για στάθμη σήματος Send και απομόνωση (buffer) από το tone stack.

U2A - Προσαρμογή και buffering του σήματος return (ουσιαστικά είναι εκτός κυκλώματος αν δε χρησιμοποιούμε send/return).

U2B - Ένα ακόμα ελαφρύ boost στο σήμα για να βγάλει line out και να οδηγήσει τη phase splitter λάμπα V3.

 

Πηγές "μουντάδας": όλοι οι 47pF πυκνωτές που βρίσκονται στο feedback κάθε τελεστικού (στο U2B υπάρχει ακόμα και στην έξοδό του και τη γη, ο C45). Επίσης, ο C16 και ο C15 (συνήθως γύρω από τον τελευταίο υλοποιείται και κύκλωμα Presence σε άλλους ενισχυτές, που δείχνει και τη σπουδαιότητά του στα πρίμα του ενισχυτή). Χαμηλώνοντας τις τιμές αυτών των πυκνωτών πετυχαίνουμε μικρότερη απόρριψη πρίμων. Τι τιμή βάζουμε; Θέλει πειραματισμό... εγώ θα ξεκινούσα από 33pF και θα κατέβαινα. Προσοχή: όσο χαμηλώνει η τιμή, αυξάνει ο θόρυβος από ηλεκτρομαγνητικές παρεμβολές (αν ακούσετε ραδιοφώνο σημαίνει ότι το παρακάνατε!) και η πιθανότητα σφυριγμάτων στις λάμπες (self-oscillation). Αυτά θα συμβούν σε πολύ χαμηλές τιμές, μια τιμή από 22 εώς 33pF θα είναι μια χαρά. Όσο για τον C15, μπορούμε να κατέβουμε πολύ χαμηλά, χωρίς προβλήματα... 47nF, 33nF... δοκιμάζουμε!

 

Πρότασή μου: ασχολούμαστε πρώτα με τον C15 δοκιμάζοντας διάφορες τιμές πυκνωτών και αν η μουντάδα παραμένει ακόμα και σε πολύ χαμηλές τιμές, πειράζουμε και τους άλλους των 47pF.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ! Υψηλές τάσεις στο κύκλωμα ακόμα και όταν είναι κλειστός και εκτός πρίζας! Αν δε το κατέχετε το άθλημα, ζητήστε βοήθεια από κάποιον που το κατέχει, δεν παίζουμε με αυτά!

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου