Προς το περιεχόμενο

πρώτη κιθάρα (ηλεκτρική)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ λεπτά και μη βολικά και καλά για ταχύτητες. Μπούρδες...

 

Ίσως για σένα και το στυλ που παίζεις. Κ εμένα μου αρέσουν τα λεπτά μανίκια και τα θεωρώ πιο βολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ποιος στο είπε αυτό; Στις ibanez ποτέ δεν μου έκατσαν καλά τα μανίκια τους. Πολύ λεπτά και μη βολικά και καλά για ταχύτητες. Μπούρδες... Και η ίδια το κατάλαβε και σιγά σιγά παχαίνει τους λαιμούς της.

 

Μήπως (edit: είσαι λίγο υποκειμενικός) γενικεύεις την υποκειμενικότητά σου; Όσο για την Ibanez, όπου είχε λεπτά μανίκια, συνεχίζει να έχει. Η σειρά RG Prestige άλλωστε εκεί οφείλει την επιτυχία της. Θα συμφωνήσω ότι το μανίκι είναι υποκειμενικό θέμα. Και βέβαια ισχύει το "με ό,τι συνηθίσεις". Αλλά ορισμένα αντικειμενικά ζητήματα συνεχίζουν να υπάρχουν.

 

Φίλε Ανδρέα, παίξε και δες τι σε βολεύει στο χέρι σου.

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ λεπτά και μη βολικά και καλά για ταχύτητες. Μπούρδες...

 

Ίσως για σένα και το στυλ που παίζεις. Κ εμένα μου αρέσουν τα λεπτά μανίκια και τα θεωρώ πιο βολικά.

 

Ασσχετως το τι βολεύει τον καθένα, αντικειμενικά να το δεις τα λεπτά μανίκια κουράζουν πιο πολύ όταν παίζεις πολύ ώρα συνεχόμενα και προκαλουν πιο εύκολα τενοντίτιδες, απλουστατα επειδή δεν παρέχουν τη στήριξη που δίνει ένα πιο χοντρό μπράτσο.Dont get me wrong, και εγώ medium μανίκια προτιμώ (εκτος απο  τελε που αμα δεν είναι ρόπαλο δε λέει) αλλά κάποια πράματα είναι ζήτημα ορθοπεδικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ασχέτως το τι βολεύει τον καθένα, αντικειμενικά να το δεις τα λεπτά μανίκια κουράζουν πιο πολύ όταν παίζεις πολύ ώρα συνεχόμενα και προκαλουν πιο εύκολα τενοντίτιδες, απλουστατα επειδή δεν παρέχουν τη στήριξη που δίνει ένα πιο χοντρό μπράτσο.Dont get me wrong, και εγώ medium μανίκια προτιμώ (εκτος απο  τελε που αμα δεν είναι ρόπαλο δε λέει) αλλά κάποια πράματα είναι ζήτημα ορθοπεδικής.

 

Ρε παιδιά έλεος με αυτό το κόλλημα περί λεπτών μανικιών. Το μέγεθος του μανικού δεν έχει να κάνει τίποτα με τις τενοντίτιδες γιατί απλώς τα χέρια του κάθε ανθρώπου δεν είναι ίδια. Άλλος βολεύεται, άλλος δυσκολεύεται λόγω του χεριού του. Όχι λόγω του μανικού.

 

Το γεγονός ότι έχει τύχει να έχουν υπάρξει τενοντίτιδες σε ανθρώπους που χρησιμοποιούν λεπτά μανίκια δεν οφείλεται στα μανίκια αλλά στη μ@λ@κία στο κεφάλι τους.

Εξηγούμαι: αυτά τα μανίκια προτιμώνται από κολλημένους που ανεβοκατεβάζουν κλίμακες και αρπέτζιο 20 ώρες τη μέρα σε εξωφρενική ταχύτητα χωρίς καμία φροντίδα για τα χέρια τους - δεν είναι επόμενο να υπάρξει πρόβλημα;

 

Εγώ προσωπικά, παίζω με λεπτά μανίκια από τα 15 μου και τώρα είμαι 40. Δεν είχα ΠΟΤΕ πρόβλημα. Αλλά δεν ήμουν ποτέ κολλημένος. Έπαιζα κιθάρα για να γουστάρω. Αλλά και όταν δούλεψα βράδυ πάλι με standard thin έπαιζα και δεν είχα κανένα πρόβλημα ενώ πάθαινα κράμπες με χοντρά μανίκια.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ασχέτως το τι βολεύει τον καθένα, αντικειμενικά να το δεις τα λεπτά μανίκια κουράζουν πιο πολύ όταν παίζεις πολύ ώρα συνεχόμενα και προκαλουν πιο εύκολα τενοντίτιδες, απλουστατα επειδή δεν παρέχουν τη στήριξη που δίνει ένα πιο χοντρό μπράτσο.Dont get me wrong, και εγώ medium μανίκια προτιμώ (εκτος απο  τελε που αμα δεν είναι ρόπαλο δε λέει) αλλά κάποια πράματα είναι ζήτημα ορθοπεδικής.

 

Ρε παιδιά έλεος με αυτό το κόλλημα περί λεπτών μανικιών. Το μέγεθος του μανικού δεν έχει να κάνει τίποτα με τις τενοντίτιδες γιατί απλώς τα χέρια του κάθε ανθρώπου δεν είναι ίδια. Άλλος βολεύεται, άλλος δυσκολεύεται λόγω του χεριού του. Όχι λόγω του μανικού.

 

Το γεγονός ότι έχει τύχει να έχουν υπάρξει τενοντίτιδες σε ανθρώπους που χρησιμοποιούν λεπτά μανίκια δεν οφείλεται στα μανίκια αλλά στη μ@λ@κία στο κεφάλι τους.

Εξηγούμαι: αυτά τα μανίκια προτιμώνται από κολλημένους που ανεβοκατεβάζουν κλίμακες και αρπέτζιο 20 ώρες τη μέρα σε εξωφρενική ταχύτητα χωρίς καμία φροντίδα για τα χέρια τους - δεν είναι επόμενο να υπάρξει πρόβλημα;

 

Εγώ προσωπικά, παίζω με λεπτά μανίκια από τα 15 μου και τώρα είμαι 40. Δεν είχα ΠΟΤΕ πρόβλημα. Αλλά δεν ήμουν ποτέ κολλημένος. Έπαιζα κιθάρα για να γουστάρω. Αλλά και όταν δούλεψα βράδυ πάλι με standard thin έπαιζα και δεν είχα κανένα πρόβλημα ενώ πάθαινα κράμπες με χοντρά μανίκια.

 

+100. Είναι αναλόγως το μέγεθος του χεριού του καθένα. Και εγώ με λεπτά μανίκια παίζω και δεν ξέρω καν τι είναι η τενοντίτιδα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+100. Είναι αναλόγως το μέγεθος του χεριού του καθένα. Και εγώ με λεπτά μανίκια παίζω και δεν ξέρω καν τι είναι η τενοντίτιδα!

Δεν είναι τόσο απλό. Το μέγεθος του χεριού δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο όσο κάποιες συνήθειες στο παίξιμο - π.χ. η τοποθέτηση του αντίχειρα. Γι' αυτό και θα δεις κάποιους με σχετικά μικρά χέρια να προτιμούν baseball-bat neck και άλλους με χέρια σαν κουπιά να παίζουν μόνο με thin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος στο είπε αυτό; Στις ibanez ποτέ δεν μου έκατσαν καλά τα μανίκια τους.....

 

Για να μην σε κάποιον ότι ίσως να εκφέρει μια προσωπική άποψη, όταν ο ίδιος το έχει ήδη παραδεχτεί.

Όσο για την ιμπανέζ είναι αλήθεια ότι πλέον μετρίασε την παραγωγή μοντέλων με φλούδα μπράτσα και αρχίζει και κυκλοφορεί αρκετά και με πιο χοντρά

 

Δεύτερον προς τους γρήγορους. Ποιοι είναι οι γρηγορότεροι και όχι απλά σρεντάδες που ανεβοκατεβαίνουν την ταστιέρα; Οι καντράδες. Με τί παίζουν; Με γομάρια.

Είναι άλλο πράμα το τι βολεύει τον καθένα και άλλο πράμα να παίρνονται ως δεδομένα διάφορα, που οδηγούν σε λάθος συμπεράσματα. Έστω ότι ο φίλος αγοράζει μια κιθάρα με μπράτσο λεπτό και τελικά δεν του κάθεται καλά. Τότε αφού θα έχει ως σταθερά το ότι τέτοιου είδους μπράτσα είναι όπωσδήποτε ευκολόπαικτα και "γρήγορα", τότε ποιος τον πείθει ότι ίσως και να φταίει η κιθάρα που δεν τον βόλεψε και όχι αναγκαστικά η κουλαμάρα του;

Αυτό προσπαθώ να πω, ότι δλδ είναι άλλο πράμα το τι μας βολεύει και άλλο πράμα διάφορες μπαρούφες που κατά καιρούς ανάγονται σε κανόνες, ιδίως στον κόσμο των κιθάρων, όπως ο μύθος με τα μπράτσα και του πόσο εύκολα είναι, διαφόρων μαγικών ιδιοτήτων του ιδρώτα των δακτύλων, μιας συνπαθεστάτης κατά τ' άλλα γιαγούλας που τυλίγει μαγνήτες και διάφορα άλλα θεοπάλαβα που κατά καιρούς σκάνε. (το καλό είναι ότι δεν τα έχω δε στο νοιζ αυτά  :) )

 

 

Edit: Άσχετο αλλά σα να βγήκε κάπως με επιθετικό τόνο αυτό το μήνυμα. Πραγματικά δεν έχει τέτοια πρόθεση (βαριέμαι να τροποποιώ βραδυάτικα...  ;D )

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστω ότι ο φίλος αγοράζει μια κιθάρα με μπράτσο λεπτό και τελικά δεν του κάθεται καλά. Τότε αφού θα έχει ως σταθερά το ότι τέτοιου είδους μπράτσα είναι όπωσδήποτε ευκολόπαικτα και "γρήγορα", τότε ποιος τον πείθει ότι ίσως και να φταίει η κιθάρα που δεν τον βόλεψε και όχι αναγκαστικά η κουλαμάρα του;

 

Υποτίθεται ότι την κιθάρα που θα πάρει θα την παίξει πρώτα να δει αν του κάθεται καλά... Αν απλώς πάει και πάρει στα τυφλά ένα στυλ κιθάρας που του πρότειναν στο νόιζ, κακό του κεφαλιού του.

 

Το τί στυλ μανικού συνηθίζεται για ταχύτητες στην ηλεκτική κιθάρα δεν θα το πούν οι καουντράδες που παίζουν ακουστικά όργανα, αλλα οι ηλεκτρικοί κιθαρίστες:

 

Satriani: Ibanez - λεπτός λαιμός

Vai: Ibanez - λεπτός λαιμός

Michael Romeo - ESP = λεπτός λαιμός

Malmsteen: - Fender Stratocaster = λεπτός λαιμός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τί στυλ μανικού συνηθίζεται για ταχύτητες στην ηλεκτική κιθάρα δεν θα το πούν οι καουντράδες που παίζουν ακουστικά όργανα, αλλα οι ηλεκτρικοί κιθαρίστες:

 

:o

 

Οι "καουντράδες" (sic!) παίζουν ακουστικά όργανα?

 

Δεν ξέρεις και πολλά για την country έτσι? Ούτε και φαντάζομαι ότι έχεις ακούσει και πολλούς κιθαρίστες της, μιας και θα άλλαζες γνώμη στα περί "ταχύτητας"...  ::)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου