Προς το περιεχόμενο

πρώτη κιθάρα (ηλεκτρική)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Δεν είναι τόσο απλό. Το μέγεθος του χεριού δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο όσο κάποιες συνήθειες στο παίξιμο - π.χ. η τοποθέτηση του αντίχειρα. Γι' αυτό και θα δεις κάποιους με σχετικά μικρά χέρια να προτιμούν baseball-bat neck και άλλους με χέρια σαν κουπιά να παίζουν μόνο με thin.

 

 

Παιζει ρολο το μεγεθος του χεριου αλλα αυτο που λες σχετικα με μικρα χερια=baseball και μεγαλα χερια=thin δεν ειναι κανονας.Για παραδειγμα , εγω εχω μεγαλα χερια+μακρια δακτυλα και το ΜΟΝΟ μανικι που με βολευει αφανταστα ειναι το "U" της vintage 70's strat μου της αμερικανας(της μεξικανας ειναι λιγακι ποιο λεπτο)και με τον αντιχειρα τερμα πανω σαν να πιανω μπουτακι γκομενας ;D ;D θελω το χερι μου να "γεμιζει" , περι ορεξεως βεβαια απλα ενα παραδειγμα λεω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το τί στυλ μανικού συνηθίζεται για ταχύτητες στην ηλεκτική κιθάρα δεν θα το πούν οι καουντράδες που παίζουν ακουστικά όργανα, αλλα οι ηλεκτρικοί κιθαρίστες

 

Καλά τώρα για άλλη μια φορά την πέταξες. Μια πρόχειρη αναζήτηση στο net θα σου δείξει αν παίζουν με ηλεκτρικές ή όχι (ιδίως tele, σκάφη και αυτές τις περίεργες τις μεταλικές που δε θυμάμαι πως λέγονται τώρα. Σε αυτούς θα σου βάλω 30 ακόμη με παλούκια λαιμούς (SRV, Eric johnson, Jeff Beck, και πόσοι ακόμη)

 

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζει ρολο το μεγεθος του χεριου αλλα αυτο που λες σχετικα με μικρα χερια=baseball και μεγαλα χερια=thin δεν ειναι κανονας.

Δεν το έγραψα ως κανόνα, μάλλον ως αντιπαράδειγμα στον υποτιθέμενο κανόνα μεγάλα χέρια=fat και μικρά χέρια=thin. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Το τί στυλ μανικού συνηθίζεται για ταχύτητες στην ηλεκτική κιθάρα δεν θα το πούν οι καουντράδες που παίζουν ακουστικά όργανα, αλλα οι ηλεκτρικοί κιθαρίστες:

 

Satriani: Ibanez - λεπτός λαιμός

Vai: Ibanez - λεπτός λαιμός

Michael Romeo - ESP = λεπτός λαιμός

Malmsteen: - Fender Stratocaster = λεπτός λαιμός

 

 

 

Φαντάζομαι καταλαβαινεις ότι αυτά που λες απλά δε στέκουν,ε?

Επειδή αύτοί οι 4 παιζουν γρήγορα και παίζουν με thin δε παει να πει ότι το thin βολευει περισσότερο.

Το πιο άγριο και γρήγορο shreding πέφτει στην country, όπου οι περισσότεροι παίζουν με tele με μπράτσα ρόπαλα.

Αυτό δεν είναι προσωπική άποψη, είναι ΓΕΓΟΝΟΣ, στο είπανε και οι άλλοι εδώ...

Ενα ψάξιμο στο youtube θα σε πείσει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Malmsteen: - Fender Stratocaster = λεπτός λαιμός

 

Οι παλιές Fender που έπαιζε ο Malmsteen είχαν χοντρές ταστιέρες- παλούκια

 

Για τις Ibanez τώρα η λεπτή ταστιέρα και τα jumbo τάστα ευνούν  το shred (arpeggios, tapping κτλ) Είχα την RG550 για 10 χρόνια και μιλάμε κυριολεκτικά για metal weapon (imho)

 

Πάντως κάποιος που παίζει πραγματικά παίζει σε όλα τα όργανα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα για μένα με τα πολύ λεπτά μπράτσα δεν είναι αν βολεύουν ή όχι..

Είναι ότι οι κιθάρες που τα έχουν δεν βγάζουν ήχο...

(τον ήχο που θέλω εγώ ν'ακούσω τουλάχιστον)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες μια cort x2 ή και παραπάνω μοντέλο αν φτάνεις οικονομικά, είναι στην ίδια φιλοσοφία με τις ibanez αλλά είναι πολύ καλοστημένο όργανο (έχω μια)

Αυτες θα τις βρεις σε Λογοθέτη Τσέλιο.

Υπάρχουν και άλλες cort πχ η g series σε πιο στρατ φάση, κάνουν και για γκάζια λόγω διπλού στo bridge..

 

Και αν βρεις δες κάτι απο schechter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry ρε παιδιά, αλλά δεν μπορώ να κρατηθώ, πετάγομαι λοιπόν ΟΛΙΓΟΝ σαν πορδή (που και που το κάνω αυτό....).

Γράφει κάποιο νέο μέλος - φίλος και ζητάει γνώμες / βοήθεια για πρώτη ηλ. κιθάρα και ενισχυτή.

Αρχίζουν όλοι να προτείνουν ΛΑΜΠΑΤΟΥΣ ή ΤΕΡΑΤΑ ενισχυτές, από κιθάρες ότι βάλλει ο νους σου, πάρε με σταθερή γέφυρα, πάρε με τρέμολο, πάρε διβιδο, ξέχνα τα μπράτσα "έτσι" και πάρε τα "γιουβέτσι", βάλε 13 ενεργούς διπλούς, όχι βάλε μόνο έναν μονό στη μέση οι άλλοι είναι άχρηστοι.... κ.ο.κ.

Μιλάμε για τα ΠΡΩΤΑ βήματα ενός παιδιού που θέλει να μπει στον μαγικό κόσμο της μουσικής, μέσω της ενασχόλησης με την κιθάρα. Κατά 99,9% θα παίζει για κανα χρόνο στο δωμάτιό του, άντε να ρθει και κανας φίλος του, να "τζαμάρουν" (λέει αυτός .... ώπα ρε παίχτουρα) δηλαδή να του δείξει τα πρώτα ακκόρντα και ριφς (λέω εγώ τώρα....). Αν "κολλήσει" τελικά το μικρόβιο, ίσως βρει και κανα δυο άλλους και κάνουν καμμιά βόλτα από κανα προβάδικο, να δουν πως είναι και τα ντραμς, και πως είναι να κρατάς και να βαράς με πραγματικές μπακέτες και όχι με κλαδιά ελιάς.

 

Τι να τον κάνει τον 30αρη τον ενισχυτή?

Τι θα καταλάβει από τον λαμπάτο?

Τι να του πει το χοντρό ή το λεπτό μανίκι?

 

Αυτά είναι διλήμματα (τριλήμματα?) που θα τον απασχολήσουν ΜΕΤΑΑΑΑΑΑΑ, αφού αλλάξει μια κούτα χορδές και τα χέρια του βγάλουν κάλους εκει που πρέπει....

 

Επίσης μην ακούσω σχόλια "να πάρει κάτι καλό τώρα - από την αρχή - να του μείνει".

Δηλαδή τι είναι καλό και πρέπει να του μείνει? Ξέρει ο ίδιος? Ξέρουμε εμείς για αυτόν?

Για να ξεκινήσεις με κάτι (μουσική ή ότι άλλο) πρέπει να ξοδέψεις μια περιουσία και να πας σε ειδικές λύσεις?

 

ΝΑΙ, να μας πει αν θέλει αρκετά γκάζια ή κάτι πιο ελαφρύ (σιγά μην....).

ΝΑΙ να προτείνουμε κάτι αξιοπρεπές που να μην ζητάει επισκευή κάθε τρεις και λιγο, ή να μην έχει σοβαρές ελλείψεις ή κατασκευή που θα τον δυσκολέψει στα πρώτα του βήματα.

ΝΑΙ ακόμα και να τον πάρουμε από το χέρι, βόλτα μέχρι το κιθαρομάγαζο για σωστή δοκιμή / έλεγχο του τι θα αγοράσει.

 

 

ΜΑΛΛΟΝ είμαι εντελώς OFF Topic, αλλά έχω ακούσει παιδιά που μπήκαν στο ΝΟΙΖ / ζήτησαν γνώμη / τους σηκώθηκε η τρίχα ή παρασύρθηκαν και ... άντε γεια...

ΝΑΙ έχω διαβάσει και έχω μάθει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ χρήσιμα πράγματα στο ΝΟΙΖ, που με έκαναν καλύτερο "παίχτη", που με πόρωσαν και απογείωσαν το ενδιαφέρον μου.

ΝΑΙ στο ΝΟΙΖ γράφουν αξιόλογα παιδιά και σωστοί μουσικοί, με όρεξη να περάσουν τις γνώσεις τους.

ΑΛΛΑ στο θέμα "προτάσεις για niewbies" έχω ενστάσεις.

 

(και τι, στο παρόν θέμα είναι και λίιιιιιγο πιο ήπια τα πράγματα... αλλού να δείτε...)

 

 

 

Αυτάααα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου