Προς το περιεχόμενο

Effects στη φωνή.... live???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες εδώ και καιρό έχω την εξής απορία.... σε περιβάλλον studio ή live πώς μπορώ να πετάξω ένα ωραίο overdrive ή ό,τι άλλο στη φωνή μου; Κατά προτίμηση ΜΕΣΑ από το rehearsal room ώστε να μην ψάχνομαι 300 ώρες με τον κάθε ηχολήπτη που δεν ξέρει ούτε τη φωνή μου ούτε τα τραγούδια μου.....; Θέλω ας πούμε να περάσω τη φωνή μου από ένα πεταλάκι για κιθάρα..... πώς μπορώ να το κάνω αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Aν σώνει και καλά θες να περάσεις φωνή από πετάλι κιθάρας (γιατί?  ???) μπορείς να πάρεις δύο βύσματα xlr/καρφί, και να περάσεις το μικρόφωνο απ'το πεταλάκι, κι απ'το πεταλάκι στην κονσόλα. Τουλάχιστον αυτό μου φαίνεται πως είναι το πιο οικονομικό. Απ'ότι ξέρω υπάρχουν και πεταλιέρες για φωνή, όπως μερικές της digitech...

 

Edit: Βύσματα xlr/καρφί εννοώ καλώδια με τη μια άκρη xlr και την άλλη καρφί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, παράδειγμα ήταν αυτό :) Αλλά τέλος πάντων, αν θέλω πχ να πάρω ένα γερό distortion νομίζω η μέθοδος του να περάσω τη φωνή από ένα rat ή κάποιο emulator ενισχυτή (ή και από έναν ενισχυτή) είναι η καλύτερη για το εφέ που έχω στο μυαλό μου....... Και απλά αν το έχω σε κάτι ΜΕΣΑ στο rehearsal room μπορώ και να το πειράξω από μόνος μου χωρίς να κυνηγάω τον ηχολήπτη 200 ώρες για να μου βάλει soft effects που ούτε θα ξέρω άρα θα τα ψάχνουμε από την αρχή. Κοινώς, όπως φτιάχνω ήχο για την κιθάρα μου και μετά τον παίρνω (τον ήχο :)) στο studio/live έτσι θέλω να κάνω κ για τη φωνή (προφανώς θέλει fine tuning μετά, αλλά σίγουρα έχεις έναν αρχικό ήχο).

 

Απλά το ερώτημα είναι πώς μπορώ να το κάνω αυτό; Θέλω πυκνωτικό μικρόφωνο, άρα χρειάζομαι και phantom power........ πώς θα γίνουν αυτά;;; :'( :'( :'( :'( :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το Phantom power πιστεύω έχουν πλέον οι περισσότερες κονσόλες στα στούντιο την ανάλογη επιλογή. Πέραν αυτού το θέμα με τα καλώδια που σου λέω ισχύει (απ'όσο θυμάμαι, γιατί το έψαχνα κι εγώ για τέτοια καλώδια σε κάποια φάση). Από κεί και πέρα αν δεν θες να ξοδέψεις πολλά το κάνεις με πετάλια που ήδη έχεις, αλλιώς μια πεταλιέρα για φωνή πιστεύω θα'ναι καλή περίπτωση, αν και αν κατάλαβα καλά δεν θες ακριβώς εφφέ για φωνή αλλά distorted ήχο μέσω μικροφώνου? Αν είναι η δεύτερη περίπτωση μπορείς να κοιτάξεις και κάποια πεταλιέρα για κιθάρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Feedback!!!Εγώ πάντως νομίζω ότι αυτό θα έπρεπε να σε προβληματίζει και όχι το πως θα και τι θα συνδέσεις.Επίσης το πυκνωτικό σε συνθήκες πρόβας και live κατά την άποψη μου μονό προβλήματα θα σου προκαλέσει.

ΟΧΙ ΑΛΛΟ TONELAB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί; Ναι, οκ, θέλει ειδική μεταχείριση, αλλά δε μου αρέσει να τραγουδάω με δυναμικά.....

 

Gothic, ισχύει ότι Phantom power έχουν όλες οι κονσόλες, αλλά αν δεν έρχεται το καλώδιο απ'ευθείας στο mic αλλά περνάει από πετάλια προφανώς δε θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω.... Μάλλον πρέπει να παρεμβάλω preamp με phantom power και μετά τα effects, δηλαδή mic --> preamp --> effects --> κονσόλα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί; Ναι, οκ, θέλει ειδική μεταχείριση, αλλά δε μου αρέσει να τραγουδάω με δυναμικά.....

 

Gothic, ισχύει ότι Phantom power έχουν όλες οι κονσόλες, αλλά αν δεν έρχεται το καλώδιο απ'ευθείας στο mic αλλά περνάει από πετάλια προφανώς δε θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω.... Μάλλον πρέπει να παρεμβάλω preamp με phantom power και μετά τα effects, δηλαδή mic --> preamp --> effects --> κονσόλα....

 

Όχι απαραίτητα preamp και ένα απλό τροφοδοτικό με 48V phantom power που

είναι και πιο φθηνό θα σου κάνει τη δουλειά...Αλλά γενικά σκέψου ότι σε όλη

του τη διαδρομή το σήμα σου πρέπει να είναι balanced. Το πετάλι σου πχ είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί; Ναι, οκ, θέλει ειδική μεταχείριση, αλλά δε μου αρέσει να τραγουδάω με δυναμικά.....

 

να μαθεις να σου αρεσει οπως αρεσει σε ΟΛΟΥΣ τους τραγουδιστες που τραγουδανε ζωντανα σε ΟΛΟΝ ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ(Ν) ;D 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα αγόρασε ένα φθηνό Mic των 10-20€ με διακόπτη On/off και σύνδεσέ το στο πετάλι σου με καρφί. Όποτε θες το εφέ άνοιγε το mic και σπρέχαρέ το. :).Μετά κλείνε το από το διακόπτη και οκ. (Αν δεν φτάνει η ενίσχυση του πεταλιού για να έχεις ήχο πάρε ότι φθηνότερο προενισχυτή μικροφώνου βρεις)

 

Άσε το κανονικό μικρόφωνο στην ησυχία του! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου