Προς το περιεχόμενο

Πρώτο μου κλιπάκι (κοπιάστε και βαράτε ελεύθερα)


pascal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τρία μηνάκια έχω την ελεκτρική και κάνω το κατά δύναμην...

(έπαιζα ολίγη ακουστικήν πολύυυυ παλαιόθεν, όταν νόμιζα ότι οι γκόμενες πέφτουσιν με το "με λένε αλέξη, σε λένε μαρία, κρατώ μια κιθάρα, κρατάς μια καρδιά". Μετά την παράτησα)

 

Συγνώμμην για τη χάλια ηχογράφηση, τις πρασινάδες μου, τη φλυαρία μου και τις χορδές που ήθελαν άλλαγμα πριν τρεις βδομάδες...

 

Σχολιάστε, αν δεν βαριέστε δηλαδή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε pascal,

 

Είναι ένα improvisation αξιέπαινο!...

Ωραία τα ακόρντα (συνοδεία) σου από πίσω, ταξιδιάρικο και προσεγμένο το σολάκι σου.

Η ηχογράφηση προσωπικά δεν με χαλάει καθόλου, ίσα ίσα με ''φτιάχνει'' διότι αφορά ένα slow blues των βράχων (θα πρόσθετα εγώ) ;)...

 

Μία συμβουλή (αν μπορώ να δώσω βεβαίως): Όταν σολάρεις προσπάθησε να μην ''διστάζεις''...

Θέλω να πω: Σίγουρα έχεις μόνο 3 μηνες, αλλά επειδή βλέπω ότι την αρχική φιλοσοφία του blues την κατέχεις, ή τουλάχιστον την παρουσιάζεις ωραία, δεν χρειάζεται να ''διστάζεις''.. Προσπάθησε σιγά σιγά να προσθέτεις στο σόλο σου και κάποια ''ξεσπάσματα''. Προσοχή: Ξεσπάσματα δεν εννοώ γρήγορο παίξιμο, αλλά κάποιες ιδέες νέες που θα δέσουν όμορφα με το κομμάτι. (κάποια bending, κάποια περάσματα σε άλλες κλίμακες κλπ)...Θέλει ενασχόληση αυτό, αλλά το σίγουρο είναι ότι θα σου βγει κάποια στιγμή αν συνεχίσεις να ασχολείσαι.

 

Συνέχισε έτσι. Το μονοπάτι σου είναι σωστό... 8)

 

Φιλικά... :)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(έπαιζα ολίγη ακουστική πολύυυυ παλιότερα, όταν νόμιζα ότι οι γκόμενες πέφτουν με το "με λένε αλέξη, σε λένε μαρία, κρατώ μια κιθάρα, κρατάς μια καρδιά". Μετά την παράτησα)

 

Σοφια ρε οχι μαρια σε περικαλω που μου χαλάς τις αναμνήσεις πρωινιάτικα ναουμ :P

 

Αμα ειναι αυτο παίξιμο 3μηνων τι σκατα θα παιζεις στο χρόνο ή σε χρόνια. τα άντερα σου?Μας κοροϊδεύεις? ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@FatalV: Σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Πράγματι, διστάζω. Προσπαθώ αρκετά βλέπεις να πατάω σωστά πάνω στην μπλουζοκλίμακα και αυτό δεν μου δίνει ακόμα την ευχέρεια να την "σπάσω" και να παίξω κάτι άλλο. Αυτές τις μέρες παίζω λίγο με το ρυθμό- να μπαίνω δηλαδή και να βγαίνω από το ρυθμό, για να μην ακούγομαι τόσο "τετράγωνος".  Να σαι καλά!!!

 

@trigga: Αλήθεια λέγω, που αν λέω ψέματα να μου κολλήσουν τα tones της stratocaster στο μηδέν!  Η ακουστική που έπαιζα με βοήθησε πολύ περισσότερο απ' ότι περίμενα. Ενώ στο μυαλό μου δεν είχε μείνει σχεδόν τίποτα από τα κάμποσα χρόνια πριν, μόλις έπιασα την ελεκτρική, σε λίγες μέρες μου ξαναήρθαν πάρα πολλά. Και οι μπαρέδες, και το ψιλολύσιμο του δεξιού κ.λπ. κ.λπ. Άσε που σε σχέση με την ακουστική, η ελεκτρική είναι βούτυρο στο παίξιμο.

 

Σ' ευχαριστώ πολύ για το σχόλιό σου και ομολογώ ότι κλιπάκια σαν τα δικά σου και αρκετών άλλων στο noiz βοηθάνε πολύ αυτούς που μόλις έχουν αρχίσει να ασχολούνται, όπως εγώ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δηλώνεις αρχάριος, η αίσθηση που έχουν τα δάκτυλα σου πάνω στην ταστιέρα και ο ήχος που βγάζουν, δείχνουν ότι..."το έχεις"..

 

Συνέχισε έτσι και προσπάθησε να δίνεις σημασία στην λεπτομέρεια παρά στο "πόσα θα παίξω"..(ότι κάνεις και τώρα δηλαδή)... :) ;)

τα υπόλοιπα θα έρθουν με την μελέτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δηλώνεις αρχάριος, η αίσθηση που έχουν τα δάκτυλα σου πάνω στην ταστιέρα και ο ήχος που βγάζουν, δείχνουν ότι..."το έχεις"..

 

Συνέχισε έτσι και προσπάθησε να δίνεις σημασία στην λεπτομέρεια παρά στο "πόσα θα παίξω"..(ότι κάνεις και τώρα δηλαδή)... :) ;)

τα υπόλοιπα θα έρθουν με την μελέτη...

 

ακριβως αυτο!

λιγο προσοχη με τα bends

βαλε κ λιγο vibrato κ εισαι super!

εγω σε τρεις μηνες δεν ηξερα που πανε τα 4 παντως

καλη συνεχεια!  ;D

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές τις μέρες παίζω λίγο με το ρυθμό- να μπαίνω δηλαδή και να βγαίνω από το ρυθμό, για να μην ακούγομαι τόσο "τετράγωνος".  Να σαι καλά!!!

 

Πίστεψε με! Το σημαντικότερο ΟΛΩΝ!

Πρώτα ο ρυθμός και το groove στο ρυθμό και μετά το σόλο και το groove στο σόλο!

Βλέπεις λοιπόν από μόνος σου ότι δουλεύεις σωστά!!

Δεν πρόκειται να χάσεις αν συνεχίσεις έτσι! ;) 8)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος ήχος... Θες δουλείτσα ακόμη. Προσπάθησε να έχεις πιο σταθερό bending, και να παίζεις με τις δυναμικές, για να μην γίνεσαι βαρετός...

 

 

Τι κόλλαγε γκαμώτο, η μίξη σου ή το player μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

@FatalIV: Πράγμα καθόλου μα καθόλου εύκολο βέβαια. Καλησπέρα!

 

@longshadow: Σ' ευχαριστώ πολύ. Ναι, κατά τη γνώμη μου το "less is more" καραισχύει για το κιθαροπαίξιμο. Όποτε με βλέπω να με πιάνει "λογοδιάρροια", με κόβω.

 

@bluezlick: Σ' ευχαριστώ!

 

@kultura: Το να φτιάξω πάνω- κάτω τον ήχο που μου αρέσει, μου ήρθε κάπως εύκολο. Ίσως γιατί τον είχα ήδη στο μυαλό μου και ήξερα τα κύρια συστατικά του (π.χ κιθάρα strat, ενισχυτής με καλά καθαρά, λίγο reverb, ακόμα πιο λίγο compression).

Στο δικό μου player δεν κολλάει πάντως.

Δεν έκανα μίξη, μια ηχογράφηση σε συσκευή recorder έγινε- ένα swissonic από αυτά που πουλάει ο thomann. Το backing είναι λούπα που παίζει ένα boss dd-20. Backing και σολάκι βγαίνουν από το ίδιο ηχείο. Μακάρι να μπορούσα να ανεβάσω τον ενισχυτή πάνω από το 2 όταν έγραφα. Ο ήχος θα ήταν ασύγκριτα καλύτερος... 

 

Αν θέλω δουλειά λέει...πολύ δουλειά. Αλλά it's fun!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιώργο, άσε τα σάπια και δεν σε παίρνει! ;D

 

Εμένα μ'άρεσε πολύ το clip. Φυσική συνέπεια του ότι μου άρεσαν οι κιθάρες και ο ενισχυτής σου. ;D

 

Με τη Strat το έγραψες, σωστά; Δώσε και λίιιγη Goldtop σε πρώτη ευκαιρία. ;)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου