Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Stratocaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

To agathis' date=' χωρίς να θέλω να γίνω σπαστικός, είναι κάπως ευαίσθητο ξύλο.[/quote']

 

Δεν θα το έλεγα :!:

 

http://www.answers.com/topic/agathis-1

 

μάλλον το αντίστροφο συμβαίνει... 8O

 

(το συγκεκριμένο δεντρο είναι γνωστό σαν agathis robusta (δηλ. robust,δηλ.πολύ ΓΕΡΟ!!..)

 

αλλα τι εννοεις ακριβώς με την έννοια "ευαίσθητο" ξύλο,ότι έχει καλά αισθήματα :?: :lol:

 

χωρίς πλάκα τώρα,ποιά ακριβώς ήταν η ΔΙΚΗ σου κακή εμπειρία με το συγκεκριμένο ξύλο?

 

γιατι προσωπικά όποια κιθάρα απο agathis επιασα στα χέρια μου έμοιαζε σαν τεθωρακισμένο (πολύ βαρύ & μασίφ ξύλο,πολύ ποιό μασίφ απο το ash ή το alder)

 

ασε που με το μισό πόντο πολυεστερικο φινίρισμα που εχουν αυτες οι κιθαρες κανενα είδους ξυλο δεν ειναι δυνατον να εχει πρόβλημα!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα τι εννοεις ακριβώς με την έννοια "ευαίσθητο" ξύλο' date='ότι έχει καλά αισθήματα :?: :lol:

[/quote']

 

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Να καταχωρηθεί στις famous ατάκες του φόρουμ παρακαλώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα δει μια κιθάρα από agathis να αποκτά μια λακουβίτσα, από την τόκα της ζώνης κάποιου. Οκ δεν πρέπει να πλησιάζουμε τη κιθάρα με φερμουάρ, ζώνες κτλ, αλλά δεν ταιριάζει με την εικόνα που έχουμε για τις στρατ [solid body] να τις ρίχνεις στο πάτωμα και να μη παθαίνουν τίποτα [που λέει ο λόγος]. Μετά διάβασα σε κάποιο σάητ [που αυτή τη στιγμή δε βρίσκω] για τα ξύλα που χρησιμοποιούνται στην κατασκευή και περιέγραφε το agathis σαν ευαίσθητο, και ήρθε και έδεσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α,κατάλαβα,διάβασες.... 8O

 

επαναλαμβανω λοιπόν ότι το agathis ειναι ΠΟΛΥ πιο μασιφ (dense) απο τα συνηθως χρησιμοποιούμενα alder & ash...

 

ΟΛΕΣ οι κιθάρες αν τις κοπανησεις κάτι θα πάθουν....

(προσωπικά εγω εχω καμμια δεκαριά strat /tele & OΛΕΣ έχουν καποιο χτύπημα,αυτα παθαίνουν οι κιθάρες αν τις παίζεις...)

 

τελος πάντων ο καθένας και οι μύθοι του... :roll:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να υπάρχει ξύλο να αντέχει στους κάθε είδους "βανδαλισμούς"...Φίλε crimson, πρέπει να δεις την les paul μου από πίσω, να δεις πόσο "αντέχει το μαόνι... :evil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok, αλλά τη λακουβίτσα που είδα δεν την έπαθε από χτύπημα, αλλά από επαφή, που συμφωνώ ότι δε θα έπρεπε να 'χει γίνει. Ίσως να μην είχε αυτό το μισό πόντο πολυεστερικό φινίρισμα που λες, dont know.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΕΝΙΚΑ ΤΙ ΞΥΛΟ ΠΡEΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ?A PREPI NA EXOUNN OI STRATOCASTER ΤΟΥΛΑΧΙΣTON ΕΝΑ HUMBUCKER?ΕΧΟYΝ ΗΧΟ SCORPIONS AC/DC???ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΜΟΝΤΕΛΟ???Η ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΙΑ ΜΕ ΔΥΟ HUMBUCKER ΓΙΑ ΡΟCK?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πρέπει να γυρίσεις τα μαγαζιά και να ακούσεις ο ίδιος τα διάφορα μοντέλα που έχεις υπόψη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΕΝΙΚΑ ΤΙ ΞΥΛΟ ΠΡEΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ?A PREPI NA EXOUNN OI STRATOCASTER ΤΟΥΛΑΧΙΣTON ΕΝΑ HUMBUCKER?ΕΧΟYΝ ΗΧΟ SCORPIONS AC/DC???ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΜΟΝΤΕΛΟ???Η ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΙΑ ΜΕ ΔΥΟ HUMBUCKER ΓΙΑ ΡΟCK?

 

Ο "ήχος" που λες δεν είναι τόσο στην κιθάρα (ή "μόνο" στην κιθάρα) αλλά και σε ό,τι άλλο παρεμβάλλεται μέχρι τα αυτιά του ακροατή (εφέ και ενισχυτής βασικά, αλλά και τα δάκτυλά σου :wink: ).

 

Ωστόσο για μια τέτοια προσέγγιση θα ήταν καλύτερα να κοιτάξεις ένα μοντέλο "με έναν humbucker τουλάχιστον" (η Fender τις λέει "fat strat" και υπάρχουν και Squier τέτοιες). Σίγουρα θα βρεις και πολλές άλλες μάρκες αν ρίξεις μια ματιά, όπως λέει και ο φίλος παραπάνω.

 

Τώρα για τα ξύλα, ένα search στο φόρουμ θα σε κατατοπίσει αρκετά, έχει ξανασυζητηθεί εκτενώς το ζήτημα. Με δυο λόγια δεν υπάρχει "πρέπει", αν και οι περισσότερες strat -και οι περισσότερες solidbody, bolt-on κιθάρες, εδώ που τα λέμε- έχουν σώμα από alder (το ash είναι επίσης διαδεδομένο στις strat).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστα τα λεει ο dienekes,τα group που αναφερες συνηθως παιζουν με gibson οποτε αν τα χρηματα που διαθετεις ειναι λιγα ριξε μια ματια στις epiphone..

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου