Προς το περιεχόμενο

συμβολαιο με δισκογραφικη: οδηγιες για αρχαριους παρακαλω!!!


darshan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χωρίς να είμαι και σίγουρος το πιο πολυπουλημένο LP πρέπει να είναι το Thriller του Jackson (26.000.000?). Για αυτό με παραξενεύει αλλά ναι συμφωνώ με αυτό που λες περί αγοράς.

 

το Thriller ειναι οντως αλλα με πωλησεις 110 εκατομμυριων :o

 

δευτερο ειναι το BACK IN BLACK των ACDC (42 εκ.) & τριτο το Hotel California των Eagles (40 εκ)

 

τα 40 εκ τα εχουν ξεπερασει μονο οι Pink Floyd (Dark Side),οι Bee Gees (Saturday Night Fever) και η.....Whitney Houston (The Bodyguard)

 

Μιλαμε βεβαια για ALBUMS μια και στα singles κανεις δεν εχει καταφερει να ξεπερασει τα ...200 εκ. του Bing Crosby με το White Christmas (το οποιο βρισκεται στην κυριολεξια σε ΟΛΑ τα αμερικανικα σπιτια) .

 

Οι καλλιτεχνες με τις μεγαλυτερες ΣΥΝΟΛΙΚΕΣ πωλησεις ειναι κατα σειρα ...επιτυχιας

 

οι Beatles (800 εκ περιπου) ,o Bing Crosby (650 εκ),o Elvis Presley (600 εκ),o Frank Sinatra(530 εκ) & τελευταιος ο Michael Jackson (510 εκ)

 

για να γινει κατανοητο το ποσο ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΟ ειναι το claim για 20 εκ.δισκους των Aphrodite's Child παραθετω τη λιστα με τα 10 μονο αλμπουμ που καταφεραν να ξεπερασουν στη Μ.Βρεττανια τα 3 εκ. αντιτυπα (η οποια ειναι η τριτη σε αγοραπωλησιες δισκων χωρα στον πλανητη μετα τις ΗΠΑ και την Ιαπωνια 3 θεσεις πανω απο τη...Γαλλια)

 

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_best-selling_albums_in_United_Kingdom

 

με αλλα λογια το 1967 το "666" θα επρεπε να ειχε ξεπερασει σε πωλησεις το....Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band κατι που ΣΙΓΟΥΡΑ θα ηταν ευρεως γνωστο... ;D

 

υ.γ τα στοιχεια που παραθετω ειναι μεν απο την Wilki αλλα εχουν "τραβηχτει" απο τα επισημα site της ifpi & του Billboard .

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 149
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

http://wapedia.mobi/en/Vangelis

 

 

και παλι παρα πολλα μου φαινονται αλλα οι συνδιασμενες πωλησεις 10 singles & 2 album οντως μπορει να φτανουν τα 20 εκ.

 

και φυσικα ειναι μεγα επιτευγμα αυτο για ενα ελληνικο γκρουπ αναμφισβητητης αξιας μονο που 40 χρονια μετα παραμενει το ΜΟΝΑΔΙΚΟ που τα καταφερε απο ολα οσα το προσπαθησαν ;)

 

 

 

 

 

Tελικα ειναι "μεγα επιτευγμα αυτο για ενα ελληνικο γκρουπ αναμφισβητης αξιας" ?

 

γιατι ... σε βλεπω ... ΦΑΣΚΕΙΣ & ΑΝΤΙΦΑΣΚΕΙΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω να φασκω και να αντιφασκω μια και ΞΕΚΑΘΑΡΑ τονιζω και το εξης

 

  μονο που 40 χρονια μετα παραμενει το ΜΟΝΑΔΙΚΟ που τα καταφερε απο ολα οσα το προσπαθησαν Wink

 

εν ολιγοις ΑΝΘΡΑΚΕΣ ο θησαυρος της "διεθνους" καριερας για ΟΛΑ τα Ελληνικα γκρουπ πλην ΕΝΟΣ.....και αυτο πριν ΣΑΡΑΝΤΑ ΧΡΟΝΙΑ

 

Σιγουρα ομως το οτι εστω για πολυ μικρο διαστημα πριν απο 40 χρονια οι Α.C. καταφεραν να ζησουν την επιτυχια σαν ελληνικο συγκροτημα ειναι επιτευγμα.

Τη μουσικη τους αξια δεν την αμφισβητησα ποτε (ασχετως αν ΔΕΝ μου αρεσουν εμενα)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω να φασκω και να αντιφασκω

 

 

 

 

Φιλε μου, παραδεχεσαι σε προηγουμενο σου ποστ οτι " ειναι μεγα επιτευγμα αυτο για ενα γκρουπ αναμφισβητης αξιας"

 

...και σε επομενο σου ποστ, γραφεις " Εξωφρενικο ειναι το claim για 20 εκ. δισκους των Αphrodite's child"

 

 

                                                Μ'ΕΧΕΙΣ ΤΡΕΛΑΝΕΙ σου λεω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΣΥ με εχεις τρελλανει γιατι ουδεμια σχεση εχει το ενα με το αλλο. ;D

 

Αλλο να λεμε την πραγματικοτητα δηλ. οτι οι AC εχουν αξια και οντως ΚΑΤΙ καταφεραν (σιγουρα περισσοτερο απο καθε αλλο εγχωριο συγκροτημα οποτε για αυτο  και ο χαρακτηρισμος "μεγα")  και

αλλο να επιμενουμε σε ΣΕΝΑΡΙΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗΣ ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ  οτι πουλησαν περισσοτερο απο τους Beatles ;D

 

Δηλαδη κατα τη γνωμη σου αν ΔΕΝ πουλησει ενα γκρουπ 20 εκ. ...δισκοι... ;D αλλα 2 εκ. ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση να εχει κανει καποια επιτυχια και ανεξαρτητα απο τις πωλησεις του δεν ειναι δυνατον να εχει αναμφισβητητη καλλιτεχνικη αξια? ::)

 

ελα Χριστε και Παναγια...

 

Θα σου συνιστουσα να ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ τα ποστ των αλλων ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ πριν βιαστεις να τους κρινεις... ;) :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To site απ το οποιο πηρες τις πληροφοριες, περι top πωλησεων, τις οποιες παρεθεσες σ'αυτο το thread,

 

EINAI TO ΙΔΙΟ SITE, απ το οποιο αντλησα, κι εγω την πληροφορια, οτι δηλαδη οι Αphrodite's child πουλησαν συνολικα 20 εκ. δισκους.

 

Τωρα, το οτι για τις πληροφοριες που πηρες εσυ, για τις top πωλησεις, ειναι αξιοπιστο

 

ενω για τη πληροφορια που πηρα εγω, περι πωλησεων των ΑC, δεν ειναι αξιοπιστο,

 

αυτο ειναι ΜΙΑ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΕΚΤΙΜΗΣΗ.

 

 

                                              κατα τ'αλλα...

 

 

                  ΟΤΙ ΠΕΙΣ ΕΣΥ, φιλε μου

 

                  Θα μου επιτρεψεις ομως, να σε αμφισβητησω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα, το οτι για τις πληροφοριες που πηρες εσυ, για τις top πωλησεις, ειναι αξιοπιστο

 

ενω για τη πληροφορια που πηρα εγω, περι πωλησεων των ΑC, δεν ειναι αξιοπιστο,

 

αυτο ειναι ΜΙΑ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΕΚΤΙΜΗΣΗ.

ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΣΕΣ με προσοχη  (προσεξε το αυτο σοβαρα μιλαω)

 

υ.γ τα στοιχεια που παραθετω ειναι μεν απο την Wilki αλλα εχουν "τραβηχτει" απο τα επισημα site της ifpi & του Billboard .

 

 

η Wilki δεν ειναι ΑΝΑΜΦΙΣΒΗΤΗΤΗ πηγη στοιχειων παρα μονο οταν αναφερει επακριβως τις πηγες των πληροφοριων αυτων (κατι σαν τη βιβλιογραφια δηλ.)

 

οσο πιο ΑΞΙΟΠΙΣΤΕΣ ειναι αυτες οι πηγες τοσο πιο αξιοπιστη και η πληροφορια

 

η πληροφορια που λινκαρεις απο τη Wilki ειναι παρμενη απο το site των οπαδων των 666 (πολυ biased δηλ.) ενω η δικη μου απο τους 2 πλεον επισημους οργανισμους  μετρησης πωλησεων εδω και δεκαετιες..

 

 

τωρα αν δεν ξερεις τι ειναι η IFPI & το Billboard κανε ενα google ;)

 

βεβαια μπορεις παντα να εξακολουθεις να πιστευεις οτι το "666" πουλησε περισσοτερο απο το Sgt.Peppers Lonely Hearts Club Band (γιατι ΑΥΤΟ ισχυριζεσαι) αλλα θα εισαι ΠΟΛΥ μονος σου..σε αυτη την πεποιθηση σου... ;D

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε blake, για να το λήγουμε:

 

-Είπες εδώ ότι ΜΟΝΟ το 666 πούλησε 20 εκατομμύρια κόπιες.

 

-Δεν υπάρχει πουθενά αξιόπιστο έρεισμα για την ανωτέρω δήλωση, παρά μόνο για τις συνολικές πωλήσεις των A.C.

 

Πρέπει να το σκίσουμε κι άλλο; Αφού είναι μετρημένα κουκιά βρε αδερφέ... 8)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε blake, για να το λήγουμε:

 

-Είπες εδώ ότι ΜΟΝΟ το 666 πούλησε 20 εκατομμύρια κόπιες.

 

-Δεν υπάρχει πουθενά αξιόπιστο έρεισμα για την ανωτέρω δήλωση, παρά μόνο για τις συνολικές πωλήσεις των A.C.

 

Πρέπει να το σκίσουμε κι άλλο; Αφού είναι μετρημένα κουκιά βρε αδερφέ... 8)

 

 

Aνεφερα σε επομενο μου ποστ, οτι " Εστω, 20 εκ. δισκους, πουλησανε οι ΑC ΣΥΝΟΛΙΚΑ !" ...το διαβασες?

 

Αλλα ο Superfunk ΟΥΤΕ ΑΥΤΟ το παραδεχεται !

 

ΟΤΙ ΠΕΙΤΕ ΕΣΕΙΣ !

 

Ενταξη! ειπαμε! , να μην παραδεχτουμε οτι οι ΑC εχουν πουλησει πανω απο 20 εκ.

 

Να πουμε 19? 18-17?

 

ΑΛΛΑ ΟΧΙ και  2 εκ. δισκους να εχουνε πουλησει οι ΑC !!! (oπως γραφει ο superfunk )

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Aνεφερα σε επομενο μου ποστ, οτι " Εστω, 20 εκ. δισκους, πουλησανε οι ΑC ΣΥΝΟΛΙΚΑ !" ...το διαβασες?

 

Αλλα ο Superfunk ΟΥΤΕ ΑΥΤΟ το παραδεχεται !

 

ΟΤΙ ΠΕΙΤΕ ΕΣΕΙΣ !

 

Ενταξη! ειπαμε! , να μην παραδεχτουμε οτι οι ΑC εχουν πουλησει πανω απο 20 εκ.

 

Να πουμε 19? 18-17?

 

ΑΛΛΑ ΟΧΙ και  2 εκ. δισκους να εχουνε πουλησει οι ΑC !!! (oπως γραφει ο superfunk )

Ειλικρινά δε με απασχολεί καθόλου το αν οι A.C. πούλησαν 2, 20 ή 500 εκατομμύρια δίσκους! Ας πούλησαν όσους θέλουν, δεν αλλάζει κάτι για μένα ή για τη θέση τους στην Ιστορία της μουσικής. Και για να μην ξεχνιόμαστε, δεν είναι αυτό το θέμα του thread.

 

Υ.Γ. "Εμείς" ;;;

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου