Προς το περιεχόμενο

Αγορά Parker Fly απο Αμερικη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα. Θα εκτιμησω παρα πολυ τη βοηθεια σας γιατι προκειται μετα απο πολλες οικονομιες να αγορασω μια Parker Fly απο Αμερικη. Διαβασα το ποστ με τις οδηγιες οι οποιες ηταν πολυ διαφωτιστικες. Χωρις να χρονοτριβω μπαινω στο θεμα.

1) Το τελωνειο απο οτι ειδα ειναι ενας δασμος περιπου στο 5% συν το ΦΠΑ δηλαδη παμε γυρω στο 25%. Στο ebay οπου ειναι το καταστημα λεει τιμη 2399 $ συν απο οτι μου ειπε 49$ μεταφορικα. Αυτο σημαινει οτι θα πληρωσω 2450  δολαρια συν ενα 25% περιπου στην τιμη αυτη. Ειναι σωστος ο παραπανω συλλογισμος η μου διαφευγει κατι?

2) Επειδη ειχα αγορασει παλιοτερα εναν ενισχυτη απο εξωτερικο και ηρθε σπασμενος οποτε αυτη την τραυματικη εμπειρια δε θελω να την ξαναζησω και επειδη εχω δει πως δουλευουν τα courier εδω θελω να ρωτησω το εξης. Καταρχην απο τη στιγμη που η κιθαρα θα ερθει στην Ελλαδα σε ποιο τελωνειο θα εκτελωνιστει? Αθηνα? Υπαρχει περιπτωση να την παραλαβω ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ απο το τελωνειο? Και αν οχι, μπορω να μαθω ποιο courier θα τη φερει στην Καρδιτσα οπου μενω?

3) Ρε παιδια ποιος ειναι ο αγγλικος ορος για το φελιζολ? ναι μη γελατε  :) Υποψιαζομαι οτι η κιθαρα σιγουρα θα ερθει μεσα στη θηκη, ομως αν σπασει η θηκη απο τη μεταφορα νομιζω οτι και παλι δεν ειναι οτι καλυτερο. Μπορει η θηκη να συσκευαστει με φελιζολ και να το απαιτησω αυτο απο το καταστημα?

4) Επειδη δεν εχω κανει ποτε αγορα με πιστωτικη και το καταστημα δεχεται μονο πιστωτικες, υπαρχει καποιος προσθετος φορος εκει? Υποθετουμε οτι ειμαι συνεπης στην πληρωμη.

Συγνωμη αν εγινα κουραστικος αλλα αυτα τα χρηματα που ειναι περιπου 2000 ευρω οπως τα υπολογισα ειναι για μενα ενα ποσο που το μαζευω πολυ καιρο και εχω φρικαρει λιγο, γενικοτερα οτι συμβουλες μου δωσετε ειναι ευπροσδεκτες και ευχαριστω εκ των προτερων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ανησυχείς κατ΄ αρχήν, η πιστωτική σου δίνει την ασφάλεια σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά. Συνήθως η σκληρή θήκη που συνοδεύει μιά τέτοια κιθάρα την προστατεύει αρκετά από ένα τέτοιο ταξίδι, αλλά και πάλι αυτές οι εταιρείες κάνουν τέτοια συσκευασία που  δεν κινδυνεύει το ευαίσθητο περιεχόμενο.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

διαβασε το σχετικο θεμα. βαλτους να σου την στειλόυν με USPS express mail international, οχι fedex, ups και τετοια. με ενα επαγγελματικο πακεταρισμα η κιθαρα θα σου ερθει μια χαρα. εγω θα δηλωνα ολοκληρη τιμη, ασφαλισμενη κανονικα βεβαια γιατι οι parker ειναι αρκετα ευαισθητες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα καλά, συνήθως όμως, η αποστολή μέσω USPS βγαίνει πάνω από 100$.

Υπό αυτή την έννοια, τα 49$ μου φαίνονται λίγο ύποπτα.

Σου δήλωσε τρόπο αποστολής USPS?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντιγραφω απο το σαιτ

 

Shipping Options:  Fixed Shipping Charges.

USPS Priority Mail, UPS Ground, USPS Priority Mail International

 

τι του λεω απο ολα αυτα? Και ολα αυτα μου φαινονται λιγο κινεζικα  :)΄τι ακριβως ειναι τα upsps και τα ups?

δε τον ρωτησα τον τροπο απλως μου ειπε 49$ οτι ειναι για Ελλαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ups ειναι ιδιωτικα και θα χρειαστει να στο εκτελωνησει υπαλληλος τους ο οποιος και θα σε γδησει (εγω για κιθαρα 1300$ πριν 4 χρονια πληρωσα συνολικα 1500€ με την ισοτημια στο 1.3). Mε τα usps (δηλαδη τα αμερικανικα ταχυδρομεια) το κοστος θα ειναι αρκετα μικροτερο λογικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι τελευταιο. Στο τελωνειο θα χρειαστει να ανοιξουν τη συσκευασια για να βρουν τιμολογιο? Αυτο το φοβαμαι γιατι μετα η συσκευασια και το πακεταρισμα θα εχουν χαλασει οποτε το courier θα δρασει πιο ευκολα  :) Απο τη στιγμη που θα φυγει απο τελωνειο ποιος αποφασιζει ποια εταιρεia courier θα το αποστειλει στην Καρδιτσα? Υπαρχει περιπτωση να το παραλαβω εγω ο ιδιος απο τελωνειο? Συγνωμη για τις χαζες αυτες ερωτησεις αλλα εχω τσακωθει ασχημα με ενα κουριερ εδω που μου φερανε σπασμενο τον ενισχυτη και δε θελω να πεσω πανω στον ιδιο παλι. Οποιος καει απο το χυλο φυσα και το γιαουρτι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθαρα δεν εχει σκληρη θηκη; Εμενα οτι πακετο μου ηρθε με usps το πηρα απο το ταχυδρομειο με συστημενο ενω η κιθαρα που ειχε ερθει με ups μου την εφερε ο courier της ups.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι τελευταιο. Στο τελωνειο θα χρειαστει να ανοιξουν τη συσκευασια για να βρουν τιμολογιο? Αυτο το φοβαμαι γιατι μετα η συσκευασια και το πακεταρισμα θα εχουν χαλασει οποτε το courier θα δρασει πιο ευκολα  :) Απο τη στιγμη που θα φυγει απο τελωνειο ποιος αποφασιζει ποια εταιρεia courier θα το αποστειλει στην Καρδιτσα? Υπαρχει περιπτωση να το παραλαβω εγω ο ιδιος απο τελωνειο? Συγνωμη για τις χαζες αυτες ερωτησεις αλλα εχω τσακωθει ασχημα με ενα κουριερ εδω που μου φερανε σπασμενο τον ενισχυτη και δε θελω να πεσω πανω στον ιδιο παλι. Οποιος καει απο το χυλο φυσα και το γιαουρτι..

 

To τιμολόγιο είναι υποχρεωτικά σε ειδικό φάκελο στο εξωτερικό του κουτιού. Τα $49 είναι πολύ δύσκολο να είναι μεταφορικά για Ελλάδα με αξιοπρεπή υπηρεσία, απέτησε να σου τη στείλει με USPS Global Express αλλιώς θα κάνεις καιρό να δεις την κιθάρα σου. Aν αποσταλεί με αυτό τον τρόπο θα σου έρθει στην Καρδίτσα με τα courier των ΕΛΤΑ και δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα για κακομεταχείριση.

 

Παράκληση όμως, αυτά τα πράγματα περι Αμερικής τα έχουμε πει άπειρες φορές, δεν χρειάζεται κάθε φορά να ανοίγουμε καινούργιο θέμα απλά για επιβεβαίωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εστειλα μηνυμα στο καταστημα για αποστολη USPS Global Express και ενημερωτικα μου ειπε οτι τα εξοδα ειναι 69$. Κανω το σταυρο μου απο εδω και περα μη παει τιποτα ασχημα  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου