Προς το περιεχόμενο

Blues - Vintage Μαγνήτες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποια η διαφορα των vintage με τους blues μαγνήτες? Πχ οι texas special θεωρουνται blues ενω οι Fender Custom ´54 vintage.Ποια η διαφορα που καθιστούν ενα μαγνήτη blues κ οχι vintage?  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια η διαφορα των vintage με τους blues μαγνήτες? Πχ οι texas special θεωρουνται blues ενω οι Fender Custom ´54 vintage.Ποια η διαφορα που καθιστούν ενα μαγνήτη blues κ οχι vintage?  ???

 

Οι blues μαγνήτες έχουν μεγαλύτερη έξοδο-είναι πιο δυνατοί και έτσι μπορούν να "τσιρίζουν" στις ψηλές νότες με λίγο drive,αντίθετα οι vintage(στυλ '54) είναι low output και δίνουν έναν πιο καθαρό ήχο για το λόγο αυτό(ιδανικοι για funky παιξίματα)..περισσότερα θα σου πούν και πιο ειδικοί από εμένα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι blues μαγνήτες έχουν μεγαλύτερη έξοδο-είναι πιο δυνατοί και έτσι μπορούν να "τσιρίζουν" στις ψηλές νότες με λίγο drive,αντίθετα οι vintage(στυλ '54) είναι low output και δίνουν έναν πιο καθαρό ήχο για το λόγο αυτό(ιδανικοι για funky παιξίματα)..περισσότερα θα σου πούν και πιο ειδικοί από εμένα!!

ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.Μερικές φορες όμως ο γλυκός ήχος δεν προτιμάται στα blues? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.Μερικές φορες όμως ο γλυκός ήχος δεν προτιμάται στα blues? ???

 

Το "γλυκός" είναι υποκειμενικό!αυτό που σου είπα δε σημαίνει ότι όλοι οι bluesιστες παίζουν με high output μαγνήτες-μάλλον το αντίθετο συμβαίνει!για να σου δώσω ένα στίγμα τους texas special τους χρησιμοποιεί ο SRV ;)!απλά για μένα blues tone θεωρείται ο "τραγουδιστός" ήχος που μπορεί να βγάλει μια κιθάρα(βέβαια εννοείται ότι κατα 99,9%αυτό εξαρτάται από τον παίχτη)!ελπίζω να μη σε μπέρδεψα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως να πω εδώ μιας και λίγες μέρες τους έχω, ότι οι '54άρηδες είναι αρκετά πριμαριστοί και "τσιτωμένοι" (όντως για φανκίλα σπέρνουν) αλλά θα προτιμούσα τον neck μιαααα ιδέα πιο γλυκό (mellow εννοώ δεν ξέρω αν το μεταφράζω 100%, γιατί μόνο στα αγγλικά μου έρχεται τώρα...  ::) ::) τι σου ειναι η πολυ ενασχοληση με κομπιουτερικά...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.Μερικές φορες όμως ο γλυκός ήχος δεν προτιμάται στα blues? ???

 

Όσο πιο πολλή περιέλιξη έχει ένας μαγνήτης εκτός απο περισσότερο output αποκτά και άλλο χαρακτήρα...

 

Χάνει κάποια απο τα πρίμα του (σήμα κατατεθέν του κλασσικού fender ήχου) ενώ αποκτά περισσότερα μεσαία...

Γίνεται έτσι πιο μουντός , πιο mellow και έτσι ακούγεται πιο γλυκός όταν παίζεις με overdrive...

 

Έτσι όλες σχεδόν οι εταιρίες βγάζουν κάποια πιο hot μοντέλα για strat ,τα οποία απευθύνονται κυρίως σε παίχτες που θέλουν να έχουν πιο μεσαίο και ταυτόχρονα λιγότερο πρίμο ήχο..

Οι περισσότερες χαρακτηρίζουν τα μοντέλα αυτά "blues" μαγνήτες ,για να τα ξεχωρίζουν απο τους "vintage"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκου αυτά τα πολύ κατατοπιστικά clips εδώ:

http://www.acmeguitarworks.com/Strat_Pickup_Sound_Clips_W1.cfm

 

Ίσως πάρεις μια ιδέα για αυτό που ρωτάς ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ!πηρα μια ιδεα για τις διαφορες τους

elavd αψογα τα clipakia ειδικα για οποιον ειναι σε αναζητηση ματγνητων ...

Εγω στην tele μου παντως εχω τους big mag(blues θεωρούνται) κ ειμαι πολυ ευχαριστημενος.Πολυ ομορφα καθαρα αλλα κ πολυ hot σε ενισχυτη με high gain....

 

ΥΓ:Να τη η κουκλα με τους big mag

http://img176.imageshack.us/my.php?image=telecaster2lo7.jpg

Nτούκας production  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω στην tele μου παντως εχω τους big mag

 

Τους γνωρίζω καλά τους Big Mag γιατί τους είχα σε strat έκδοση ;)

Είναι ΠΑΡΑΠ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΙ μαγνήτες!!!

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου