Προς το περιεχόμενο

Μια μικρη Βοηθεια για αγορα κιθαρας+ενισχυτη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σ ολους!! οπως βλεπετε κ απο τα posts μου ειμαι καινουργιος εδω..(οπως ειμαι καινουργιος και στον κοσμο της μουσικης, αφου ειναι ο 2ος χρονος που κανω κιθαρα..)  :)

Θα ηθελα λοιπον να ρωτησω κατι:

1)Θελω να αγορασω μια Gibson SG series(standard ή Special) και εναν Marshall ενισχυτη (κατα προτιμηση τον MG50DFX) αλλα δεν ξερω που πουλανε τετοια μωρα σε καλες τιμες εδω στην Ελλαδα...  ;D Η λυση απο thomann λεει?? εχετε να μου προτεινετε κατι?

ευχαριστω

 

**-->Παιζω metal k hard rock..

[move]Ιron Maiden  ;)[/move]

SG, riffs, harmonics κ ξερο ψωμι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μας είπες από που είσαι, αλλά θα μιλήσω για τη θεσσαλονίκη, που τα ξέρω. Οι αντιπρόσωποι για Gibson και Marshall (και για πολλά άλλα) εδώ στο ελλάντα είναι τα Bon studio. Μπορείς να ψωνίσεις και απευθείας από αυτούς αλλά αυτοί δεν κάνουν παζάρια. Στη θεσσαλονίκη καλές τιμές κάνουν ο Ζάχος και ο Ριχάρδος (έχουν καλές αρχικές τιμές και επίσης σηκώνουν παζάρι). Λογικά θα υπάρχουν κι άλλοι αλλά για αυτούς σου μιλώ εκ πείρας. Πάρτους τηλέφωνο και ρώτα τους τελικές τιμές. Αν τους το παίξεις δύσκολος, σκεφτικός, μίζερος, αναποφάσιστος....κλπ  ;D υπολόγιζε λίγο χαμηλότερα από την τιμή που θα σου πουν. Α, με την ευκαιρία, ο Marshall που αναφέρεις είναι μάπα  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A sorry..Ειμαι απο Πειραια.. Δεν εχω καποιο οριο(μεγαλες δυναμεις ^^) αλλα λεω περι τα 2.000-2.500 (και για τα 2)..

Θελω ο ηχος που θα βγαζω να πηγαινει πιο πολυ σε Maiden.. Και η παραμορφωση να ειναι εξισου δυνατη..

Εφοσον ο Μarshall θα "ριξει" την Gibson, ποια μαρκα πιστευετε θα ταιριαζει τοσο στην κιθαρα οσο και στις απαιτησεις μου?

 

@Μaow-> ασε καλυτερα....Leer κιθαρα και Uniwell ενισχυτη... και τα 2 για πεταμα...

SG, riffs, harmonics κ ξερο ψωμι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα σου ελεγα να κοιταξεις για μεταχειρισμενα και ΜΟΝΟ για μεταχειρισμενα θα βρεις πολλα αξιολογα και βαλε οργανα και εξοπλισμο που θα τα εχεις μια ζωη...

 

αν θελεις gibson και εχεις κολλημα και οτι και να παρεις θα λυπασαι που δεν πηρες gibson τοτε το sg standard ειναι εξαιρετικο οργανο...το ειχα κι εγω ενα φεγγαρι και ειναι κορυφη...ελαφρυ πανεμορφο και με πολυ ογκο στον ηχο...και η  τιμη του πιστευω πολυ καλη για το τι προσφερει...

 

απο και και περα εχουμε και την κλασσικη λυση στρατ που ειναι σταθερη αξια για να παιζεις τα παντα...

 

απο ενισχυτες εγω θα σου ελεγα λαμπατο μαρσαλ(εννοειται η μεταχειρισμενο η αγορα απο εξωτερικο οχι απο ελλαδα)γιατι ειναι κλασσικο ακουσμα των πιο γνωστων συγκροτηματω πραγμα που θα σου φανει πιο οικειο απο αλλους ενισχυτες....

 

χτυπα εναν κομπο λαμπατο ομως και εισαι μια χαρα...ισως χρειαστεις και ενα πεταλακι για παραπανω distortion...

 

καπου ειχε παρει το ματι μου στις αγγελιες εναν dsl-401 αν θυμαμαι καλα..

 

επισης μπορεις να κανεις και το αλλο αν σκεφτεσαι σαν κι εμενα που ειμαι παιδι της υπερβολης...

 

να παρεις το sg kαινουριο(εκτος αν το βρεις μεταχειρισμενο)  1060 νομιζω απο thomman

να παρεις τον marshall μεταχεισμενο (πιστευω με καμια 700-800 θα βρεις ανετα)

και να χτυπησεις και μια fender stratocaster αμερικανα μεταχειρισμενη με καμια 700αρα ( η καμια classic player) και να εχεις τα παντα...

 

ειναι αρκετα τα λεφτα που διαθετεις και ετσι θα καλυψεις ολα τα στυλακια που θες να παιζεις...

 

απο iron maiden,metallica,acdc μεχρι stevie ray vaughan ,eric clapton,pink floyd κλπ....

 

και τελειωσες μετα...(που λεει ο λογος γιατι το μικροβιο δεν φευγει)

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφοσον ο Μarshall θα "ριξει" την Gibson, ποια μαρκα πιστευετε θα ταιριαζει τοσο στην κιθαρα οσο και στις απαιτησεις μου?

 

Δεν είναι θέμα μαρσαλ, αλλά της απαίσιας σειράς mg. Αν θες μαρσαλ ντε και καλά, πάρε κανά μεταχειρισμένο jcm. Αν θες να να πας προς κάτι άλλο, δοκίμασε κανά engl powerball

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πουλιέτε ένας μεταχειρισμένος JCM 800 αν δεν κάνω λάθος στο φόρουμ? Δεν τον είδα (μόνο τον τίτλο) αλλά ρίξτου μια ματιά.

Και φυσικά δεν ενοούσα γενικά ότι οι Marshall ενισχυτές θα ρίξουν την κιθάρα, αλλά όπως είπε και ο Boukas, η σειρά MG..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη δικο μου λαθος, δεν εννοουσα γενικα τους Marshall αλλα το συγκεκριμενο μοντελο/σειρα..

 

@treloagori σ ευχαριστω πολυ!!

SG, riffs, harmonics κ ξερο ψωμι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια αν παρει jcm800 το παιδι θα θελει και καμπινα...για κεφαλι δεν μιλατε?

ναι οντως το κοιταξα κ θα χρειαστω καμπινα... dsl-401 σκεφομαι, οπως μου προτεινες..

SG, riffs, harmonics κ ξερο ψωμι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου