Προς το περιεχόμενο

Τοποθετηση Fuzz πεταλιου σε pedalboarb


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους...

 

Σκεφτομουν να κανω την ερωτηση μου στο thread περι συνδεσμολογιας pedalboard αλλα εχει να απαντηθει απο το 09.

 

Εχω στα αμεσα πλανα να κανω την αγορα ενος πεταλιου fuzz.

 

Η απορια που εχω ειναι η εξης : 'Θεωρητικα' ειναι distortion pedal αρα μπαινει αναμεσα στα 'μπροστα' πεταλακια ή θεωρειται εφφε οποτε η σωστη του θεση ειναι στα πεταλακια του Fxloop???

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μπροστά και συνήθως σΕ καθαρό ενισχυτή. Μάλιστα αν το wah σου δεν είναι true bypass μπορεί να πρέπει να μπει μετά το fuzz...

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπροστά και συνήθως σΕ καθαρό ενισχυτή. Μάλιστα αν το wah σου δεν είναι true bypass μπορεί να πρέπει να μπει μετά το fuzz...

 

Το οτι θελει καθαρο καναλι το ξερω...

 

Ξερουμε αν το Morley pro series II volume/wah ειναι true bypass? Γιατι βρηκα το manual του αλλα δεν αναφερει κατι...

Επειδη το δουλευω κυριως σαν volume το εχω στην αρχη αρχη (δευτερο πεταλι) μετα το κουρδιστηρι.

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερουμε αν το Morley pro series II volume/wah ειναι true bypass? Γιατι βρηκα το manual του αλλα δεν αναφερει κατι...

Επειδη το δουλευω κυριως σαν volume το εχω στην αρχη αρχη (δευτερο πεταλι) μετα το κουρδιστηρι.

 

To "πρόβλημα" το έχουν, συνήθως, τα fuzz, μια και είναι ιδιότροπα πεταλάκια, οπότε, καλύτερα, βάλτο πρώτο στην αλυσίδα σου.

 

Αφού χρησιμοποιείς το morley, κυρίως, ως volume, μπορείς να το τοποθετήσεις παρακάτω στην αλυσίδα.

 

Σε κάθε περίπτωση, δοκιμάζεις και ακούς τι σου κάθεται καλύτερα.  ;)

 

Για ποιο fuzz σκέφτεσαι να κινηθείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To "πρόβλημα" το έχουν, συνήθως, τα fuzz, μια και είναι ιδιότροπα πεταλάκια, οπότε, καλύτερα, βάλτο πρώτο στην αλυσίδα σου.

 

Αφού χρησιμοποιείς το morley, κυρίως, ως volume, μπορείς να το τοποθετήσεις παρακάτω στην αλυσίδα.

 

Σε κάθε περίπτωση, δοκιμάζεις και ακούς τι σου κάθεται καλύτερα.  ;)

 

Για ποιο fuzz σκέφτεσαι να κινηθείς;

+1

 

Όπως είπε ο φίλτατος, τα fuzz έχουν τις ιδιορρυθμίες τους. Ιδίως αν τους βάλεις πριν ένα πετάλι που έχει buffered bypass. Κάποια fuzz ενδέχεται να συμπεριφερθούν ανεπιθύμητα σε ένα τέτοιο σενάριο.

 

Πάντως το morley έχει buffer όπως λέει το manual. Άρα δεν είναι true bypass (buffer =αντίθετο του bypass).

 

Στην περίπτωσή σου όμως δεν σε ενδιαφέρει αν είναι true bypass. Γιατί, θυμίζω, το true bypass ή buffer bypass μάς ενδιαφέρει μόνο όταν το πετάλι είναι κλειστό (bypass).

 

Εσύ όμως το έχεις μονίμως ανοιχτό και σκοπεύεις να το βάλεις πριν από το fuzz. Λόγω του ότι είναι ανοιχτό, το morley θα συμπεριφέρεται στο σήμα όπως και ένα buffered πετάλι (σημείωση: όλα τα πετάλια όταν είναι ανοιχτά ισοδυναμούν με buffered πετάλι, δεν είναι ιδιορρυθμία του morley αυτό).

 

Καλύτερη λύση λοιπόν είναι να δοκιμάσεις. Αν σου ακούγεται καλά δεν έχεις πρόβλημα. Αν όμως επηρεάζεται το fuzz, τότε βάλε πρώτο στην αλυσίδα το fuzz και αμέσως μετά το volume. Δεν πρόκειται για καμιά ριζοσπαστική πρόταση: πολλοί βάζουν τα fuzz τους εντελώς πρώτα στην αλυσίδα.

 

Σημειωτέον ότι αν το κουρδιστήρι σου έχει επίσης buffer, τότε πρέπει να μπει και αυτό μετά το fuzz. Αλλιώς η μόνη λύση είναι να μπει ένα πετάλι AB στην αρχή της αλυσίδας σου για να παίρνει  χωριστό δικό του σήμα το κουρδιστήρι. Και πάλι βέβαια θα χρειαστεί δοκιμή για να δεις αν αλλοιώνεται ο ήχος του fuzz.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To "πρόβλημα" το έχουν, συνήθως, τα fuzz, μια και είναι ιδιότροπα πεταλάκια, οπότε, καλύτερα, βάλτο πρώτο στην αλυσίδα σου.

 

Αφού χρησιμοποιείς το morley, κυρίως, ως volume, μπορείς να το τοποθετήσεις παρακάτω στην αλυσίδα.

 

Σε κάθε περίπτωση, δοκιμάζεις και ακούς τι σου κάθεται καλύτερα.  ;)

 

Για ποιο fuzz σκέφτεσαι να κινηθείς;

 

Εβλεπα διαφορα στο thread παληκαριου που ελεγε για stoner ηχο.

 

Ηδη σκεφτομουν αυτο που του προτειναν πολυ (σαν οικονομικο) , καποιο απο τα muff δλδ.

 

Εμενα μου αρεσε πολυ το Dunlop αλλα πολλα τα λεφτα. Για κατι ισως εξισου οικονομικο με τα muff (και ακομα πιο οικονομικο δλδ) ηταν καποιο απο τα Mooer (εχει κανα δυο μοντελακια).

 

@sfaku : σε ευχαριστω για την πληρη αναλυση ... 100% κατατοπιστικη και κατανοητη :)

 

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα fuzz στο effects loop ενισχυτή δεν υφίσταται, παρά μόνο σαν πείραμα για να έχεις να λες ότι το έκανες (αν βαριέσαι μην το κάνεις καν, δεν το χρησιμοποιεί κανείς με αυτό τον τρόπο). Πολλές φορές ισχύουν τα θέματα με buffers που ανέφερε ο sfaku, για αυτό και κάποιου τέτοιου τύπου fuzz (π.χ. fuzz face) μπαίνει αναγκαστικά πριν από όλα τα buffered πετάλια. Όταν τώρα δεν έχεις buffered πετάλια στο σήμα σου, το σκέφτεσαι σαν ένα άλλο overdrive χοντρικά. Και πάλι δηλ. μπαίνει κάπου στην αρχή της αλυσίδας των εφέ, χωρίς να είναι δεσμευτικό να είναι πρώτο. Όπως και να'χει το πράγμα, τα fuzzes είναι πετάλια που δύσκολα συνεργάζονται με άλλα gain πετάλια καλά... άρα και η θέση τους στην αλυσίδα των εφέ, πέρα του βασικού μπούσουλα (δηλ. ότι θα μπει προφανώς πριν από modulation, delay, και reverb πετάλια), δεν χρειάζεται να σε απασχολεί. Το εφέ που αρκετές φορές ταιριάζει να παίζει μαζί με κάποιο fuzz, όντας πριν από αυτό στη σειρά, είναι το octave/fuzz, ή octavia (όπως το έκανε ο Hendrix δηλαδή). Αυτά για τη θέση του στο pedalboard πάνω κάτω.

 

Από προσωπική πείρα πάντως, το fuzz είναι από τα πιο απαιτητικά εφέ για να δουλέψει σε ένα setup... Γιατί το λέω αυτό; Τελικά για το χρηματικό του πράγματος. Και εξηγώ: Ακούς ένα fuzz κάπου, λες, "μ'αρέσει, θα το πάρω"... το παίρνεις, με το που το βάζεις στο setup σου εμφανίζεται τρομερό hiss που δεν μπορείς να ξεφορτωθείς. Το πουλάς... βλέπεις ένα άλλο φαζοπέταλο που σε ιντριγκάρει, το παίρνεις, όλα καλά από θορύβους, βρίσκεις και τη ρύθμιση που λες "γαμώ ακούγεται"... λίγο καιρό μετά, συνειδητοποιείς ότι όταν είσαι με το στάνταρντ overdrive ή distortion σου, ή με τον καθαρό σου ήχο, και κάνεις τη μετάβαση στο fuzz, ο ήχος σου γίνεται μικρότερος σε παρουσία... έτσι κάπως πάει κι αυτό. Κάπου εκεί λες "μάλλον το fuzz δεν είναι για μένα". 1 χρόνο μετά, βλέπεις ένα καινούριο fuzz στην αγορά που γουστάρεις, το οποίο κάνει πολλά λεφτά, αλλά υπόσχεται όλα αυτά στα οποία σε απογοήτευσαν τα προηγούμενα. Στην καλή περίπτωση το παίρνεις και όντως κάνεις τη δουλειά που περιμένεις. Στη χειρότερη ανακαλύπτεις ότι:

- είτε εντέλει κάνει πολλά λεφτά για λάθος λόγο (π.χ. λόγω βαρέος ονόματος)

- είτε δεν είσαι τύπος που να μπορείς να κάνεις το fuzz να ακουστεί όσο ωραία νόμιζες ότι μπορούσες με το παίξιμό σου

- είτε ότι η κιθάρα με τους μαγνήτες της, και ο ενισχυτής σου, δεν κολλησαν ούτε και με αυτό το fuzz, και πρέπει να συνεχίσεις το ψάξιμο

 

Όλα τα παραπάνω όπως κατάλαβες βασίζονται σε προσωπική εμπειρία... το μόνο λοιπόν που μπορώ φιλικά να σε συμβουλεύσω (σαν παθών, όχι σαν ειδήμων) από τη μεριά μου, είναι ότι εφόσον δεν μπορείς να βρεις 10 διαφορετικά fuzz πετάλια σε καταστήματα ή από φίλους κιθαρίστες να δοκιμάσεις και να ακούσεις με το δικό σου αυτί (και ειδικά στο setup σου, αυτό είναι το παν), μην τσιγκουνευτείς τα χρήματα για ένα τέτοιο εφέ. Κάνε αναλυτικό ψάξιμο, και πάρε αυτό που θα νομίζεις ότι θα σε καλύπτει απόλυτα, χωρίς να δεσμευτείς από το τελικό κόστος του. Στην τελική αν δεν έχεις ένα ικανοποιητικό ποσό για αυτό που σου γυάλισε, άσ'το για λίγο αργότερα, διότι κατά ένα πολύ μεγάλο ποσοστό λίγο καιρό μετά θα το πουλάς (βέβαια και αυτή η διαδικασία έχει τη μαγεία της.. κάτι μαθαίνεις κι από κει, χαχα).

 

Υ.Γ.: Η εμπειρία μου συγκεκριμένα αφορούσε αυτά τα παρακάτω πετάλια, που για ά ή ΄β λόγο εντέλει έμειναν λίγο ή περισσότερο καιρό στην κατοχή μου και μετά τα αποχωρίστηκα: 1) Dunlop Jimi Hendrix Fuzz Face, 2) Fulltone '70, 3) Dunlop Eric Johnson Fuzz Face, 4) T. Jauernig F-Bomb (αυτό ακόμα το πουλάω παρεπιπτόντως), 5) GuitarSystems FuzzTool Jr.

Από αυτά, το πιο ακριβό (FuzzTool Jr.) αποδείχθηκε ότι ήταν και το εμφανώς κορυφαίο ανάμεσά τους. Για μένα το τέλειο κλασικό fuzz... τέλεια κατασκευή, πολύ μεγάλος όγκος στον ήχο, τέλειο bass response, και καθάριζε σούπερ με το volume control της κιθάρας (το έδωσα παρόλα αυτά, λόγω του ότι αποφάσισα ότι δεν θέλω πια ένα κλασικό fuzz στο pedalboard, αλλά ένα ZVex Fat Fuzz Factory, για να κάνω παιχνίδια με το oscillation - είμαι ιδιότροπο αγόρι).

Τα 2 Dunlop Fuzz Faces σούπερ για τα γούστα μου, αλλά με το πρόβλημα με τη μικρότερη παρουσία... το Fulltone '70 έλυνε αυτό το θέμα με το Mids control, αλλά ποτέ μου δεν με ενθουσίασε. Παρόμοια φάση και το F-Bomb, σούπερ παρουσία, αλλά παραήταν αλήτικο για τα γούστα μου.

 

Υ.Γ. 2: Αυτή την άποψη περί fuzz, ότι είναι καλύτερο να ξεχνάμε όσο γίνεται το κομμάτι χρήματα για ένα τέτοιο τύπου εφέ, ισχύει κατ'εμέ και για τα univibe τύπου εφέ, καθώς υπάρχει διαφορά μέρα με τη νύχτα ενός από τα γνωστά ακριβά πετάλια της αγοράς, από μια οικονομική λύση που θυμίζει phaser... για όλους τους υπόλοιπους τύπους εφέ, πολλές φορές το hype ενός ακριβού πεταλιού δεν αντιστοιχεί στη διαφορά τιμής που μπορεί να έχει με ένα φτηνό αλλά value for money μηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλτο πρωτο απο ΟΛΑ τα πεταλια σου για να μην εχεις κανενα προβλημα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως κι αν έχει, όταν το αγοράσεις κάνε μια δοκιμή να δεις πως αντιδρά αν δεν το βάλεις πρώτο στη σειρά. Απο τη δική μου εμπειρία τα germanium fuzz ακούγονται άσχημα αν δεν μπουν στη πρωτη θέση, τα silicon δεν έχουν θέμα (χωρίς να λέω οτι αυτό είναι γενικός κανόνας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου