Προς το περιεχόμενο

Scales και Modes: Διαφορές?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

για ροκ νομιζω οτι το στάνταρ είναι pantatonic,blues major-minor,ionian,dorian,mixolydian,aeolian,diminished απο κλίμακες αλλα δεν είμαι κ ο κατάλληλος στο ρόκ.Απλά απο κάτι κλεφτές ματιές σε ροκοβιβλία δεν είδα να το πάει πολύ μακρυα το πράμα.

 

Ψιλο-άσχετο, αλλά και σχετικό ταυτόχρονα. Δείτε ένα video σχετικά με τις ...υποτιμημένες πεντατονικές κλίμακες:

 

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σωστός ο σπάις

 

οχι,αφου τα μαθαινεις που τα μαθαινεις ,μαθε τα σε ολες τις θεσεις.Επισης μαθε και τους αντιστοιχους αρπισμους.Το πιο σημαντικο βεβαια δεν ειναι να ξερεις τα σχηματα ,αλλα κ που θα τα παιξεις.Τελος,δεν εχει σημασια σε τι μουσικη θα τα χρησιμοποιησεις,η θεωρια ειναι μια.

 

Hello φίλε Blue. Όταν λες σε όλες τις θέσεις? Δυσκολεύομαι να θυμάμαι πάνω από 2 θέσεις για κάθε κλίμακα. Καταλαβαίνω ότι με τον καιρό θα μου έρχονται πιο εύκολα, αλλά εννοείς ότι θα έπρεπε να ξέρω μία κλίμακα σε πάνω από δύο θέσεις? Το βιβλίο που μελετάω τώρα έχει ουσιαστικά 3 "συστήματα" για κάθε κλίμακα Χ 2 θέσεις για το καθένα. Πιστεύεις ότι χρειάζομαι κάτι παραπάνω???

Επίσης αυτό που λες με τους αρπισμούς δεν το κατάλαβα. Θα κάνεις έναν κόπο να μου το εξηγήσεις παραπάνω?

Υπογραφή....Πρίφτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hello φίλε Blue. Όταν λες σε όλες τις θέσεις? Δυσκολεύομαι να θυμάμαι πάνω από 2 θέσεις για κάθε κλίμακα. Καταλαβαίνω ότι με τον καιρό θα μου έρχονται πιο εύκολα, αλλά εννοείς ότι θα έπρεπε να ξέρω μία κλίμακα σε πάνω από δύο θέσεις? Το βιβλίο που μελετάω τώρα έχει ουσιαστικά 3 "συστήματα" για κάθε κλίμακα Χ 2 θέσεις για το καθένα. Πιστεύεις ότι χρειάζομαι κάτι παραπάνω???

Επίσης αυτό που λες με τους αρπισμούς δεν το κατάλαβα. Θα κάνεις έναν κόπο να μου το εξηγήσεις παραπάνω?

 

Απαντω με παραδειγμα.

πχ την Cmaj7 κλιμακα καλο ειναι να μπορεις να την παιζεις στην περιοχη της ταστιερας που μπορει να βρεθει το ακορντο.Στην μπασα Μι χορδη η νοτα Ντο απο την οποια θα ξεκινησεις την κλιμακα υπαρχει στο εβδομο ταστο.Μπορεις να βρεις το σχημα της ξεκινωντας με τον δεικτη,με τον μεσο και τον μικρο.Το ιδιο πρεπει να κανεις κ απο το 3ο ταστο της Λα χορδης.Συνολικα 6 θεσεις.(υπαρχει κ μια εβδομη θεση αλλα κ γω δεν την εχω μαθει).Με αυτο τον τροπο παιζεις μια κλιμακα σε ολο το μηκος της ταστιερας (πριν το 12ο ταστο,μετα επαναλαμβανονται τα ιδια)

 

Αρπισμος ειναι να παιζεις μια προς μια τις νοτες του καθε ακορντου.πχ για το Cmaj7 ακκορντο παιζεις συνεχομενα (σαν να ειναι κλιμακα) με τη σειρα τις νοτες C,E,G,B.Ομοια με τις κλιμακες,πρεπει να κανεις τους αρπισμους σε ολες τις θεσεις για ολο το μηκος της ταστιερας.

 

Αυτα γιατι μια μουσική φραση "πρέπει" να εχει πήδημα,αρπισμό και κλίμακα (πήδημα=ενα μουσικο διαστημα συνηθως μεγαλο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψιλο-άσχετο, αλλά και σχετικό ταυτόχρονα. Δείτε ένα video σχετικά με τις ...υποτιμημένες πεντατονικές κλίμακες:

 

 

ο τύπος έκανε οτι νάναι ρε.Εβαλε στην πεντατονική melodic,harmonic minors αυτο ελαττωσε κ αυξησε 3η κ 4η αντίστοιχα.Εκανε ψαξιές για χρωματισμούς.Μην ψαρώνεις ελκάβλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο τύπος έκανε οτι νάναι ρε.Εβαλε στην πεντατονική melodic,harmonic minors αυτο ελαττωσε κ αυξησε 3η κ 4η αντίστοιχα.Εκανε ψαξιές για χρωματισμούς.Μην ψαρώνεις ελκάβλι

 

μα αυτό είναι το ωραίο...να παίζεις με παραλλαγές...πχ προσωπικά γουστάρω να παίζω πεντατονικές χρησιμοποιώντας μεγάλη 6η στη 8έση της 7ης....

και γενικώς όποιος νομίζει πως ειναι εύκολο να παίξει σωστά πεντατονικά,κούνια που τον κούναγε...  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν είσαι αρχάριος δεν είναι τπτ εύκολο ρε συ χάρη.Καλα κάνεις κ χρωματίζεις διαφορετικά το σόλο σου, κ έτσι πρέπει οταν έχει κολλημένο ένα ακόρντα για ώρα.Επίσης για διαφορετικό χρωματισμό βάλε κ τις σχετικές βαθμίδες κ παίζε κ εκει να δείς πώς ανόιγει κιάλο.Περνα κ χρωματικές δώσε κ οκτατονικές,βάρα και ελαττωμένες κ είσαι βασιλιάς.

 

Εγω λέω απλούστατα οτι αν έχεις δεί λιγα πράματα απο θεωρία το πιάνεις αυτό που κάνει εύκολα κ μπορείς να το κάνεις.

 

Οταν λεω οτι ναναι εννοώ οτι το πήγε μακρυά το πανηγύρι κ διαφέρει πολύ απο την ψαροπεντατονική που παίζουν ολοι πανω-κατω χωρίς νόημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαντω με παραδειγμα.

πχ την Cmaj7 κλιμακα καλο ειναι να μπορεις να την παιζεις στην περιοχη της ταστιερας που μπορει να βρεθει το ακορντο.Στην μπασα Μι χορδη η νοτα Ντο απο την οποια θα ξεκινησεις την κλιμακα υπαρχει στο εβδομο ταστο.Μπορεις να βρεις το σχημα της ξεκινωντας με τον δεικτη,με τον μεσο και τον μικρο.Το ιδιο πρεπει να κανεις κ απο το 3ο ταστο της Λα χορδης.Συνολικα 6 θεσεις.(υπαρχει κ μια εβδομη θεση αλλα κ γω δεν την εχω μαθει).Με αυτο τον τροπο παιζεις μια κλιμακα σε ολο το μηκος της ταστιερας (πριν το 12ο ταστο,μετα επαναλαμβανονται τα ιδια)

 

Αρπισμος ειναι να παιζεις μια προς μια τις νοτες του καθε ακορντου.πχ για το Cmaj7 ακκορντο παιζεις συνεχομενα (σαν να ειναι κλιμακα) με τη σειρα τις νοτες C,E,G,B.Ομοια με τις κλιμακες,πρεπει να κανεις τους αρπισμους σε ολες τις θεσεις για ολο το μηκος της ταστιερας.

 

Αυτα γιατι μια μουσική φραση "πρέπει" να εχει πήδημα,αρπισμό και κλίμακα (πήδημα=ενα μουσικο διαστημα συνηθως μεγαλο)

 

Για τα αρπίσματα οκ, κατάλαβα τι θες να πεις. Το άλλο με τις 6 θέσεις δεν το έπιασα επακριβώς. Θα το σκεφτώ λίγο και θα το δοκιμάσω πρακτικά μήπως βγάλω άκρη....

Σ'ευχαριστώ για μία ακόμη φορά πάντως :)

 

Υπογραφή....Πρίφτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mobynik αυτα που λέει το ζιζάνιο είναι berkleeίστηκα, φλώρικα :P αν τα παλέψεις απ αυτά το βιβλία που κυκλοφορούν για κιθάρα θα είσαι αστροναύτης.

 

A modern method for guitar 1,2,3(αυτα είναι τα blueστικα κόλπα)

Berklee College - Music Theory Harmony

Guide To Composing and Improvising(αυτο απο μια ματιά που έριξα είναι σε φαση μια διαφορετική προσέγγιση στην δημιουργία μουσικής κ αυτοσχεδιασμού.Δεν μάρεσε αν κ δεν πολυασχολήθηκα να σε πω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως υποψιάζεσαι ότι είμαι απλά ένα τσογλάνι με Gibson; Don't worry, my little trigga... ;D 8)

 

Right said Fred... (αν και σωστα τα λες τα "βιβλιακα")

 

spy απο θεωρία σκίζεις.Απο ηχογραφήσεις?Γράψε μας κάτι εστω κ με το κινητό κι ασε τις δικαιολογιες οτι δεν εχεις εργαλεία.Μπορείς να βρεις τρόπους

Ξανα Right said Fred

 

για ροκ νομιζω οτι το στάνταρ είναι pantatonic,blues major-minor,ionian,dorian,mixolydian,aeolian,diminished

Ξαναματα right said Fred (και πολλες λες)

 

Εγω φιλε μου θα σου δωσω μονο ΜΙΑ συμβουλη, αν και ΟΧΙ δασκαλος, την οποια χαρηκα πολυ που την λεει και ο μεγιστος Eric Johnson στο πρωτο του βιντεο.

ΜΑΘΕ ΤΗΝ ΤΑΣΤΙΕΡΑ ΣΟΥ. ΟΛΗ. Απο το πρωτο εως το τελευταιο ταστο, απο την Μι μπασσο ως και την Μι καντινι. Να ξερεις ΠΑΝΤΑ οποια νοτα και να πατησεις σε δεκατα του δευτερολεπτου ΠΟΙΑ νοτα ειναι. Ετσι δεν θα "κλειστεις" ΠΟΤΕ σε καλουπια, θεσεις, σχηματα κι αλλες τετοιες αηδιες αλλα σε αυτο που ΕΣΥ διαλεγεις να παιξεις και θα ξερεις παντα ΤΙ ειναι αυτο που παιζεις

Φαντασου να μαθεις τις κλιμακες σαν σχηματα και θεσεις, να παιζεις live και σου σπασει η ΣΟΛ χορδη ας πουμε. Την εκατσες

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Right said Fred... (αν και σωστα τα λες τα "βιβλιακα")

Ξανα Right said Fred

Μουσάτο αγόρι με το σέξι τατουάζ, ναι, είναι αλήθεια. Ναι, είμαι ένα τσογλάνι... Ναι, δεν ανεβοκατεβαίνω στο μανίκι μου τόσο γρήγορα όσο εσύ... Συγνώμη που τολμώ να απαντώ σε ερωτήσεις που τυχαίνει να ξέρω, χωρίς να την παίζω γρήγορα (την κιθάρα) και να ηχογραφώ. Για να εξιλεωθώ, χαρίζω δύο vintage κασέτες Scorpions και κερνάω ξεθυμασμένη Amstel όταν επιστρέψω Ελλάδα.  :)

 

 

@mobynik: Σορι για το offtopic, αλλά δεν άρχισα εγώ τις εξυπνάδες εδώ μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου