Προς το περιεχόμενο

Scales και Modes: Διαφορές?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αμα οι κασετες ειναι βιντεο και πριν το '78 (πριν φυγει ο Uli δηλαδη) τις αγοραζω εγω  ;D

 

Οσο για την μπυρα να σαι καλα

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

είστε σαπιοι ρε.Χαλάτε το θεμα του παιδιού με τις βιντατζίες κ τις γνώσεις σας ρε.

 

Ερε altered που σας χρειαζεται

 

Κανεις λιγακι λαθος τριγκα, εγω στο παιδι ισα ισα που του εδωσα και συμβουλη (ΑΝ τη θελει). Αλλος πεταξε παπαριες απο αλλο thread εδω μεσα, ισα ισα που του αναγνωρισα οτι τα λεει και καλα τα θεωριτζιδικα.

Μην διαβαζουμε ΜΟΝΟ αυτα που μας συμφερει

 

ΥΓ Για το βιντεο δεν κανω πλακα ε?

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω φιλε μου θα σου δωσω μονο ΜΙΑ συμβουλη, αν και ΟΧΙ δασκαλος, την οποια χαρηκα πολυ που την λεει και ο μεγιστος Eric Johnson στο πρωτο του βιντεο.

ΜΑΘΕ ΤΗΝ ΤΑΣΤΙΕΡΑ ΣΟΥ. ΟΛΗ. Απο το πρωτο εως το τελευταιο ταστο, απο την Μι μπασσο ως και την Μι καντινι. Να ξερεις ΠΑΝΤΑ οποια νοτα και να πατησεις σε δεκατα του δευτερολεπτου ΠΟΙΑ νοτα ειναι. Ετσι δεν θα "κλειστεις" ΠΟΤΕ σε καλουπια, θεσεις, σχηματα κι αλλες τετοιες αηδιες αλλα σε αυτο που ΕΣΥ διαλεγεις να παιξεις και θα ξερεις παντα ΤΙ ειναι αυτο που παιζεις

Φαντασου να μαθεις τις κλιμακες σαν σχηματα και θεσεις, να παιζεις live και σου σπασει η ΣΟΛ χορδη ας πουμε. Την εκατσες

 

+1000000!όλοι οι μουσικοί μαθαίνουν κλίμακες με νότες και εμείς τις μαθάνουμε με δαχτυλάκια :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην αρχή προσπάθησα να διαβάσω μουσική απο κει μέσα αλλα ηταν πολύ κάψα.Μετα με τη τζάζ δε το συζητώ, καμμια σχέση το άθλημα.

 

Βεβαια παραδέχομαι οτι εχει γραμμένα μονο τα πιο κύρια θεωρητικά κ απλοποιημένα-κομπογιαννητικα ωστε να καταλαβαίνει κάποιος που δεν ξέρει τπτ απο θεωρία.Για αρχή κ για αποστήθιση που έκανα εγώ καλά ήταν αλλα μέχρι εκεί.Τεσπα οπως τη βρίσκει κανείς.Βεβαια στο τέλος το παιδί θα πρέπει να διαβάσει ολο το ίντερνετ ετσι όπως το πάμε.

 

Καταλήγοντας συνοψίζω οτι είναι κοινός τόπος του καθενος μας να τη βρίσκει με διαφορετικα εργαλεία, οπότε οντας ενα υποκειμενικό θεμα είναι στην κρίση μας με το τι θα δουλέψουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις (όσο για τα off-topic, εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα, αρκεί μέσα στο χαβαλέ να υπάρχουν και κάποια σοβαρά πράγματα).

Σχετικά με τη γνώση των νοτών στην ταστιέρα, θα έλεγα πως δεν είμαι και τόσο αρχάριος, έκανα κάποια χρόνια κλασσική κιθάρα, οπότε το μανίκι το γνωρίζω σχετικά καλά. Το θέμα είναι ότι ενώ παίζω αρκετά χρόνια και ηλεκτρική, αποφάσισα τον τελευταίο καιρό να ασχοληθώ με το solo πιο συγκεκριμένα (μέχρι τώρα έπαιζα σχεδόν με το αυτί, στηριζόμενος στο ότι τα δάχτυλά μου "πάνε" λόγω της κλασσικής). Μερικά από αυτά που είπατε τα βρίσκω ιδιαιτέρως χρήσιμα. Απλώς να έχετε υπόψη ότι με ενδιαφέρουν κυρίως τα στάδια....δηλαδή καλό είναι να ξέρω όλες τις κλίμακες σε όλες τις θέσεις, αλλά αυτό απαιτεί κάποια βήματα. Προσπαθώ δηλαδή να δω πως πρέπει να ξεκινήσω και πως να συνεχίσω. Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός.

Υπογραφή....Πρίφτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου