Προς το περιεχόμενο

Scales και Modes: Διαφορές?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

mobynik

γιά να είμαι ειλικρινής εγώ δεν κατάλαβα 2 πράγματα :

τι ακριβώς δεν βρήκες στα βιβλία γιά ηλεκτρική κιθάρα? τι από αυτα που ρωτάς δεν υπάρχει στα βιβλία του Τουρκογιώργη ή του Μπαλταζάνη (τυχαία τα ονόματα)

Όταν λες solo εννοείς να βγάζεις τα solo μέρη από κάποια κομμάτια που θέλεις να μάθεις ή να μάθεις σιγά σιγά να αυτοσχεδιάζεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

έκανα κάποια χρόνια κλασσική κιθάρα, οπότε το μανίκι το γνωρίζω σχετικά καλά

Α, τότε το μεγάλο βήμα το έχεις κάνει ήδη  :). Για δακτυλοθεσίες σε κλίμακες - και ασκήσεις/patterns πάνω σ' αυτές - μπορείς να χρησιμοποιήσεις σαν αναφορά τα βιβλία

 

A modern method for guitar Vols. 2,3

 

που έχουν ότι χρειάζεσαι, εκτός από τις πεντατονικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις (όσο για τα off-topic, εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα, αρκεί μέσα στο χαβαλέ να υπάρχουν και κάποια σοβαρά πράγματα).

Σχετικά με τη γνώση των νοτών στην ταστιέρα, θα έλεγα πως δεν είμαι και τόσο αρχάριος, έκανα κάποια χρόνια κλασσική κιθάρα, οπότε το μανίκι το γνωρίζω σχετικά καλά. Το θέμα είναι ότι ενώ παίζω αρκετά χρόνια και ηλεκτρική, αποφάσισα τον τελευταίο καιρό να ασχοληθώ με το solo πιο συγκεκριμένα (μέχρι τώρα έπαιζα σχεδόν με το αυτί, στηριζόμενος στο ότι τα δάχτυλά μου "πάνε" λόγω της κλασσικής). Μερικά από αυτά που είπατε τα βρίσκω ιδιαιτέρως χρήσιμα. Απλώς να έχετε υπόψη ότι με ενδιαφέρουν κυρίως τα στάδια....δηλαδή καλό είναι να ξέρω όλες τις κλίμακες σε όλες τις θέσεις, αλλά αυτό απαιτεί κάποια βήματα. Προσπαθώ δηλαδή να δω πως πρέπει να ξεκινήσω και πως να συνεχίσω. Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός.

 

Μπραβο για το οτι κατεχεις τις νοτες στην ταστιερα. ΟΜΩΣ, αφου βλεπω οτι λες οτι εχεις ασχοληθει με την ΚΛΑΣΣΙΚΗ κιθαρα, αν θελεις να ασχοληθεις με το σολο στην ηλεκτρικη (ειδικα στον ροκ τομεα) θα πρεπει να μαθεις (πριν απο τις θεσεις, αντιθεσεις, υποθεσεις, παραθεσεις των κλιμακων) τον μεγαλυτερο (και ουσιαστικοτερο κατ εμε) τομεα στην ηλεκτρικη κιθαρα (που στα τζαζ δεν εχουν καθοτι "φλωροι"  ;D) δηλ. τα BENDS και το VIBRATO. Με λιγα λογια την ΦΩΝΗ και την ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ του κιθαριστα. Δες το λιγο...

 

(Αν θες να ασχοληθεις με τζαζ μονο αγνοησε ολα τα παραπανω)

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα, χωρις κρέμα για σπιράκια δεν μπορώ να πώ πολλά αλλα θα πώ οτι εχεις αδικο κ είσαι σαν την αδικη ροκοκατάρα που τριγυρνα με μια κιθάρα 300 ευρώ κ παιζει πεντατονικές με μπέντ κ μαξιλαρι μαζί με βιμπράτο της μαγδάλως.Αυτο σε κάνει μουσικό ρε αλητη?

 

Εμεις ειμαστε φλωροι χωρίς να εχουμε προσωπικότητα που στηρίζεται σε μπέντ κβιμπράτα.Η πρωσοπικότητα του φλώρου μαμάει.Πες μέρος να στη φέρω να δείς μετα.

 

 

ΓΙΟ PETER

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ, καλέ δε μου σηκώνεται η χορδή με τίποτα... Πώς μπορούν αυτοί οι ροκάδες να την έχουν σηκωμένη (τη χορδή) συνέχεια;  ;D ;D

 

REGARDS

 

 

Kαλα εσυ ειδικα δε σωζεσαι με τιποτα, κολλησες φαινεται απο εκει που εισαι

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χα,χα,χα,χα. Καλά είστε απίστευτοι. Λοιπόν, επειδή θα σας χάσω πάλι να σημειώσω/απαντήσω τα εξής:

1) Σχετικά με τα βιβλία και αυτό που λέει ο bluespower. Φίλε μου μην εξανίστασαι, δεν είπα ότι δεν υπάρχει κάτι τέτοιο στα βιβλία. Εγώ ζητάω απλώς τις απόψεις των ανθρώπων που έχουν μελετήσει αυτά τα βιβλία πριν από εμένα. Και μη μου πεις ότι δεν υπάρχει έστω και ένα πράγμα που δεν σου αρέσει σε κάποιο βιβλίο ή ένα άλλο που αναφέρεται σε κάποιο και δεν το θεωρείς must. Αυτό ψάχνω ώστε να διαλέξω τα καλύτερα πράγματα από το καθένα.

2) Σχετικά με τα bends και ta vibrato έχω ξεπατικώσει αρκετά solo των Gilmour και B.B. King οπότε -κατά την ταπεινή μου άποψη πάντα- έχω μία καλή εικόνα του εστί καλό "σήκωμα" και πώς ακούγεται καλά το vibrato ;)

3) Thanx για όλα τα post, μου ξεκαθαρίζουν αρκετά το τοπίο

 

Υπογραφή....Πρίφτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2) Σχετικά με τα bends και ta vibrato έχω ξεπατικώσει αρκετά solo των Gilmour και B.B. King οπότε -κατά την ταπεινή μου άποψη πάντα- έχω μία καλή εικόνα του εστί καλό "σήκωμα" και πώς ακούγεται καλά το vibrato

 

Μπραβο, αναφερεις 2 απο τις μεγαλυτερες "σχολες" βιμπρατο και bend. Τωρα μενει να "φτιαξεις" το ΔΙΚΟ ΣΟΥ, αν και ειμαι της αποψης οτι το bend και το vibrato δεν "φτιαχνεται" γιατι (κανονικα θα επρεπε να) βγαινει απο μεσα σου. Ενα... fine tunning ομως ακουγοντας και περνοντας ιδεες απο τετοια μεγαθηρια που αναφερεις ειναι GREAT JOB

 

ΥΓ Δεν πιστευω να παιζεις με.... flatwounds εεε???  ;D  :P  ;D  :P

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου