Προς το περιεχόμενο

Scales και Modes: Διαφορές?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια και χαρά σε όλους. Μετά από κάποια χρόνια ενασχόλησης με την κιθάρα, είπα να ασχοληθώ λίγο παραπάνω με τις (ελάχιστες) σολιστικές μου ικανότητες στο όργανο. Έψαξα αρκετά βιβλία και site, κατέληξα σε κάποια και μελετάω ανελλιπώς κάθε μέρα τις διάφορες κλίμακες που έχω βρει (major, minor, harmonic minor, melodic minor, minor & major pentatonic, blues και diminished). Αρχικά, προσπαθώ να μάθω καλά κάθε κλίμακα σε δύο τουλάχιστον θέσεις, τις οποίες και εξασκώ σε διαφορετικές ταχύτητες και αξίες των νοτών. Είναι οκ πιστεύετε έτσι?

Περνάω και στο βασικό ερώτημα. Ολοκληρώνοντας τη μελέτη αυτών των κλιμάκων, βλέπω ότι υπάρχουν και τα modes (τροπικές κλίμακες?). Ποια η διαφορά μεταξύ των modes και των scales? Έχω διαβάσει κάποια πράγματα, αλλά δεν καταλαβαίνω ακριβώς.

Thanx

(οποιαδήποτε άλλη συμβουλή για να βελτιώσω τις πολύ περιορισμένες ικανότητές μου στο solo είναι ευπρόσδεκτες)

Υπογραφή....Πρίφτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

κατέβασε-αγόρασε ενα βιβλίο θεωριας.Δεν ξέρω τπτ αλλο απο τζάζ κ θα σου πώ απο εκεί.Θα βρεις οτι ζητας εκει λογικά.

 

Mark Levine -The Jazz Theory Book(για θεωρία)

Jody Fisher - The Complete Jazz Guitar Method(beginning,Intermediate,Mastering Improvisation,Mastering Chord Melody)Αυτο είναι απ τα καλύτερα βιβλία που βρήκα για τζάζ με πρακτικά κ ευκολονόητα πράγματα.Πολύ καλογραμμένο κ χωρίς παπαρδέλες.Η καλύτερη αρχή για θεωρία-πράξη τζάζ κιθάρας.

 

Υπάρχουν άπειρα άλλα βιβλία κ ο καθένας θα προτείνει τα δικά του.Το θεμα είναι εσύ πως την βρίσκεις.

 

Κ ο Φακανάς βγάζει για Συγχρονη Αρμονια ενα ωραίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατέβασε-αγόρασε ενα βιβλίο θεωριας.Δεν ξέρω τπτ αλλο απο τζάζ κ θα σου πώ απο εκεί.Θα βρεις οτι ζητας εκει λογικά.

 

Mark Levine -The Jazz Theory Book(για θεωρία)

Jody Fisher - The Complete Jazz Guitar Method(beginning,Intermediate,Mastering Improvisation,Mastering Chord Melody)Αυτο είναι απ τα καλύτερα βιβλία που βρήκα για τζάζ με πρακτικά κ ευκολονόητα πράγματα.Πολύ καλογραμμένο κ χωρίς παπαρδέλες.Η καλύτερη αρχή για θεωρία-πράξη τζάζ κιθάρας.

 

Υπάρχουν άπειρα άλλα βιβλία κ ο καθένας θα προτείνει τα δικά του.Το θεμα είναι εσύ πως την βρίσκεις.

 

Κ ο Φακανάς βγάζει για Συγχρονη Αρμονια ενα ωραίο.

Tou Levine είναι αυτό που κυρίως μελετάω ;)

Θα μπορούσες, όμως, να μου εξηγήσεις τη διαφορά μεταξύ scales και modes με απλά λόγια?

 

Υπογραφή....Πρίφτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περνάω και στο βασικό ερώτημα. Ολοκληρώνοντας τη μελέτη αυτών των κλιμάκων, βλέπω ότι υπάρχουν και τα modes (τροπικές κλίμακες?). Ποια η διαφορά μεταξύ των modes και των scales? Έχω διαβάσει κάποια πράγματα, αλλά δεν καταλαβαίνω ακριβώς.

Thanx

Scales είναι οι βασικές κλίμακες. Οι πιο συνηθισμένες στη δυτική μουσική είναι πάνω-κάτω αυτές που ήδη ανέφερες, δηλ. οι Major, Melodic Minor, Harmonic Minor, Whole Tone, Diminished, Major Pentatonic.

 

Οι τρόποι (modes) κάθε κλίμακας προκύπτουν αν θεωρήσουμε ως τονικό κέντρο καθεμία από τις νότες της κλίμακας. Έτσι, προκύπτει μία σειρά από νέες "κλίμακες" καθεμία από τις οποίες αντιστοιχεί σε μία βασική τετράφωνη συγχορδία με συγκεκριμένες επεκτάσεις/αλλοιώσεις.

 

Π.χ. ο 2ος τρόπος της C Major (D Dorian) προκύπτει αν θεωρήσουμε την 2η νότα της κλίμακας (D) ως το τονικό κέντρο, δηλ. αν παίξουμε την κλίμακα ξεκινώντας από την D και όχι από την C:

 

C Major:  C D E F G A B (1 2 3 4 5 6 7) -> CMaj7 (9,(11),13)

D Dorian: D E F G A B C (1 2 b3 4 5 6 b7)  -> Dm7 (9,11,13)

 

Παρόμοια, ο 7ος τρόπος της C Mel. Minor (B Superlocrian/Altered) προκύπτει ξεκινώντας την κλίμακα από την B:

 

C Mel. Minor:  C D Eb F G A B (1 2 b3 4 5 6 7) -> CmMaj7 (9,11,13)

B Superlocrian: B C D Eb F G A (1 b2 #2 3 b5 b6 b7) -> Balt

 

κ.ο.κ.

 

Οπότε, κάθε κλίμακα Μajor, Mel. Minor και Harm. Minor έχει 7 modes, η Whole Tone έχει 1 mode (λόγω συμμετρίας), η Diminished έχει 2 modes (λόγω συμμετρίας) και η Major Pentatonic έχει 5 modes.

 

Τα παραπάνω τα γράφει και ο Levine αναλυτικότατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

spy απο θεωρία σκίζεις.Απο ηχογραφήσεις?Γράψε μας κάτι εστω κ με το κινητό κι ασε τις δικαιολογιες οτι δεν εχεις εργαλεία.Μπορείς να βρεις τρόπους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Scales είναι οι βασικές κλίμακες. Οι πιο συνηθισμένες στη δυτική μουσική είναι πάνω-κάτω αυτές που ήδη ανέφερες, δηλ. οι Major, Melodic Minor, Harmonic Minor, Whole Tone, Diminished, Major Pentatonic.

 

Οι τρόποι (modes) κάθε κλίμακας προκύπτουν αν θεωρήσουμε ως τονικό κέντρο καθεμία από τις νότες της κλίμακας. Έτσι, προκύπτει μία σειρά από νέες "κλίμακες" καθεμία από τις οποίες αντιστοιχεί σε μία βασική τετράφωνη συγχορδία με συγκεκριμένες επεκτάσεις/αλλοιώσεις.

 

Π.χ. ο 2ος τρόπος της C Major (D Dorian) προκύπτει αν θεωρήσουμε την 2η νότα της κλίμακας (D) ως το τονικό κέντρο, δηλ. αν παίξουμε την κλίμακα ξεκινώντας από την D και όχι από την C:

 

C Major:  C D E F G A B (1 2 3 4 5 6 7) -> CMaj7 (9,(11),13)

D Dorian: D E F G A B C (1 2 b3 4 5 6 b7)  -> Dm7 (9,11,13)

 

Παρόμοια, ο 7ος τρόπος της C Mel. Minor (B Superlocrian/Altered) προκύπτει ξεκινώντας την κλίμακα από την B:

 

C Mel. Minor:  C D Eb F G A B (1 2 b3 4 5 6 7) -> CmMaj7 (9,11,13)

B Superlocrian: B C D Eb F G A (1 b2 #2 3 b5 b6 b7) -> Balt

 

κ.ο.κ.

 

Οπότε, κάθε κλίμακα Μajor, Mel. Minor και Harm. Minor έχει 7 modes, η Whole Tone έχει 1 mode (λόγω συμμετρίας), η Diminished έχει 2 modes (λόγω συμμετρίας) και η Major Pentatonic έχει 5 modes.

 

Τα παραπάνω τα γράφει και ο Levine αναλυτικότατα.

Κατατοπιστικότατος είσαι και thanx. Δεδομένου ότι ασχολούμαι με rock κιθάρα, θεωρείς πως θα έπρεπε να μάθω όλες (τις βασικές) κλίμακες, αλλά και τα modes, προκειμένου να βελτιώσω στη συνέχεια τις ικανότητές μου στο solo?

 

Υπογραφή....Πρίφτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατατοπιστικότατος είσαι και thanx. Δεδομένου ότι ασχολούμαι με rock κιθάρα, θεωρείς πως θα έπρεπε να μάθω όλες (τις βασικές) κλίμακες, αλλά και τα modes, προκειμένου να βελτιώσω στη συνέχεια τις ικανότητές μου στο solo?

 

 

για ροκ νομιζω οτι το στάνταρ είναι pantatonic,blues major-minor,ionian,dorian,mixolydian,aeolian,diminished απο κλίμακες αλλα δεν είμαι κ ο κατάλληλος στο ρόκ.Απλά απο κάτι κλεφτές ματιές σε ροκοβιβλία δεν είδα να το πάει πολύ μακρυα το πράμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατατοπιστικότατος είσαι και thanx. Δεδομένου ότι ασχολούμαι με rock κιθάρα, θεωρείς πως θα έπρεπε να μάθω όλες (τις βασικές) κλίμακες, αλλά και τα modes, προκειμένου να βελτιώσω στη συνέχεια τις ικανότητές μου στο solo?

 

Αυτό να σου το απαντήσουν οι δάσκαλοι (έχουμε αρκετούς στο forum).  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός ο σπάις

 

Αρχικά, προσπαθώ να μάθω καλά κάθε κλίμακα σε δύο τουλάχιστον θέσεις, τις οποίες και εξασκώ σε διαφορετικές ταχύτητες και αξίες των νοτών. Είναι οκ πιστεύετε έτσι?

 

οχι,αφου τα μαθαινεις που τα μαθαινεις ,μαθε τα σε ολες τις θεσεις.Επισης μαθε και τους αντιστοιχους αρπισμους.Το πιο σημαντικο βεβαια δεν ειναι να ξερεις τα σχηματα ,αλλα κ που θα τα παιξεις.Τελος,δεν εχει σημασια σε τι μουσικη θα τα χρησιμοποιησεις,η θεωρια ειναι μια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου