Προς το περιεχόμενο

πώς να μπουν κομμάτια μου/σου/του στο ραδιόφωνο;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Λοιπόν,

 

Τώρα που έχω τον εκδοτικό οίκο (για παρτιτούρες: www.musica-ferrum.com), με ενδιαφέρει πάρα πολύ να αρχίσουν τα έργα να παίζονται. Ζωντανά αλλα ΚΑΙ στο ραδιόφωνο.

 

Φυσικά μιλάμε για κλασσική μουσική, και δει σύγχρονη κλασσική μουσική, άρα δε θα πάω ούτε στο red ούτε στο Μελωδία ή όπου αλλού. Οι επιλογές είναι περιορισμένες (εντός Ελλάδας αλλά και εκτός) με 1-2 σταθμούς ανα χώρα. Εχω διευθύνσεις από 160 σταθμούς, άρα να τους βρω δεν είναι πρόβλημα

 

Αλλού έχω ερωτήματα:

 

1. Πώς προσεγγίζω τους ραδιοφωνικούς παραγωγούς; Προφανώς όπως όλο τον κόσμο, με ένα email μετά με τηλέφωνο, κλπ, αλλά είναι λογικό έτσι; (σε άλλες περιπτώσεις πιάνει πάντως αυτό).

 

2. Οι speakers στο ραδιόφωνο (αυτοί που είναι στο μικρόφωνο) έχουν τα γκέμια για το τι θα παιχτεί; Ο παραγωγός; Το ραδιόφωνο; Ο αθέατος μπαμπούλας;

 

3. Σε τι φορμάτ να στείλω τα κομμάτια; Δεν έχω ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα να τα στείλω με CD αρκεί να υπάρχει μία εκτίμηση για την κίνηση. Οι παραγωγοί ραδιοφώνου, λοιπόν, έχουν εκτίμηση στην ποιότητα ή μήπως είναι πλέον όλοι για τα μπάζα και δεν έχουν πρόβλημα, αφού ούτως ή αλλιώς το fm βιάζει τον ήχο...

 

Όλα αυτά αφορούν μεν την κλασσική μουσική, αλλά δε μπορώ να φανταστώ ότι τα πράγματα θα είναι τόσο διαφορετικά σε άλλα είδη. Και στο κάτω κάτω, έχουμε εδώ στο νοιζ 2-3 περιπτώσεις μουσικών που τα κομμάτια τους θα έπρεπε να παίζονται στο ραδιόφωνο. Πώς θα τους βοηθήσουμε λοιπόν; (Μιλάω για Σταύρο, Σπύρο, Πέτρο+δε μπάντ, κλπ)...

 

Comments are welcome!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις δικές μου επαφές ρωτώ αν έχουν εκπομπές για ροκ μουσική και αν έχουν ροκ παραγωγούς. Αν δουλεύουν με Playlist δεν μπαίνω στον κόπο να τους στείλω κάτι. Αν η απάντηση είναι θετική, τότε τους στέλνω ταχυδρομικώς φάκελο με cd, βιογραφικό, φώτο κλπ. Μπορείς να συμπεριλάβεις data cd με όλα τα προηγούμενα και wav+320mp3 format των κομματιών ώστε να μην κάνουν οι ίδιοι τις μετατροπές. (το φυσικό προϊόν κατά τη γνώμη μου κάνει πολύ καλύτερη εντύπωση από ένα απλό digital download link που θα τους δώσεις).

Αν κάνουν εκπομπές κλασσικής μουσικής, θα στείλεις τον φάκελο υπόψιν τους (παραγωγού ή υπεύθυνου προγράμματος), θα κρατήσεις τηλέφωνο επικοινωνίας και μετά από 20 μέρες, παίρνεις τηλέφωνο για να δεις αν όντως έφτασε το δέμα/mail και ποια είναι η γνώμη τους/ αν βρίσκουν πως έχει θέση στο πρόγραμμά τους η μουσική σου κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Thanks Harry.

 

Μια αθώα ερώτηση: Υπάρχει τρόπος να μπει κανείς στα playlist? Προφανώς αυτά κινούνται με χρήματα, αλλά είναι αδύνατον; (Ρωτάω για να καταλάβω καλύτερα πως λειτουργεί το Playlist).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά, αν πληρώσεις. Συνήθως οι δισκογραφικές μπορούν να σου κάνουν και ...καλύτερη τιμή. Το σύστημα δεν το ξέρω απ' έξω και ανακατωτά γιατί δεν είμαι ..μέσα!  :), γνωρίζω λίγα πράγματα μόνο. Αυτό που είπα περί playlists και σταθμών το ανέφερα γιατί αν όντως παίζουν με τέτοιο, θα πάει στράφι η προσπάθειά σου γιατί δεν θα το βάλουν σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προσπάθεια που έκανα με 70 σταθμούς όμως απέδωσε καρπούς, έστω και λίγους. Το ίδιο συνέβη και με videoclip που έστειλα με τον ίδιο τρόπο και υπήρχε κάποια σχετική "επιτυχία" ως προς το να μεταδοθεί το clip. Θα έχεις αποτέλεσμα αλλά θέλει δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαχειρίζομαι Playlist από 2 ραδιόφωνα του Βόλου και σας λέω ότι δεν είναι έτσι τα πράγματα.

Ποιότητα και εμπορικότητα είναι τα πρώτα κριτήρια επιλογής και μετά όλα τα υπόλοιπα.

Δυστυχώς δεν έχω στους σταθμούς λίστες για κλασική μουσική να σε εξυπηρετήσω...

Ελληνικά λαϊκά και μοντέρνα Ξένη Rock - Pop κλπ περνάνε από μένα.

Αν κάποιος θέλει να στείλει δείγματα εδώ θα με βρεί.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εναλλακτική είναι να προσλάβεις manager για να κάνει όλη τη δουλειά, αλλά πέρα από τις γνωριμίες του/της που θα χρησιμοποιήσει για να έχει καλύτερα (?) αποτελέσματα από εσένα, θα σου ζητήσει σίγουρα και χρήματα (περά από την αμοιβή) για να "χρηματοδοτήσει" την προώθησή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Καταρχήν μπράβο ρε studio54GR! Έτσι! :)...

 

Για κλασσική, ελπίζω τα πράγματα να μην είναι τόσο άσχημα (σχετικά με playlist) όσο στα υπόλοιπα είδη, αλλά βέβαια το θέμα είναι ότι η βιομηχανία της κλασσικής μουσικής είναι απίστευτα πιο παλιά από αυτή της ποπ, και έχει τα γρανάζια της παντού! :(

 

Θα δούμε.

 

Χαρυ: No money honey αυτή τι στιγμή. Τα φυλάω για να τυπώσω και άλλες παρτιτούρες και για διαφήμιση στον έντυπο τύπο. Έχω μία φίλη που θα βοηθήσει στα κέιμενα, κλπ, και έχει κάποιες λίγες γνωριμίες, αλλά αφού 95% των πωλήσεών μου είναι στο εξωτερικό... δε παίζει και πολύ πράγμα από γνωριμίες ούτως ή αλλιώς.

 

Αυτό είναι 'το πρόβλημα', σε αυτή τη περίπτωση. Κοιτάζω σε όλο το κόσμο... (Που είναι και καλό, βέβαια...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαχειρίζομαι Playlist από 2 ραδιόφωνα του Βόλου και σας λέω ότι δεν είναι έτσι τα πράγματα.

Ποιότητα και εμπορικότητα είναι τα πρώτα κριτήρια επιλογής και μετά όλα τα υπόλοιπα.

Δυστυχώς δεν έχω στους σταθμούς λίστες για κλασική μουσική να σε εξυπηρετήσω...

Ελληνικά λαϊκά και μοντέρνα Ξένη Rock - Pop κλπ περνάνε από μένα.

Αν κάποιος θέλει να στείλει δείγματα εδώ θα με βρεί.

 

Ο καθένας από την σκοπιά του και τις εμπειρίες του. Στην δική μου έρευνα, ιδιαίτερα σε μεγάλους σταθμούς, αρκετοί έλεγαν (χωρίς να ξέρουν τι τραγούδια θα στείλω και αν είναι καλά) πως "δυστυχώς παίζουμε με Playlist". Άλλοι μεγάλοι σταθμοί είπαν απλώς να τα στείλω αλλά δεν μπήκαν ποτέ (σε αυτό φυσικά μπορεί να έπαιξε ρόλο η πιθανή έλλειψη "εμπορικότητας" που αν και σου ξέφυγε και την ανέφερες, δεν παύει να είναι "φραγμός" προς πολλούς μουσικούς που θέλουν να παιχθεί η μουσική τους από το ραδιόφωνο. Δεν το λέω για σένα προσωπικά, αλλά η λέξη "εμπορικότητα" στην Ελλάδα έχει κάποια πολύ ιδιαίτερα στεγανά που μερικές φορές δεν μπορεί να τα διαρρήξει κάποιος μουσικός χωρίς να αλλοιώσει την μουσική υπόστασή του ή χωρίς να δώσει κάποιο χρηματικό ποσό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου