Προς το περιεχόμενο

Bass Neck σε Strat Body. Κανείς που ξέρει;


audiokostas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί συμφορουμίτες και aspiring (or actual ;) ) luthiers θα ήθελα τα φώτα σας.

Όπως μερικοί από εσάς ίσως γνωρίζετε, έχω αγοράσει από τις ΗΠΑ (www.landingbass.com) ένα short scale μπάσο (L2).

Πολύ όμορφο όργανο που μια χαρά παίζει και τα κάνει όλα. Υπάρχει όμως ένα ζήτημα. Το μπράτσο του είναι maple/maple και το headstock είναι σε σχήμα πυραμίδας (2Χ2). Θα μου πείτε και τι έγινε. Τίποτα δεν έγινε βρε παιδιά και καταπληκτικό μπράτσο είναι αλλά με τη γνωστή μ@...@ που με δέρνει, δεν μου κάθονται με τίποτα αυτά τα δύο συστατικά με αποτέλεσμα να μην μπορώ να χαρώ το μπάσο όσο θέλω.

 

Είναι προφανέστατο ότι το σώμα έχει διαστάσεις Strat. Το μπράτσο στο heel είναι στα 55mm με το pocket γύρω στα 76mm βάθος και 17mm ύψος.

 

Ο κατασκευαστής δεν είναι ευνοϊκά διακείμενος στο να μου προμηθεύσει μεγαλύτερο rosewood μπράτσο ξεχωριστά και, αν το κάνει, πάλι θα είναι το πυραμιδέ headstock που προσωπικά όπως προείπα δεν με πολυφτιάχνει.

 

Γνωρίζετε εάν υπάρχει περίπτωση να βρεθεί bass neck που να μπαίνει σε αυτές τις διαστάσεις ή με κάποια δουλίτσα να προσαρμόζεται σε αυτές τις διαστάσεις;

Ανεξαρτήτως κλίμακας.

 

Και αν αλλάξει βέβαια το μήκος του μπράτσου θα γίνεται intonation ;

 

Ξέρω ότι θα έπρεπε να είμαι πιο σαφής αλλά ίσως βγει κάτι καλύτερο από τις απόψεις σας.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

για να γίνεται intonation πρεπει όσο είναι από το nut στο 12 να είναι από το 12 στη γεφυρα.

 

δε μου λες, αν μετρήσεις από το pocket μεχρι το nut δε βγαζεις άκρη; Θέλω να πω, το νεο μπράτσο θα πρέπει να έχει το ίδιο μήκος εκεί. Και προφανώς το ίδιο scale, εκτ΄ς αν θες να κουνησεις τη γεφυρα  8)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για το άμεσο ενδιαφέρον παιδιά.

 

Το intonation είναι κάτι που θα με απασχολήσει αφού βρω ότι υπάρχει μπράτσο που να χωράει εκεί.

 

Ξέρω υπάρχει και η λογική "πούλα το σε κάποιον που του αρέσει και πάρε αυτό που θες". Παίζει και αυτό αλλά είναι ωραίο μπάσο βρε παιδί μου και δεν θέλω να το εγκαταλέιψω αμαχητί.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πούλα το,χάρισε μου το γυφτολούλουδο,φτιάξε το φεντεράκι κι άσε τις τσιγκολελέτες.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κάνει λίγο εντύπωση το ότι είναι ρηχό..ένα (ας πούμε) fender, είναι Heel Width: 2.50" (2.50Χ2.54=6.35 cm)...

Καλά τα λέω ή λέω βλακείες?

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πούλα το,χάρισε μου το γυφτολούλουδο,φτιάξε το φεντεράκι κι άσε τις τσιγκολελέτες.. ;)

+1000

 

Από μπάσο σε μπάσο πας. Παίξε όμορφα κ ωραία με το φέντερ. (Τι έχει πάθει το καϋμένο; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πούλα το,χάρισε μου το γυφτολούλουδο,φτιάξε το φεντεράκι κι άσε τις τσιγκολελέτες.. ;)

Είστε όλοι άκαρδοι καταναλωτές ρε .......

 

Από μπάσο σε μπάσο πας. Παίξε όμορφα κ ωραία με το φέντερ. (Τι έχει πάθει το καϋμένο; )

Δεν μου φταιν τα μπάσα.

Αυτή που με δέρνει φταίει. (Και δεν μιλάω για την γυναίκα μου αυτή τη φορά.)

To Fender το συμμαζεύω. Πιθανόν στο επόμενο live. Πολύ μαύρο όμως βρε παιδί μου. Πολύ.....

 

Μου κάνει λίγο εντύπωση το ότι είναι ρηχό..ένα (ας πούμε) fender, είναι Heel Width: 2.50" (2.50Χ2.54=6.35 cm)...

http://www.axesrus.com/Acoustic.html

4ο σώμα από αρχή.

Διάβασε specs.

Ετσι παίζουν χοντρικά.

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου