Προς το περιεχόμενο

πολλά watt σε μικρό δωμάτιο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

τι κάνουμε όταν εχουμε λαμπάτο ενισχυτη αλλά θέλουμε να παίξουμε στο δωματιό μας, ή και να ηχογραφήσουμε?

έχω διαβάσει εδώ στο noiz για κάποια συσκευή που "ζωρίζει" τις λάμπες ώστε να ακούγονται καλά και σε χαμηλές εντάσεις

επειδή το search δεν με βοήθησε μπορείτε να μου πείτε λεπτομέρειες η να με παραπέμψετε σε αντίστοιχα θέματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γραψε στο ψαχτηρι "hot plate"     ή "hotplate" (επειδη θυμαμαι οτι εχει συζητηθει για το thd hot plate)ή στα ψαχτηρια απο ονλαιν καταστηματα "power attenuator"  

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ειναι καλος λαμπατος ενισχυτης παιζει σχετικα καλα και σε χαμηλοτερες εντασεις.το hot plate που το δοκιμασα πιστευω οτι χαλαει αρκετα τον ηχο.προσωπικα προτιμω χαμηλοτερα τον ενισχυτη χωρις hot plate παρα δυνατα με hot plate.πολλοι ενισχυτες εχουν και direct recording out με εξομοιωση καμπινας.μια πολυ καλη λυση ειναι η ταυτοχρονη ηχογραφηση αυτης της εξοδου σε συνδιασμο με ενα μικροφωνο μπροστα απο την καμπινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

To hot plate έχει να κάνει με τον ενισχυτή. Είναι ουσιαστικά για πιο vintage ενισχυτές που όσο άνοιγες το volume ακούγονταν καλύτερα. Τώρα αν το χρησιμοποιήσεις πχ σε έναν Marshall stock ενισχυτή μετά το 1986 όπως  JCM 800, 900, 2000 κλπ, θα διαπιστώσεις ότι ο ενισχυτής "λασπώνει"

όσο ανοίγεις ένταση, και ουσιαστικά παίζει καλύτερα σε πιο χαμηλές εντάσεις (εντάξει όχι στο... μισό). 

Κι άλλοι ενισχυτές πάλι, όπως οι Μesa Boogie, δεν έχουν ιδιαίτερο πρόβλημα απόδοσης σε χαμηλές εντάσεις και είναι πολύ καλή λύση για τέτοιου είδους δουλεια. Προσωπικά έναν Studio .22+ που έχω τον έχω καταβολευτεί...

Πάντα μιλώντας για καταστάσεις τύπου ενισχυτής - καμπίνα - μικρόφωνο. Δεν ξεκινάω καν να μιλάω για speaker simulators, δείγματα των οποίων έχω ακούσει από μέλη του NOIZ και κάποια μου έχουν φανέι πού αξιόλογα.

Εξάλλου εννοείται για μένα πως όταν κάνεις μια home ηχογράφηση, είναι απλά ένα προσχέδιο, δεν κοιτάς και τις φοβερές λεπτομέρειες αλλά μια γενική εικόνα. Καλό είναι όταν είναι να κάνεις μια σοβαρή δουλειά να πηγαίνεις σε ένα καλό studio...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.....Εξάλλου εννοείται για μένα πως όταν κάνεις μια home ηχογράφηση, είναι απλά ένα προσχέδιο, δεν κοιτάς και τις φοβερές λεπτομέρειες αλλά μια γενική εικόνα. Καλό είναι όταν είναι να κάνεις μια σοβαρή δουλειά να πηγαίνεις σε ένα καλό studio...

 

 

Πεστα μεγαλε,γιατι οταν τα λεω εγω,γινεται ΠΟΛΕΜΟΣ.

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου