Προς το περιεχόμενο

Lovepedals


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποιός γνωρίζει αυτά τα πεταλάκια;

Λοιπόν για όσους δεν τα ξέρουν, τα φτιάχνει κάποιος Sean

στο US και πουλάνε τρελά. Έχουν γίνει γνωστά

απο το καταπληκτικό od/booster eternity,

και τη χρήση του απο μετρ της κιθάρας όπως ο Summers και όχι

μόνο.

Έχω στην κατοχή μου ένα Eternity Roadhouse Handwired Edition,

ένα COT 50 gold και έχω παίξει και με αρκέτα άλλα, όπως

Vibe, Eternity, Eternity E6, PP100....

Αυτά, το μόνο που θα πώ ακόμα είναι οτι είναι εξαιρετικής ποιότητας.

www.facebook.com/pulsedot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και δεν εχω παιξει ποτε με καποιο, ξερω οτι εχουν μεγαλο hype στο gear page κλπ...

 

εμαθα ομως οτι τελευταια το γυρισε σε smd κυκλωματα που ειναι λιγο λυπηρο για τοσα λεφτα.

 

Προφανως γιαυτο "λαμπουν" και οι "handwired" εκδοσεις.

 

το cot λεει τρελες δυναμικες κι ετσι?...  ριξε κανα κλιπ να δουμε τι ψαρια πιανει...  ;D

 

το eternity ειναι opamp based, αλλα δεν ξερω πιο πολλα specs (αν δηλαδη ειναι screamer type ή οχι κλπ και βαριεμαι να ψαξω στα "κιταπια")

 

για πε καμια πληροφορια...  ;)

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που θα πώ για τώρα είναι

οτι αν eίναι έτσι τα smd κυκλώματα,

δεν με χαλάει ;D

Μακάρι να είχα έστω ελάχιστο χρόνο

να κάνω κλιπάκι, αλλά τρέχω.

Στο youtube υπάρχουν και απο proguitarshop

αλλά όχι τόσο αντιπροσωπευτικά

www.facebook.com/pulsedot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες ότι "λάμπουν" τα handwired, τι εννοείς alderbody; Kαι αν εννοείς ότι είναι καλύτερα, μήπως απλά μεταφέρεις λίγο από το hype της Gear Page; To λέω αυτό γιατί παραδέχθηκες ότι δεν έχεις παίξει με κανένα...  ???

 

Bλέπω μια τάση "αγιοδισκοποτηροποίησης" (με pm σας δίνω τραπεζικό λογαριασμό για την πώληση των πνευ. δικαιωμάτων της λέξης) των handwired κυκλωμάτων, των point to point, των vero boards κλπ κλπ κλπ., και είπα να εκφράσω την αντίθεσή μου...

 

Έχω παίξει με handwired κλώνο του Eternity.

 

E11a6.jpg

 

lovepedal_eternitywh14.jpg

 

 

Ήταν ακριβώς όπως το περίμενα: ξεκινάει από overdrive ήχους αλλά από τα 2/5 του gain και πάνω αρχίζει να "δαγκώνει", πηγαίνοντας σε χωράφια distortion, κάπως μακριά από την περιγραφή του ίδιου (overdrive). Σέβεται πολύ τον χαρακτήρα της εκάστοτε κιθάρας κι έχει ωραίες δυναμικές που ακολουθούν την ένταση του παιξίματος και το χαμήλωμα του volume.

 

Το unity gain του volume του πεταλιού είναι λίγο πιο κάτω από τη μέση του διακόπτη "Level", και γενικά δεν έχει τεράστια αποθέματα output για να κάνει λίγο τις λάμπες να "υποφέρουν"  ;D ;D, όπως πχ. ένα Fulltone.

 

Αποδίδει ωραία με τον διακόπτη "glass", που είναι στην ουσία ένα πολύ ωραία μελετημένο eq των μεσουψηλών (κάπως πιο ευγενικό και μουσικό από το presence που έχουν ορισμένοι ενισχυτές), και ο ήχος του είναι ακριβώς στο ενδιάμεσο της χροιάς ενός vintage drive κι ενός modern.

 

Λάμπει με strats και γενικά με ήπιους single coils, ενώ με humbuckers εξακολουθεί να είναι ωραίο αλλά αγριεύει αρκετά (όχι άσχημα όμως, απλά πιο... ΓΚΡΡΡΡ evil.gif ). Επίσης, προτιμά όχι ιδιαίτερα λαμπερούς ενισχυτές γιατί τότε αρχίζει να χάνει τη γλύκα του και "ξύνει". Αυτό διορθωνεται κάπως με το χαμήλωμα του tone στην κιθάρα, αλλά επειδή χάνονται λεπτομερειες θα προτιμούσα σίγουρα να το βάλω σε ζεστό ενισχυτή κι όχι spanky...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες ότι "λάμπουν" τα handwired, τι εννοείς alderbody; Kαι αν εννοείς ότι είναι καλύτερα, μήπως απλά μεταφέρεις λίγο από το hype της Gear Page; To λέω αυτό γιατί παραδέχθηκες ότι δεν έχεις παίξει με κανένα...  ???

 

ακριβως. δεν εχω παιξει και δεν ξερω πως ακουγεται και μεταφερω το hype λεγοντας οτι "λαμπουν" (=ξεχωριζουν απο τη "μαζα" ;)) οι handwired εκδοσεις.

 

Παντως αν επαιξες κλωνο αποκλειεται να ηταν smd...  ;)

 

Bλέπω μια τάση "αγιοδισκοποτηροποίησης" των handwired κυκλωμάτων, των point to point, των vero boards κλπ κλπ κλπ., και είπα να εκφράσω την αντίθεσή μου...

 

Αγιοδισκοποτηριοποιηση  8) δεν χρειαζεται γιατι ειναι ηδη hyped αυτου του τυπου οι συνδεσεις.

 

Μια ΣΩΣΤΗ point to point συνδεση εχει πλεονεκτηματα. (σωστη = σωστα υλοποιημενη και οχι στο ...ποδι)

 

Εγω δεν ειμαι αντιθετος με πιο DIY-like υλοποιησεις, αλλα δεν μου τρεχουν και τα σαλια αμα δω κατι τετοιο.

Επειδη φτιαχνω κι εγω τα δικα μου σε perfboards και ξερω πως ειναι το προσεκτικα φτιαγμενο κυκλωμα, μπορω να πω οτι η φαση handwired Μπορει να ενεχει παγιδες. Ισως οχι απο καποιον "μεγαλο" κατασκευαστη, αλλα απο εναν πιθανα "ατζαμη". Τοτε 1000 φορες καλυτερα smd...

 

Μαγικα ραβδακια δεν υπαρχουν στα ηλεκτρονικα.

Ολα ειναι θεμα "ταιριαγματος" υλικων και ε ξ ε λ ι ξ η ς - ε ρ ε υ ν α ς . . . 

 

Η περιγραφη σου ηταν οπως παντα ακριβης και ενιωσα σαν να το επαιξα εγω...  ;)

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ! Έκανα ένα edit και σημείωσα ότι ο κλώνος ήταν handwired... επίσης σκέφτηκα ότι επειδή έχει αρκετούτσικα μεσαία (μεσουψηλά, θα τα χαρακτήριζα), ίσως για αυτό να αγριεύει τους humbuckers. Τα μπάσα του δεν μπαίνουν στη μέση και έχουν καλή παρουσία, αν & για να είμαι ειλικρινής θα τα προτιμούσα λίγο πιο έντονα.

 

Παρ'ολα αυτά, τώρα τελευταία όλο και σκέφτομαι πως οι λεπτομέρειες των "περίεργων"/"ψαγμένων" (και καλά) dirt πεταλιών πρέπει σίγουρα να χάνονται σε ένα λάιβ, ειδικά με δυο κιθαρίστες... και τι δεν θα'δινα να βρίσκομαι στο κοινό την ώρα που κάποιος άλλος παίζει με το σετάπ μου...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης σκέφτηκα ότι επειδή έχει αρκετούτσικα μεσαία (μεσουψηλά, θα τα χαρακτήριζα), ίσως για αυτό να αγριεύει τους humbuckers. Τα μπάσα του δεν μπαίνουν στη μέση και έχουν καλή παρουσία, αν & για να είμαι ειλικρινής θα τα προτιμούσα λίγο πιο έντονα.

 

χμμμ... λιγο το opamp based, λιγο η "παρουσια" των Mids και η συμπεριφορα των μπασων με κανουν να υποψιαζομαι screamer based κυκλωμα. Θα με κανεις να ψαξω στα σχετικα φορα για πληροφοριες...

 

παντως η ζωνη των upperMids ειναι λιγο ενοχλητικη για πολλους (εμου συμπεριλαμβανομενου)

 

Παρ'ολα αυτά, τώρα τελευταία όλο και σκέφτομαι πως οι λεπτομέρειες των "περίεργων"/"ψαγμένων" (και καλά) dirt πεταλιών πρέπει σίγουρα να χάνονται σε ένα λάιβ, ειδικά με δυο κιθαρίστες... και τι δεν θα'δινα να βρίσκομαι στο κοινό την ώρα που κάποιος άλλος παίζει με το σετάπ μου...

 

Δεν εχεις αδικο σ'αυτο. Ας σκεφτουμε για παραδειγμα ποσες "διαφορετικες" εκδοχες του tube screamer υπαρχουν, που η καθεμια απλα εχει ενα Set απο τα γνωστα ή αγνωστα mods.

Καθε τετοιο Mod "φερνει" το πεταλι προς μια ηχητικη συμπεριφορα, η οποια ναι μεν το διαφοροποιει απο τον κλασσικο ηχο αλλα δεν παυει να το καθιστα ενα ακομα διαφορετικα ρυθμισμενο screamer. Αυτο ισως μεσα στο "νταβαντουρι" να μην γινεται και τοοοσο αντιληπτο, ιδιως απο ενα οχι τοσο "εκπαιδευμενο" αυτι. Γιατι αλλοι πανε να ακουσουν μουσικη και αλλοι πανε για να ακουσουν ...tone  ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο κοινό που έχουν είναι οτι είναι ods,

είναι ένα εξαιρετικό πετάλι, προσωπικό το

χρησιμοποιώ με πολύ λίγο drive και μαζί

με το cot50 gold είναι match made in heaven.

Ως κάτοχος πολλών tube screamers ανα καιρούς,

έχω αυτή τη στιγμή μόνο το Analogman Ts9 silver,

δεν έχουν καμία σχέση. Εξαιρετικά αλλά διαφορετικά

πετάλια.

www.facebook.com/pulsedot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hi Zappa!... ;)

 

Είχαμε δοκιμάσει παρέα κάποια πετάλια σου πριν 1-2 μήνες σε γνωστό κιθαρομάγαζο.....

Δυστυχώς δεν θυμάμαι ακριβώς ποιά ,αλλά νομίζω μεταξύ άλλων είχες και το cot ή το eternity...or both.

 

(καταραμένο αλτσχάιμερ!!)

 

Ό,τι είχα ακούσει και παίξει εκείνο το απόγευμα πάντως μου είχε αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις... :) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο κοινό που έχουν είναι οτι είναι ods...

Ως κάτοχος πολλών tube screamers ανα καιρούς, έχω αυτή τη στιγμή μόνο το Analogman Ts9 silver,

δεν έχουν καμία σχέση. Εξαιρετικά αλλά διαφορετικά πετάλια.

 

Ενδιαφερουσα πληροφορια. Αν βρω και τιποτα σχεδια (yeah right) απο τα σχετικα φορα θα δουμε και την πληρη αληθεια...

 

εδιτ: Παντως οι φωτο που κυκλοφορουν (σαν αυτες που σηκωσε ο bloody) δεν βοηθανε πολυ λογω του υπερβολικου goop πανω στα στοιχεια.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου