Προς το περιεχόμενο

Tokai '79 Strat και SSL-1;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για τελείως vintage ήχο θα διάλεγα κάποιον απο αυτούς :

 

-> Fender custom shop '54

 

-> Lindy Fralin real 54's

 

-> Lollar vintage tweed

 

-> Van Zandt true vintage

 

 

Προσωπικά διάλεξα τους τελευταίους (αγόρασα ένα μεταχειρισμένο σετ απο έναν φίλο..) και είμαι πολύ ευχαριστημένος!!... :)

 

Είναι αυτοί που φαίνονται στο avatar (μαζί με έναν Van Zandt Truebucker στην πίσω θέση )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα ακούσει ότι οι Fralin υστερούν σε όγκο... Είναι έτσι; Επίσης, εσύ έχεις εμπειρία και από τους Lollar, έτσι δεν είναι; Πιστεύεις ότι οι van Zandt είναι καλύτεροι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοι οι παραπανω ειναι εκπληκτικοι μαγνητες και καλυτερα για να κρατησεις τον χαρακτηρα του οργανου να βαλεις μαγνητη με vintage χαρακτηριστικα.

συμπληρωνω και ενα set texas special.

 

Αν παλι θες ογκο πας σε anderson  χμ ακομη και σε  suhr v60. 

 

www.myspace.com/costaexarhos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοι οι παραπανω ειναι εκπληκτικοι μαγνητες και καλυτερα για να κρατησεις τον χαρακτηρα του οργανου να βαλεις μαγνητη με vintage χαρακτηριστικα.

 

Αν παλι θες ογκο πας σε anderson  χμ ακομη και σε  suhr v60. 

 

 

Πράγματι όταν θέλεις όγκο δεν επιλέγεις τελείως vintage μοντέλο μαγνήτη αλλά slighty overwound...

 

Άκου τα κλιπάκια εδώ.. http://www.acmeguitarworks.com/Strat_Pickup_Sound_Clips_W1.cfm ...και επικέντρωσε την προσοχή σου στα κλιπς των Lollars όπου και θα καταλάβεις την διαφορά...

 

Όσο κατεβαίνουμε τα μοντέλα απο πάνω προς τα κάτω , αυξάνεται το output , προστίθεται όγκος αλλά ταυτόχρονα χάνεται αυτή η super καθαρότητα της vintage χρoιάς...

 

Ειδικά οι lollar vintage tweed,  πρέπει να είναι το πιο low output σετ που κυκλοφορεί....4.85 - 5.35Κ...

άρα και το πιο clean...

Οι van zandt μου είναι γύρω στα 6.1Κ...

 

Νομίζω ότι ο Alderbody έχει ένα σετ lollars σε μια strat του οπότε απο αύριο ίσως σου πει περισσότερα...

 

Τώρα για το αν είναι καλύτεροι οι Α ή οι Β δεν νομίζω ότι μπορεί κανείς να απαντήσει...

Όλοι θεωρούνται τοπ επιλογές πάντως.

 

 

Πάντως αν θες τη γνώμη μου...Όχι Anderson σε vintage strat!!!  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι όταν θέλεις όγκο δεν επιλέγεις τελείως vintage μοντέλο μαγνήτη αλλά slighty overwound...

 

ακριβως! Η ενα "vintage" set και παιζεις με καποιο κλιν μπουστερ...  ;)

 

Άκου τα κλιπάκια εδώ.. http://www.acmeguitarworks.com/Strat_Pickup_Sound_Clips_W1.cfm ...και επικέντρωσε την προσοχή σου στα κλιπς των Lollars όπου και θα καταλάβεις την διαφορά...

 

κλασσικη πηγη πρωτης ιδεας και πολυ καλο site για να δεις κυριως τις διαφορες.

 

Όσο κατεβαίνουμε τα μοντέλα απο πάνω προς τα κάτω , αυξάνεται το output , προστίθεται όγκος αλλά ταυτόχρονα χάνεται αυτή η super καθαρότητα της vintage χρoιάς...

 

+1

 

Νομίζω ότι ο Alderbody έχει ένα σετ lollars σε μια strat του οπότε απο αύριο ίσως σου πει περισσότερα...

 

ναι, εχει...  ;D

 

Οι Tweeds ειναι οτι πιο καθαρο και απαλο εχει πεσει στα ...ξυλα μου!  ;D

 

Transparent ηχος, χαμηλη εξοδος, ωραιοι quacky ηχοι "lisp" (2, 4).

Ως AlNiCo2 εχεις πιο soft κοπανημα στις τυλιχτες, αλλα γενικως μπασσα και πριμα ειναι παροντα, ενω για μεσαια θα πρεπει να ανεβασεις απο τον ενισχυτη σου... 

 

Για lead παιξιμο εμενα στην αρχη μου φανηκαν ...λιγοι, και τους "σιδερωσα" bplate2.jpg (ολους) αλλα μετα τους τα εβγαλα παρολο που ο ηχος ηταν ακρως ενδιαφερων.

(απλα αυτος ο Bridge με το σιδερο δεν σταματουσε να μικροφωνιζει* εστω και με ελαχιστο drive και μου την εδωσε)

*= παρα το αντικραδασμικο στερεωμα

 

Μπορουν να γινουν αρκετα ...υψιφωνοι αν τους συνδυασεις με μικρης τιμης Tone cap. Αρχικα τους ειχα με εναν .033μF αλλα μετα την εψαξα καλα και κατεληξα σε εναν .1μF paper in oil (Astron) και πηραν λιγη "κρεμα" παραπανω.

 

Γιαυτο λεω οτι δεν πρεπει να ξεχναμε τα ηλεκτρικα μας. Παρεμπιπτοντως, ολα τα ποτενσιομετρα σε 'κεινη την κιθαρα ειναι στα 260Κ.

 

 

Οσον αφορα στους Texas, φοβαμαι οτι με την maple ταστιερα και το τσιμπητο(τερο) attack, πιθανον να σου σπασουν τα νευρα...  Αλλα τιποτα δεν ειναι δεδομενο. Απλα εκτιμηση κανω, βασει οσον εχω ...περασει με δαυτους.  ;D

 

Συγκριτικα, SSL-1 και Tweeds δεν μοιαζουν και πολυ. Οι Duncans ειναι γενικως πιο fat και με περισσοτερη εξοδο, αλλα επουδενι δεν πιανουν τους Tweeds σε καθαροτητα, definition και note separation.

 

Οι Fralins Που εχω δοκιμασει κατα καιρους και κατα ..κορον, μου φανηκαν πολυ γκαζωμενοι (εχω παιξει και πολλα Callaham Underwound sets) με αρκετα μεσαια  :o και γενικως δεν τρελαθηκα ιδιαιτερα, χωρις να τους χαρακτηριζω κακους. Ειναι vintage_οτατοι, αλλα κατι δεν μου αρεσε (εμενα, ετσι?)

 

Παντως σε συγκριση με τους tweeds σε καθαροτητα χανουν κατα κρατος.

 

Αυτα με τις καθαρα ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ εκτιμησεις, αλλα απο προσωπικη χρηση και οχι απο φημες.

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και οι μοντς το κάνανε ξεχωριστό θέμα, περιμένω κι' άλλες γνώμες...

 

@alderbody: Δεν παρήγγειλα, ψάχνομαι ακόμα...

 

ειχαμε καμια προοδο?

 

αυτοι που φορουσε απ τη μαμα, τι επαθαν? (ή ηταν μαπα?)

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ήταν μάπα, αλλά τα 'φτυσε ο ένας, τον άλλο τον είχα αλλάξει με έναν που δεν με ικανοποιούσε, και είχα μείνει με δύο μαγνήτες off στο χέρι... Η αλήθεια είναι, βέβαια, ότι ο bridge δεν έχει σταματήσει να σκοτώνει...

 

Τέλος πάντων, τα καλά νέα είναι ότι τσίμπησα ένα ωραιότατο σετάκι Fralin vintage hot (με σιδερωμένο bridge), το οποίο θα το έχω στα χέρια μου αφού γυρίσω από τις καλοκαιρινές διακοπές... 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τσίμπησα ένα ωραιότατο σετάκι Fralin vintage hot (με σιδερωμένο bridge

 

ωραια!

 

απο ηλεκτρικα τι λεει η Τοkai?

 

χτυπα και κανα σετακι RS,

κι η κιθαρα σου θ' αρέσ'... 

 

;D  ;D  ;D

 

ανευ πλακας τωρα, ειναι κριμα να εχεις καλους μαγνητες και να χαντακωνονται απο πιθανα μετρια (ή κακα) ηλεκτρικα.

 

Η συνταγη ειναι κλασσικη εδω και δεκαετιες: ποτενσιομετρα CTS, διακοπτη CRL, Switchcraft Jack και καποιο καλο (ή εστω μετριο) πυκνωτη.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου