Προς το περιεχόμενο

PRS SE Semi-Hollow?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες, έχει δοκιμάσει κανείς την καινούρια PRS SE Semi-Hollow? Έχω ακούσει/διαβάσει πολύ καλά λόγια, και η αλήθεια είναι ότι έχω μπει σε αμαρτωλές σκέψεις για τα κρύα βράδια του χειμώνα με αυτήν την κιθάρα :lol: :lol: :lol: :lol: Any ideas?

 

BTW, demo:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την σκεφτόμουν εδώ: http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=5572&start=30

 

Είναι ολοκαίνουργια (κατευθείαν από την χειμερινή ΝΑΜΜ), δεν έχω παίξει μαζί της, δεν έχει φτάσει ακόμη στα μαγαζιά ούτε έχω διαβάσει κάποιο review αλλά την περιμένω πώς και τι. Με ενοχλεί αφάνταστα όμως η έλλειψη ρύθμισης intonation στην γέφυρα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τελικά η αμαρτία είναι ελαστική έννοια. :lol:

 

 

Μα τί γέφυρα είναι αυτή ... χωρίς intonation. :roll: :roll:

(Δεν το είχα προσέξει....το είδα στο άλλο thread από το σχόλιο του Bloofy_Sunday)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

σε πολλες κιθαρες semi και full hollow body εχεις τετοιου ειδους γεφυρες και συνηθως το intonation ειναι ok. ποσο εχει το συγκεκριμενο μοντελο? νομιζω οτι οι Prs ειναι καλες κιθαρες, αλλα παραειναι ακριβες για αυτο που κανουν. και τις πουλας και πιο δυσκολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μα τί γέφυρα είναι αυτή ... χωρίς intonation. :roll: :roll:

 

Tα ιδια ελεγα και εγω μεχρι που επαιξα μια gibson special r0(οι true :wink: special εχουν wraparound bridge) και εκτοτε θελω να παρω μια.Αν η κιθαρα ειναι καλοκατασκευασμενη η wraparound μονο προβλημα δεν δημιουργει(εκτος αν θες κανα action 2 εκατοστα πανω του εργοστασιακου η κανα τρελο upbow στο μπρατσο),ασε που εχει σοβαρη επιρροη στον ηχο(σκασιμο),προς το καλο κατα την ταπεινη μου αποψη.

 

Βεβαια ολα τα παραπανω τα λεω εχοντας παιξει ΜΟΝΟ ΜΙΑ κιθαρα με τετοια γεφυρα,οποτε υπαρχει το σοβαρο ενδεχομενο να λεω μπαρουφες 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η γεφυρα αυτη προσφερει αψογο intonation (και δραματικα καλυτερο ηχο απο αυτο της tune o matic...) αν προσεξεις καλα ειναι compensated...

 

ακομα ομως και η original wrap around των LP Special τις περισσοτερες φορες ειναι μια χαρα οσον αφορα το intonation...

 

παντως μπηκα στο site της PRS και οι μαγκες προσφερουν μια ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ κιθαρα που με κανει να μου τρεχουν τα σαλια (και ειλικρινα δεν το περιμενα ποτε αυτο απο μια εταιρεια που....μισω :lol: )

 

http://www.prsguitars.com/seone/index.html

 

 

τι κουκλι ειναι αυτο?? 8O

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

....η γεφυρα αυτη προσφερει αψογο intonation (και δραματικα καλυτερο ηχο απο αυτο της tune o matic...) αν προσεξεις καλα ειναι compensated...

....

 

Νίκο, εννοείς ότι ρυθμίζεται το intonation με κάποιο τρόπο ή ότι αυτό το σχήμα φέρνει το intonation ικανοποιητικά κοντά στο σωστό χωρίς ρύθμιση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως μπηκα στο site της PRS και οι μαγκες προσφερουν μια ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ κιθαρα που με κανει να μου τρεχουν τα σαλια (και ειλικρινα δεν το περιμενα ποτε αυτο απο μια εταιρεια που....μισω :lol: )

 

http://www.prsguitars.com/seone/index.html

 

 

τι κουκλι ειναι αυτο?? 8O

 

Ειναι οντως κουκλα.

Γενικοτερα οι singlecut prs ομορφες μου φαινονται.Κατι με χαλαει σοβαρα στο σχημα των doublecut μοντελων τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....η γεφυρα αυτη προσφερει αψογο intonation (και δραματικα καλυτερο ηχο απο αυτο της tune o matic...) αν προσεξεις καλα ειναι compensated...

....

 

Νίκο' date=' εννοείς ότι ρυθμίζεται το intonation με κάποιο τρόπο ή ότι αυτό το σχήμα φέρνει το intonation ικανοποιητικά κοντά στο σωστό χωρίς ρύθμιση?[/quote']

 

ναι ακριβως οπως στις tele compensated saddles,αυτο το συστημα υπαρχει και σε πολλες high end ακουστικες αλλωστε.....(στο κοκκαλακι της γεφυρας τους)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτηνή είναι η SE Semihollow, 845 ευρώ από εκεί που ξέρετε όλοι (ΟΧΙ, δεν θα κάνω διαφήμιση!! :D ). Αναλύστε σας παρακαλώ αυτό με το compensation στη γέφυρα, δεν έχω ιδέα. Θα ακούγεται πάντα OK χωρίς ρύθμιση; Πώς γίνεται αυτό;

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου