Προς το περιεχόμενο

Cubase sx3 προβλημα καθυστερισης


Mikko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Sorry που πετάγομαι, αλλά βρε dreampanos, τί παραπάνω είπε που είναι άσχετο και που δεν στέκει;

Έκανε λόγο για πρόβλημα που τυχόν οφείλεται σε σπασμένο πρόγραμμα, έπειτα ρώτησε για το ποιο servicepack και ποια έκδοση cubase έχει, καθώς έχουν αναφερθεί χρήστες που έχουν διάφορα προβλήματα με sp3 και τέλος του είπε πως ρυθμζεται ο driver και το latency του!

Εσύ έκατσες μόνο στην περίπτωση του σπασμένου.

 

Και κάτι ακόμη, επιβάλλεται κάποιος να τα ξέρει αυτά, υπολογιστές και ρυθμίσεις του είναι το όλο πράμα. Και αν είναι ναι να του μαμηθεί η ψυχολογία να μάθει...

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν πειραζει ρε boukas που πεταγεσε... αλλα στην πραγματικοτητα σταθηκα στην μονη περιπτωση που εχει σημασια... ο φιλτατος μιλαει μεχρι και για IRQ conflict... αντε τωρα εξηγησε στον ανθρωπο τι ειναι αυτο... ποσο μαλλον αν ειναι ενα πιτσιρικακι που θελει να παιξει δισολιες με τους Iron Maiden... Κυριολεκτικα τπτ απο ολα αυτα που του λεει με εξερεση τους drivers δεν εχουν να κανουν με το latency που προκειπτει μετα την ηχογραφιση... το να στεισεις τελεια το συστημα σου εχεις δικιο, ειναι ολη η ουσια... με την μονη διαφορα οτι εχει ουσια για το γρηγορο monitoring, streaming απο το δισκο και οτιδιποτε αλλο απαιτει μεγαλη υπολογιστικη υσχιη... τωρα αμα γραφει 7-8 καναλακια... ολα τα υπολοιπα ειναι ασχετα...

 

Τα συστηματα αυτα ειναι παναλαφρα και τα εχω δει να τρεχουν μεχρι και στο EE της Asus. Οποιοδιποτε συνδιασμο driver hardware και αν σου δινει το προγραμμα να κανεις δεν προκαλει αυτου του ειδους το latency. Αυτο οφειλεται μονο στο bug που ανεφερα... Και τελος παντων στο 1ο post που εκανα σε αυτο το topic ειπα την λυση που κατα το 90% θα του δουλεψει... αλλωστε οπως ειπα ειχα και εγω το ιδιο προβλημα...

 

Δεν θα ξαναποσταρα αν δεν τον εβλεπα να επιμενει του τυπου "υπαρχουν 2 ερωτησεις που αποφευγεις 1) αν ειναι σπασμενο κλπ κλπ". Σπασμενο το εχει το παλικαρι... λες να εδινε 800euro για να το αγορασει αυθεντικο και να ρωταγε στο noiz για troubleshooting? Θα μιλουσε επιτοπου με την εταιρια..

 

Χωρις παρεξηγηση Gate Keepers, απλα αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι η βοηθεια σας εστιαζονταν σε λαθος σημειο...

mpoyrdes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gate keeper χωρις παρεξηγηση αλλα τπτ απο ολα αυτα που λες δεν στεκει...

 

Σε παρακαλώ κάνε μου ένα συγκεκριμένο quote και πες μου τι ΔΕΝ στέκει.

 

 

σε πρωτη φαση το πιθανοτερο ειναι να το εχει σπασμενο αλλιως θα απευθυνονταν στο team της steinberg...

 

Πολλοί που έχουν προβλήματα ΔΕΝ καταλήγουν στο "τιμ της Steinberg", υπάρχουν πιο εύκολες και φιλικές λύσεις - αν εξαιρέσουμε βέβαια το πρόβλημα της γλώσσας που δεν την κατέχουν όλοι τόσο καλά έτσι ώστε να κάνουν μια διεξοδική τεχνική συζήτηση προχωρημένου επιπέδου με αυτούς. Αν απευθύνονταν όλοι "στο τιμ της Steinberg" όλα τα παρόμοια φόρουμ ανά τον κόσμο απλά δεν θα υφίσταντο καν. Απλό.

 

 

και εσυ ρε gatekeeper μην του μαμας την ψυχολογια του αλλου... αν δεν ξερει δεν βοηθας και με ολα αυτα που τον ρωτουσες θα πρεπει να μπει σε αλλα 50 forum για να τα βρει...

 

Φαντάσου να του έλεγα όλα αυτά που του είπες και συ...  ;D αυτά που του είπα είναι στοιχειώδη. Τι εννοείς ότι του μαμάω την ψυχολογία; Θα βοηθήσουμε ή θα κάνουμε κουβέντα για τον καιρό; Όσο για το IRQ conflict, μήπως νομίζεις ότι γεννήθηκα γνωρίζοντας τι είναι; Oύτε καν πληροφορικάριος δεν είμαι. Aπό support sections και άλλα φόρουμ έμαθα κι εγώ τι είναι πριν από πολλά χρόνια που έστηνα PCs στο σπίτι.

 

 

 

Δεν θα ξαναποσταρα αν δεν τον εβλεπα να επιμενει του τυπου "υπαρχουν 2 ερωτησεις που αποφευγεις 1) αν ειναι σπασμενο κλπ κλπ". Σπασμενο το εχει το παλικαρι... λες να εδινε 800euro για να το αγορασει αυθεντικο και να ρωταγε στο noiz για troubleshooting? Θα μιλουσε επιτοπου με την εταιρια..

 

Σου απάντησα παραπάνω. Και εννοείται ότι δεν είναι ανάγκη να δώσει 800 ευρώ - υπάρχουν και freeware και οι φτηνές εκδόσεις LE. Επίσης, πρέπει να γνωρίζεις ότι η πολιτική του συγκεκριμένου φόρουμ για τα σπασμένα είναι απόλυτα αρνητική. Αυτό δεν με εμποδίζει προσωπικά να βοηθώ για τέτοια, αν γνωρίζω βέβαια, αλλά αυτομάτως σε βάζει σε μια κατηγορία χρηστών με συνεχή προβλήματα, απείρως περισσότερα από αυτά των κατόχων των αυθεντικών. Έχεις αντίρρηση σε αυτό;

 

 

Χωρις παρεξηγηση Gate Keepers, απλα αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι η βοηθεια σας εστιαζονταν σε λαθος σημειο...

 

Αυτό δεν μπορείς να το ξέρεις, όπως δεν μπορείς να γνωρίζεις τι σόι άτομο είναι ο συνφορουμίτης που ζήτησε βοήθεια. Και γνωρίζεις γιατί δεν πρέπει να είσαι ΤΟΣΟ σίγουρος; Γιατί απλούστατα έχω δουλέψει σε παρόμοιο σπασμένο σύστημα, με ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια κάρτα (που έχω κι εγώ στο σπίτι) χωρίς να συναντήσω ΠΟΤΕ κανένα τέτοιο πρόβλημα. Ούτε reset ούτε λοιπά. Είχα δει άλλα παρόμοια και λύνονταν με κλασσικούς τρόπους σαν αυτούς που περιέγραψα και με διάφορους άλλους, όπως πχ. reinstall των drivers. Αυτά που λες δεν είχε χρειαστεί να τα κάνω ποτέ.

 

Χρήσιμη η βοήθειά σου αλλά απλά έρχεται να προστεθεί στις δικές μου υποδείξεις. Τώρα, αν αυτή είναι η κριτική σου μετά από το κατεβατό που κάθησα κι έγραψα, με βρίσκει εντελώς αντίθετο και είναι άστοχη. Ελπίζω να έγινα αντιληπτός.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tν Μaudio0404.

 

 

(Kατ' αρχήν έχεις τους drivers της εταιρίας; Toυς τελευταίους ή αυτούς του cd της συσκευασίας;

 

αυτα που λες ειναι τα μονα που συμφωνω, απο version σε version αλλαζουν πολλα πραγματα

 

Σε τι PC; Mε τι προγράμματα να τρέχουν από πίσω;

 

αυτα ειναι ασχετα... οτι προγραμμα και να τρεχει απο πισω απο την στιγμη που ο asio η dx η mme η οτιδιποτε αλλο κουβαλαει πανω ειναι κλειδομενος στο προγραμμα, τα υπολοιπα (εαν εννοεις κανα reason κλπ, τρεχουν σε rewire και ειναι και αυτα κλειδωμενα πανω στο host προγραμμα) αρα δεν εχει σχεση

 

Mε πόσα services; Ποια;

 

σε αυτα επιφυλασσομαι μονο και μονο γιατι εχουν να κανουν με τον τροπο που το εχουν hack-εψει και μπορει να δημιουργει επιπλεον bugs...

 

Mε τι μνήμη; Tι επεξεργαστή; Tι λειτουργικό;

 

Αυτα ειναι ασχετα γιατι οπως ειπα και στο προηγουμενο post τα προγραμματα αυτα ειναι ιδιετερα ελαφρια και γρηγορα ωστε να σηκωνουν πολλα καναλια... (δεδομενου οτι μια επαγγελματικη/demo παραγωγη θελει τουλαχιστον 50 καναλια) τωρα για 10-15.. ακομα και παραπανω δεν τρεχει και τπτ. Ακομα και αν δουλευει με ενα pc στα 2.2GHz pentium 4 και 256 ram (δεδομενου οτι εχω ακομα ενα αρχαιο pc με αυτα τα χαρακτηριστικα το οποιο εχω κανει αρκετες δουλειες). Το λειτουργικο... ασχετο παλι... το λειτουργικο εχει να κανει μονο και μονο αν θα τρεξει το προγραμμα, οχι να το επιρεασει στις βασικες του λειτουργιες... (οπου η ηχογραφιση ειναι βασικη λειτουργια).

Έχει updates;

 

Τα updates παλι σε περιπτωση που ειναι σπασμενο δεν ειναι δωρεαν... και αν τυχει και βρεις μετα θες καινουριο crack..

 

 

Mε ASIO τρέχει ή με Direct X; Έχεις και άλλους ASIO drivers; Ποιοι είναι δηλωμένοι;

 

Οποιον απο αυτους τους drivers και αν εχει ολοι εχουν διαφορετικο latency και χρησημοποιουν διαφορετικα τους πορους του συστηματος (αλλη ποιο βαριοι και αλλοι πιο ελαφριοι), παρολα αυτα ολοι εχουν να κανουν με το latency στο midi, με το latency στις λειτουργιες γενικοτερα (play, stop, rec, automation κλπ), με το latency στο monitoring ειτε ειναι direct η οχι... αλλα κανενας απο αυτους δεν εχει να κανει οπως εξηγησα και στο προηγουμενο post με το latency στην ηχογραφιση και το που θα τοποθετισει το ηχογραφιμενο κομματι πανω στο timeline. διοτι οπως εξηγησα η λογικη ειναι ιδια με ολους τους drivers... υπολογιζουν το μεγεθος του buffer και αυτοματα πηγαινουν λιγο πισω αυτο που εχει γραφτει αναλογος με αυτο που υπολογισαν.. οποιοι και αν ειναι δηλωμενοι, ενας απο ολους λειτουργει και οχι ολοι μαζι...

 

Πόσα κανάλια παίζουν; Mε plugins ή μη; Ποια;

 

Σε αυτη την περιπτωση το συστημα η παιζει η δεν παιζει, δεν δημιουργει latency... ακομα και 2 καναλια να γραψεις χωρις plug-ins παλι παθαινει την ιδια μαλακια... ας δοκιμασει το παλικαρι να γραψει επανηλιμενα 2 καναλια να δεις οτι καποια στιγμη θα εχει παλι latency.. δοκιμασμενο...

 

Πώς την γράφεις την κιθάρα;

 

Αυτο παλι μου εξηγεις πως μπορει να δημιουργησει προβλημα;

 

Έχεις κι άλλη κάρτα παράλληλα on; Κάποια onboard;

 

Σε αυτη την περιπτωση οσες καρτες και αν εχει επανω μονο μια λειτουργει εκτως και αν βαλει σαν asio το full duplex οπου για να ενεργοποιεισει την δευτερη καρτα πρεπει να παει εκτος προγραμματος για να ανοιξει αλλη και να την βλεπει το προγραμμα... βεβαια ακομα και να την ανοιξει, παλι η αλλη λειτουργει σα slave πανω στο clock της κυριας καρτας και αυτοματα ρυθμιζονται τα buffers τους ωστε να ειναι ισα... αλλιως δεν δουλευει το πραμμα καθολου, δεν το επιτρεπει η αρχιτεκτονικη του

Υπάρχει IRQ conflict;

 

Οταν υπαρχει IRQ conflict, δεν δημιουργειται latency... απλα δεν παιζει και σε πολυ σπανιες περιπτωσεις (urban legend) κανει pops, clicks και crackles

 

Mήπως είναι αυτή δηλωμένη στο Cubase;

 

Αυτη δεν την καταλαβαινω καν...

 

Ποια έκδοση ακριβώς; Είναι αυθεντικό ή σπασμένο;

 

Η εκδοση εχει σημασια γιατι στις 2 πρωτες συνειδητοποιεισαν οτι πολυ ειχαν αυτο το προβλημα και για να αποφυγουν την μανουρα εβαλαν αυτο το κουμπακι που κανει reset στα devices... ετσι λοιπον, στην εκδοση 3 βρισκεται και η λυση...

 

Tσέκαρες όλο το τμήμα του μάνιουαλ της κάρτας και του ίδιου του Cubase που λέγεται "Troubleshooting"; Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι δεν έκανες καθόλου καλή περιγραφή του προβλήματός σου...)

 

Οπως ειπες οτι δεν εχουν ολοι την ευχερια του χειρισμου μιας ξενης γλωσσας... ποσο μαλλον οταν τα manuals και του προγραμματως και των καρτων ειναι στα αγγλικα... οποτε ποια η διαφορα του να διαβασει ενα αγγλικο manual απο το να επικοινωνισει με την εταιρια...

 

και τελος η περιγραφη ειναι σαφεστατη... ο ανθρωπος εχει καθυστεριση οταν ηχογραφει και δεν μπορει να καταλαβει γιατι.. τι αλλο πρεπει να πει δλδ...

mpoyrdes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ. Προφανώς έχεις δίκιο σε μερικά, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω το πώς βρήκες την λύση όλων των προβλημάτων που δημιουργεί ένα σπασμένο πρόγραμμα. Είναι ΦΥΣΕΙ αδύνατον. Και επαναλαμβάνω πως είχα συναντήσει το ίδιο πρόβλημα και δεν λύθηκε με αυτά που περιγράφεις αλλά με τεχνικές σαν κι αυτές που περιγράφω παραπάνω. Τρίτη φορά δεν θα το γράψω.

 

Μερικά που παραθέτεις τα ρωτούσα από άποψη φόρτου εργασίας. Δεν γνώριζα τι υπολογιστή έχει, αν έχει 500 προγράμματα να τρέχουν στο background κλπ. Η μοναδική περίπτωση που μπορεί να δουλέψει σωστά είναι αν είναι δηλωμένη η EMU και όχι η onboard. Επίσης, ρώτησα πώς γράφει την κιθάρα γιατί πχ. θα μπορούσε να τη γράφει με το Amplitube ενεργοποιημένο με δεκάδες εφφέ, με monitoring από το Cubase και με clogged σύστημα.

 

Οταν εμφανιζεται ενας στο forum που λεει "α ειχα και εγω αυτο το προβλημα και λυνεται ετσι" τον αμφισβητώ; Τον αμφισβητώ από τη στιγμή (α) που μιλάει για σπασμένο πρόγραμμα που από μόνο του είναι τρελό troublemaker, (β) που όπως γνωρίζουμε όλοι στον κόσμο των υπολογιστών μπορούν να φταίνε τα πάντα, ειδικά στα Windaz που είναι πιο προβληματικά σε σταθερότητα από τα Macs.

 

Λες ότι όλες οι ερωτήσεις που του κάνω δεν έχουν σχέση με το θέμα. Eδώ διαφωνούμε... μιας και εγώ πιστεύω ότι όλες έχουν να κάνουν με το θέμα. Σεβαστή η άποψή σου (ακόμη περισσότερο μιας και το δουλεύεις χρόνια) αλλά επίτρεψέ μου να έχω και τη δική μου.

 

 

Και κάτι τελευταίο: Εν πάσει περιπτώσει, προσπάθησα να βοηθήσω όσο μπορούσα καλύτερα. Το όνομά μου δεν είναι "Gatekeeper", είναι Σπύρος. Δεν ζήτησα να γίνω κάτι τέτοιο, ούτε σημαίνει ότι ο λόγος μου είναι νόμος ή τέτοιες παρόμοιες μ(&*&$κίες. Και επειδή ειλικρινά έχω κουραστεί το τελευταίο διάστημα να γίνομαι κακός & να φαίνομαι αντιρρησίας, σπασικλάκι, κατίνα, κολλημένος με τη μπάλα και να διαπληκτίζομαι με τον κάθε ένα που επιμένει ότι μόνο αυτός έχει δει το φως, σας ανακοινώνω (στην απίθανη περίπτωση που σας ενδιαφέρει) ότι ήρθε καιρός για μια αποχή από το φόρουμ... επιστροφή τον Γενάρη, κι αν δεν έχουν ηρεμήσει τα πράγματα c u in another place, another time!  :)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια πραγματικα με βοηθατε..η αληθεια ειναι οτι ειμαι 18 χρονων και τωρα αρχησα να ασχολουμε με το pc..δεν θελω να γραψω δυσολια με τουσ maiden να αναλυσω κανενα ακορντακι με τον George Benson. :)..λοιπον το input latency ειναι 11.859ms και το output latency ειναι 14.875ms.ερωτηση το clock source πρεπει να ειναι internal η external?το buffer size ειναι 10ms ποσο να το ανεβασω...α το cubase ειναι σπασμενο απλα ξεχνουσα να το αναφερω συγνωμη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου