Προς το περιεχόμενο

Cubase sx3 προβλημα καθυστερισης


Mikko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας..εχω ενα προβλημα με το cubase,οταν πας να γραξω κιθαρα ενω την ακουω πανς στον μετρονομο μολις παω να ακουσω αυτο που εχω γραξει ειναι εκτος.απο καρτα ηχου εχς την M-audio E-MU 0404 και δεν νομιζω να φταιει η καρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Tν Μaudio0404.

 

 

(Kατ' αρχήν έχεις τους drivers της εταιρίας; Toυς τελευταίους ή αυτούς του cd της συσκευασίας; Σε τι PC; Mε τι προγράμματα να τρέχουν από πίσω; Mε πόσα services; Ποια; Mε τι μνήμη; Tι επεξεργαστή; Tι λειτουργικό; Έχει updates; Mε ASIO τρέχει ή με Direct X; Έχεις και άλλους ASIO drivers; Ποιοι είναι δηλωμένοι; Πόσα κανάλια παίζουν; Mε plugins ή μη; Ποια; Πώς την γράφεις την κιθάρα; Έχεις κι άλλη κάρτα παράλληλα on; Κάποια onboard; Υπάρχει IRQ conflict; Mήπως είναι αυτή δηλωμένη στο Cubase; Ποια έκδοση ακριβώς; Είναι αυθεντικό ή σπασμένο; Tσέκαρες όλο το τμήμα του μάνιουαλ της κάρτας και του ίδιου του Cubase που λέγεται "Troubleshooting"; Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι δεν έκανες καθόλου καλή περιγραφή του προβλήματός σου...)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ειναι μαλακια που την κανει το cubase... πηγαινε στο μενου devices και εκει στην καρτελα που εχει τα vst audio bay, video κλπ πανω αριστερα εχει ενα 2 κουμπακια.. το ενα ειναι ενα + και το αλλο (πιο αριστερα) νομιζω καπως ετσι... <<0 (δεν τα θυμαμαι γιατι πλεον δουλευω σε mac. Τεσπα, αυτο που σου λεω ειναι το κουμπι του reset του cubase... δεν χανεις τις ρυθμισεις σου αλλα κανει reset το engine του. Αν συνεχισει να υπαρχει το προβλημα, consider να αλλαξεις pc... :P

 

Just kidding, απλα αν δεν πιασει αυτο δεν εχω λυση να σου προτεινω... το δουλευω 10χρονια τωρα και πραγματικα δεν νομιζω οτι υπαρχει κατι αλλο να κανεις...

mpoyrdes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπα λοιπον..εχω τους Drivers της καρτας..Emu 0404 sorry...τη καρτα την αγορασα πρν κανα μηνα..το pc:intel pentium 4 3.2 και 1giga ραμ..τους asio drivers τους εχω ρυθμιση ετσι να μιν εχω αυτη την τεραστια καθυστερηση που ειχα αλλα περα απο αυτι εχω ακομα εναν μικρο αποκλεισμο οχι οταν γραφω αλλα οταν ακουω τι εχω γραψει.και σε midi αλλα και στην κιθαρα.την κιθαρα την συνδεω απλα με καρφι στην καρτα χωρις να λειτουργω καποιο αλλο προγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την USB έκδοση έχεις ή την εσωτερική; Koίτα σε παρακαλώ στο Device Manager αν υπάρχει κι άλλη κάρτα enabled, και στο Cubase ποια είναι δηλωμένη. Και με ποιους ASIO drivers. Πχ. μήπως είναι όντως δηλωμένη η 0404 αλλά οι ASIO είναι άλλοι, πχ. ASIO for all ή αυτοί του Cubase;

 

Επίσης, δεν μας είπες λειτουργικό και ποια service pack έχει (αν έχει). Κάτι ακόμη που σκέπτομαι είναι μήπως έχεις την USB έκδοση και την έχεις συνεδεμένη σε hub. Επίσης, δεν μας είπες αν είναι αυθεντικό ή όχι, ποια έκδοση ακριβώς είναι και... αν έριξες μια ΚΑΛΗ ματιά στα δυο troubleshooting τμήματα των δυο μάνιουαλ. Μπορεί η λύση να βρίσκεται ήδη εκεί.  ;)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω την usb εκδοση...σε αλλο προγραμμα οπως Adobe audition 3 η κιθαρα γραφει χωρις κανενα προβλημα.Οι asio drivers ειναι καλα και δεν υπαρχει αλλη καρτα δηλωμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μikko, δεν θέλω να προσβληθείς αλλά βλέπω ότι αποφεύγεις επιμελώς να απαντήσεις σε δυο ερωτήσεις που σου έκανα, προσπαθώντας να σε βοηθήσω: αν το Cubase που έχεις είναι αυθεντικό (δεν σε ρωτάω επειδή το παίζω αστυνόμος αλλά ένα εκατομμύριο πράγματα μπορούν να πάνε στραβά αν είναι σπασμένο, σαφώς περισσότερα από αυτά που θα συνέβαιναν αν ήταν αυθεντικό) & αν έριξες μια καλή ματιά στα δυο troubleshooting τμήματα των οδηγιών του Cubase και της ίδιας της κάρτας.

 

Επίσης, σε ρώτησα αν είναι συνδεδεμένη σε USB hub και τι λειτουργικό έχεις και με ποια τυχόν service packs. Ποια επακριβώς έκδοση του Cubase (όχι σκέτο 3) έχεις;

 

Στο Cubase πήγαινε Devices --> Device Setup --> VST Audiobay. To Master ASIO Driver πρέπει να λέει ASIO EMU 0404 USB. Aς μην έχεις για καλό και για κακό τσεκαρισμένο το κουτάκι Release ASIO driver in the background, ούτως ή άλλως θα τρέχεις μόνο το Cubase κι όχι διάφορους media players όταν εργάζεσαι.

 

Μετά κάνε κλικ ακριβώς από κάτω από το VST Αudiobay, εκεί που λέει ASIO EMU 0404 USB. Πες μας τους δυο αριθμούς που βλέπεις εκεί, το Input Latency και Output  Latency. Επίσης, κάνε κλικ εκεί που λεει Control Panel και αύξησε το buffer size.

 

Τέλος, αν έχεις λάπτοπ θα πρέπει οπωσδήποτε να δεις αυτό (αν δεν το έχεις δει ήδη): http://203.211.142.197/SRVS/CGI-BIN/WEBCGI.EXE/,/?St=284,E=0000000000161393997,K=7528,Sxi=1,Case=obj(2278),VARSET=centric:1004,Kb=creative_emu

 

και αν είναι κάπως παλιούτσικος και τρέχει και XP, να πας στο Control Panel --> Performance And Maintenance --> Power Options --> Power Schemes: "Always On". Mόλις τελειώσεις, το ξαναγυρνάς στο "Portable/Laptop".

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gate keeper χωρις παρεξηγηση αλλα τπτ απο ολα αυτα που λες δεν στεκει... το προβλημα του το ειχα και εγω... σε πρωτη φαση το πιθανοτερο ειναι να το εχει σπασμενο αλλιως θα απευθυνονταν στο team της steinberg...

 

Η σπασμενη εκδοση (μιας που δεν ξερω για την κανονικη) εχει ενα bug... οι drivers βλεπουν το buffer της καρτας και με βαση αυτο υπολογιζουν το μεγεθος του και κατ'επεκταση το χρονο που χρειαζεται για επεξεργασια... (ξερουμε οι περισοτεροι τουλαχιστον οτι τα buffers ρυθμιζονται ειτε σε ms η σε samples... οπου τα samples εχουν συγκεκριμενο bitrate αναλογο με την συχνοτητα δειγματοληψιας). Ολο αυτο γινεται γιατι πρεπει το ηχογραφιμενο take να μπει πισω στο timeline με βαση το latency της καρτας το οποιο ειναι ισο με το buffer. Το κακο με αυτο το προγραμμα ειναι οτι εχει ενα clock το οποιο κατα την αναπαραγωγη μετραει ποσα buffers 'αδειαζουν'. Εαν τωρα ο χρηστης σταματισει το playback την ωρα που δεν εχει αδειασει τελειως το buffer τοτε αυτο το clock το μετραει σαν να εχει αδειασει κανονικα με αποτελεσμα το latency να φαινεται μεγαλυτερο... ετσι στο επομενο rec θα εχεις μερικα ms latency επιπλεον.. αρχικα δεν το αντιλαμβανεσαι, παρολα αυτα αμα αρχισει και συμβαινει καμποσες φορες τοτε το latency μεγαλωνει αρκετα και γινεται αντιληπτο..

 

Αυτο που πρεπει να κανει ειναι οταν συμβαινει αυτο, να κανει reset τον driver του το οποιο οπως ειπα και σε προηγουμενο post βρισκεται στην καρτελα που επιλεγεις asio driver και ειναι στην πανω αριστερη γωνια... αν αφησεις το δεικτη του ποντικιου λιγη ωρα πανω του σου λεει τι κανει το καθε κουμπακι... btw αυτο ισχυει μονο στα nuendo/cubase version 3. Αν συνεχισει το προβλημα τοτε κατι παιζει με τους drivers της καρτας και δεν δινουν σωστα το latency...

 

κατεβασε τους τελευταιους drivers και ξαναδοκιμασε...

 

και εσυ ρε gatekeeper μην του μαμας την ψυχολογια του αλλου... αν δεν ξερει δεν βοηθας και με ολα αυτα που τον ρωτουσες θα πρεπει να μπει σε αλλα 50 forum για να τα βρει...

mpoyrdes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου