Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια με Πλακέτα ΙΤS8 tubescreamer!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας πήρα την παρακάτω πλακέτα από αυτό το site http://www.generalguitargadgets.com/

και ακολουθώντας τις οδηγίες κόλλησα τα καλώδια,αλλά ΔΥΣΤΥΧΩΣ δε δούλεψε!

 

http://www.generalguitargadgets.com/pdf/ggg_its8_instruct.pdf

http://www.generalguitargadgets.com/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=22&category_id=7&option=com_virtuemart&Itemid=45

 

p7270156ym1.th.jpg

 

p7270157jv8.th.jpg

 

p7270158ak1.th.jpg

 

Έχετε κάτι να προτείνετε??υπάρχει περίπτωση να έχει καεί κάποιος πυκνωτής η αντίσταση??πως μπορώ να το καταλάβω αυτό??ευχαριστώ  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο pdf με τις οδηγίες κάτω-κάτω έχει κάποιες τιμές που θα πρέπει να έχει η πλακέτα όταν βάλεις την μπαταρία και πατήσεις το "on", τσέκαρε αυτές πρώτα και στείλτους ένα ιμελι με τα αποτελέσματα, πιθανόν να μην έχει κολληθεί κάτι σωστά ή να έχεις κάψει κάποιον ηλεκτρολυτικό ή και το ολοκληρωμένο.

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο pdf με τις οδηγίες κάτω-κάτω έχει κάποιες τιμές που θα πρέπει να έχει η πλακέτα όταν βάλεις την μπαταρία και πατήσεις το "on", τσέκαρε αυτές πρώτα και στείλτους ένα ιμελι με τα αποτελέσματα, πιθανόν να μην έχει κολληθεί κάτι σωστά ή να έχεις κάψει κάποιον ηλεκτρολυτικό ή και το ολοκληρωμένο.

 

Ευχαριστώ κώστα!!!πάντως το πετάλι φαίνεται σα να μη παίρνει καθόλου ρεύμα!!!αυτά τα 2 κόκκινα LEDs πάνω στην πλακέτα τι ρόλο βαράνε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα 2 LED μπαίνουν στην θέση των διόδων για πιό "crunchy" παραμόρφωση, μην κρίνεις από εκεί πάντως για το περνά ή όχι ρεύμα, μιας και το TS είναι αρκετά low-gain για να μην ανάβει τα LED.

 

Μήπως έκανες κανένα λάθος στις συνδέσεις; Τα συγκεκριμένα κιτάκια μπορούν να καλωδιωθούν με πολλούς τρόπους, π.χ. αντί για διόδους μπορείς να βάλεις κόκκινα LED (όπως στο δικό σου) ή να αλλάξεις κάποιες τιμές αντιστάσεων/πυκνωτών. Μήπως εκεί τα'κανες σαλάτα; :P

 

Κάνε τα τεστ και βλέπουμε.

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω πάντως και εγώ ότι παράγγειλα το ίδιο και ούτε το δικό μου δούλεψε όπως έπρεπε. Ναι μεν έπερνε ρεύμα αλλά από ήχο γιοκ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω πάντως και εγώ ότι παράγγειλα το ίδιο και ούτε το δικό μου δούλεψε όπως έπρεπε. Ναι μεν έπερνε ρεύμα αλλά από ήχο γιοκ...

 

 

βρήκες τι έφταιγε??το διόρθωσες??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να φταίει η πλακετα ή το κύκλωμα γενικότερα. ΄Αμα υποθέσουμε οτι δεν έχει καταστραφει κανα chip απο στατικο ηλεκτρισμο, η δεν κάηκε καμια αντίσταση ή πυκνωτης, θα σου έλεγα να κοιτάξεις τα εξής,

 

Δές όλα τα tracks στην πλακέτα , άμα υπάρχει καμια ψυχρή κόλληση. Μπορει να φαίνεται σταθερο, και κολλήμένο, αλλά δεν είναι ! Επίσης δές τις πολικότητες σου, κυρίως δές τους ηλεκτρολυτικούς πυκνωτες, άμα έχουν μπεί σωστα, μην έχεις μπερδέψεις τα + με τα - .

Lost To The Living

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρήκες τι έφταιγε??το διόρθωσες??

 

Δυστυχώς δεν είχα χρόνο να ασχοληθώ ιδιαίτερα και έτσι περιμένει. Ελπίζω να βγάλεις άκρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περίπτωση που δεν βρεις το πρόβλημα, σου μένει μονάχα μια λύση.  :-X

 

Κόψε όλα τα καλώδια, βάλε στην άκρη διακόπτη, led on/off, dc jack κλπ

 

Το input του κυκλώματος στη κιθάρα, το output στον ενισχυτή.

Ρεύμα απο τη μαπαταρία στο (+) του κυκλώματος.

 

Εννοείτε ότι όλα αυτά θέλουν και απο μια γείωση...

 

 

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παντως δουλεψε κ δουλευει κανονικα κ μαλιστα ειναι κ πολυ καλο ηχητικα. Ειμαι σιγουρος πως εχει μπει αναποδα η διοδος που προστατευει το κυκλωμα σε περιπτωση που βαλουμε κατα λαθος αντιθετα την ταση τροφοδοσιας. Ειναι η D5 στο κυκλωμα.

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου