Προς το περιεχόμενο

Hot humbucker(bridge) για fat strat mexico


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η κιθάρα είναι fat strat mexico με rosewood ταστιέρα

Διαθέσιμοι ενισχυτές

Mesa Boogie Dual rectifier

B-52 tube και solid state

Βασικά το κύριο ζήτημα είναι περισσότερο output και περισσότερος όγκος και μπάσα.

Έψαξα στα site των DiMarzio και Seymour Duncan και οι προτεινόμενοι μαγνήτες σύμφωνα με τα tone guide τους είναι

DiMarzio

-Super Distortion

-D Activator-X Bridge

-X2N

Εγώ προσθέτω και τους

-Breed Bridge

-Crunch Lab

 

Seymour Duncan

-Custom Five

-JB Model

Εγώ προσθέτω και τους

-Dimebucker

-Duncan Custom

 

Το πρόβλημα είναι ότι οι επιλογές μου στηρίζονται αποκλειστικά και μόνο σε ένα πράγμα: eq charts

Δεν έχω ακούσει-παίξει ποτέ κανένα τέτοιο setup από κοντά.

Η ερώτηση είναι απλή:

Έχει κάνει κάποια τέτοια μετατροπή σε αντίστοιχη κιθάρα ώστε να μου μεταφέρει τις γνώσεις-εμπειρίες του?

Μην μου πείτε να πάρω άλλη κιθάρα παιδιά…

Αν είχα λεφτά θα έπαιρνα... :-[

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

συντροφε με σειρα που θα τους πω....:

1)duncan custom........τον εχω σε ολες τις κιθαρες μου.....περιττα λογια...μπασα...ολο τρελα.....γενικα μαγνητης με πολλα κιλα παπακια....και βγαζει ηχο.ΤΕλος το ψαξιμο καλοριζικος. ;D

 

 

 

 

 

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθάρα είναι fat strat mexico με rosewood ταστιέρα

Διαθέσιμοι ενισχυτές

Mesa Boogie Dual rectifier

B-52 tube και solid state

Βασικά το κύριο ζήτημα είναι περισσότερο output και περισσότερος όγκος και μπάσα.

Έψαξα στα site των DiMarzio και Seymour Duncan και οι προτεινόμενοι μαγνήτες σύμφωνα με τα tone guide τους είναι

DiMarzio

 

-D Activator-X Bridge

-X2N

 

 

Seymour Duncan

 

Εγώ προσθέτω και τους

-Dimebucker

 

 

 

 

ααα ξεχασα....αυτοι οι παραπανω δεν ειναι μαγνητες......ειναι κατι αλλο απροσδιοριστο....που ισοπεδωνουν τα παντα στο περασμα τους  ::)

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην παρεις άλλη κιθαρα. Μια χαρα ειναι η κιθαρα. Αν θελεις ογκο και fat ηχο ξεκινα αναποδα. Δηλαδη παρε μια 4χ12 καμπινα με 400€ συνδεσε την στον mesa boogie και εισαι ετοιμος. Ογκος χωρις 4χ12 δεν υφισταται. Κανε μια δοκιμουλα και βαλε χωρις να πειραξεις τιποτα τον ενισχυτη σου σε καμπινα και μετα ακουσε τον χωρις καμπινα και θα καταλαβεις αμεσως τι εννοω. Οσο για μαγνητες με διαφορα ο καλυτερος για μενα μαγνητης ειναι ο custom 5 SD, οπως ειπε και ο Ιγνατιος. Φοβερος ογκος και καθαριζει καλα και ευκολα. Ισως λιγο πιο ηπιος απο τον jeff beck, αλλα σιγουρα πιο λειτουργικος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o ιγνατιος ( αντωνη ) παραπανω δεν νομιζω οτι εννοει τον duncan custom 5 αλλα το απλο duncan custom.

 

 

συμφωνω λοιπον με τον αντωνη . οσο απο dimarzio απο αυτους που παρεθεσες , ο super distortion ειναι πολυ καλος... ειναι μαγνητης εδω και 30 χρονια και ειναι αρκετα versatile ... κι εγω στην φεντερ μου τον εχω με τους scn και παιζει πολυ καλα.. μπασος και ογκωδης... αν τον σπλιταρεις δε , γινεται πολυ στρατοηχος... τον εχω αν θες τον διοκιμαζεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

aris 17561 θα με υποχρέωνες φοβερά αν με άφηνες να το δοκιμάσω και γενικά όποιος άλλος μου κάνει αυτή τη χάρη θα του είμαι υπόχρεος.Καλά τα videos αλλά αν δεν παίξω με τα δικά μου χέρια δεν θα μπορέσω ποτέ να καταλάβω…Έχω και κάποιες ιδιαιτερότητες στο παίξιμό μου.Συνήθως βαράω τις χορδές πολύ δυνατά(τις μπάσες ιδιαίτερα).Δηλ παίζω με sets τύπου 10-52 σε standard tuning, ειδικά όταν ηχογραφώ ρυθμικά.Τέλος πάντων…

Γιατί όμως έχετε τόσο άσχημη γνώμη για τους X2N & Dimebucker?

Το λέω αυτό γιατί έχουν χρησιμοποιηθεί από κιθαρίστες τους οποίους θαυμάζω όπως ο Dimebag και ο Chuck Schuldiner.Εντάξει η κιθάρα του Dimebag δεν έχει σχέση με strat αλλά η Bc Rich(με τον Χ2Ν) του Schuldiner έχει κάποιο βαθμό συγγένειας με strat...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

aris 17561 θα με υποχρέωνες φοβερά αν με άφηνες να το δοκιμάσω και γενικά όποιος άλλος μου κάνει αυτή τη χάρη θα του είμαι υπόχρεος.Καλά τα videos αλλά αν δεν παίξω με τα δικά μου χέρια δεν θα μπορέσω ποτέ να καταλάβω…Έχω και κάποιες ιδιαιτερότητες στο παίξιμό μου.Συνήθως βαράω τις χορδές πολύ δυνατά(τις μπάσες ιδιαίτερα).Δηλ παίζω με sets τύπου 10-52 σε standard tuning, ειδικά όταν ηχογραφώ ρυθμικά.Τέλος πάντων…

Γιατί όμως έχετε τόσο άσχημη γνώμη για τους X2N & Dimebucker?

Το λέω αυτό γιατί έχουν χρησιμοποιηθεί από κιθαρίστες τους οποίους θαυμάζω όπως ο Dimebag και ο Chuck Schuldiner.Εντάξει η κιθάρα του Dimebag δεν έχει σχέση με strat αλλά η Bc Rich(με τον Χ2Ν) του Schuldiner έχει κάποιο βαθμό συγγένειας με strat...

 

 

τι συγγενεια ? το αλντερ ξυλο εννοεις ? μονο αυτο εντιπιζω ως κοινο... κοιτα εχω μια τζακσον με τον invader που απο τους ultra hi output μαγνητες ειναι καλυτερος απο τον x2n χαλαρα... συγκεκριμενα ο x2n ειναι ασυμαζευτος και δεν μπορει να παιζεις τιποτε αλλο. επι πλεον ειναι και βιασμος στην στρατ σου... μπορεις με τους παραπανω μαγνητες που σου πραταθηκαν να εχεις οτι χρειαζεσαι . και πολυ ογκο και γκαζια και καθαρα... οι πολυ δυνατοι μαγνητες που αναφερθηκαν ειναι πολυ καλοι αλλα σε περιοριζουν... επιπλεον αν θες τοσο δυνατους μαγνητες πας σε ακτιβ.... παραυτα εχω και τον invader . στειλε pm. να εθεις απο το π.φαληρο να παρεις μια ιδεα και απο τους δυο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν θελεις να βάζεις και να βγάζεις μαγνητες βάλε Duncan Custom όχι Custom5 και καθάρισες απ τη στιγμη που εχεις Fender Ζυγισμένος Γκαζωμένος όχι βρωμιάρης  :P...Παραδόξως τον εβαλα αυτον τον μαγνητη σε ibanez και ηταν αισχος.Τραγωδια κανονικη...Αλλά σε Jackson KE3(alder) και σε BC Rich Assasin(alder με maple top) σκοτωνει...

seven deadly sins..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραδόξως τον εβαλα αυτον τον μαγνητη σε ibanez και ηταν αισχος.Τραγωδια κανονικη...Αλλά σε Jackson KE3(alder) και σε BC Rich Assasin(alder με maple top) σκοτωνει...

αχχχχχχχχχχχχ δεν με ακουτε.........δεν παιζουν οι ibanez.....δυστυχως...δεν παιζουν...και ειδικα με duncan και ειδικα με εξαιρετικους duncan οπως ο duncan custom.....

ρε συ εγω ειχα ibanez που εκανε 1500 ευρω μια s custom made και εβαλα τον duncan custom σε αυτη αλλα και στη fender.H fender πεταγε και η ibanez ητανε τραγωδια.Το ιδιο πειραμα εκανα και με αλλους μαγνητες....απο duncan και dimarzio.Εβαζα τους ιδιους μαγνητες και στις 2 κιθαρες τη  ιδια περιοδο με τον ιδιο ενισχυτη αλλα δυστυχως στα αυτια μου δεν.....μα καθολου ομως.Και απο οτι καταλαβα ΣΠΥΡΟ το αντιληφθηκες και εσυ.Δυστυχως για μενα η ibanez δεν υπαρχει πλεον σαν εταιρια............. ::).Βεβαια σε καποιους αλλους αρεσουν οποτε μια χαρα.

 

 

 

o custom 5 ειναι ιδιος με τον duncan custom απλα αντι για ceramic εχει alnico v δλδ ειναι λιγο πιο ηπιος.......αλλα και αυτος αρκετα καλος.Απλα επειδη εμενα μου αρεσει το γκαζι εχω βρει την υγεια μου στο duncan custom

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι και να πούμε χαζό θα είναι...

Θέλεις έναν μαγνήτη να σπλιτάρει και να είναι ζυγισμένος με τους υπόλοιπους...

Θέλεις γκάζια ? τι μουσική παίζεις κυρίως ?

Ένας Bill Lawrence XL500 θα σου έκανε λχ ?

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου