Προς το περιεχόμενο

Hot humbucker(bridge) για fat strat mexico


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχήν ευχαριστώ για τις συμβουλές.

Τώρα, να πω ότι τίποτα δεν είναι δεδομένο για μένα. Δοκιμάζω και βλέπω τι μου κάνει.Με δεδομένο ότι δεν θέλω να κοπιάρω κάποιον γνωστό κιθαρίστα-συγκρότημα  θα υπάρξει αρκετός πειραματισμός.

Απλά σκέφτομαι ότι αν υπάρχει πιθανότητα να βελτιώσω έστω και λίγο τον ήχο μου με 100-120 περίπου ευρώ που μου έχουν περισσέψει, αξίζει να προσπαθήσω.Δεν θυμάμαι αν το είπα, αλλά δεν έχω αλλάξει μαγνήτες σε αυτή την κιθάρα(δηλ σε καμία δεν έχω αλλάξει ποτέ μαγνήτες…) οπότε σκέφτομαι τι διάολο…Τους stock μαγνήτες έχει πάνω.Δεν θα έρθει πιο κοντά σε αυτό που τη θέλω?...

Α, το μόνο που αποκλείω μέχρι στιγμής είναι οι emg, λόγω χρημάτων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

High output μαγνήτης και άπειρο gain δε σημαίνει ωραίο γκάζι και όγκος...

 

Στη θέση σου θα κοιτούσα και Dimarzio Steve's special ή Tonezone.

www.myspace.com/utmostcontemptband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

High output μαγνήτης και άπειρο gain δε σημαίνει ωραίο γκάζι και όγκος...

 

Στη θέση σου θα κοιτούσα και Dimarzio Steve's special ή Tonezone.

Συμφωνώ απόλυτα.

Όταν θα έχω ακούσει και μερικούς νομίζω θα έχω και πιο ολοκληρωμένη άποψη.

Εσύ δηλ έχεις strat με Dimarzio Steve's special ή Tonezone?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..αν βιάζεσαι να ξεκινήσεις ηχογράφηση, άποψή μου να πας σε κάτι στάνταρ και φθηνό για το είδος που θες..σαφώς και οι στάνταρ λύσεις δεν αποτελούν πανάκεια, αλλά αφού δεν χρειάζεσαι ευελιξία στην παρούσα φάση και δεν έχεις δοκιμάσει αρκετούς μαγνήτες, πήγαινε στα σιγουρα και οικονομικά καλύτερα..σαφώς, σχεδον ο οποιοσδήποτε μαγνήτης σε συνδυασμό με ενισχυτή και χέρια θα μπορούσε να σου δώσει έναν χρήσιμο τονο, αλλά κι αυτό κατόπιν συμβίωσης και πειραματισμού..πάρε λοιπόν έναν γκαζομαγνήτη από αυτούς που ανέφερες αν επείγεσαι..θα έρθεις πιό κοντά στον ήχο που ψάχνεις με το καλημέρα, φυσικά να πας και στα παιδιά που σου προτειναν να δοκιμάσεις πιό εναλλακτικές επιλογές, μπορεί να βρεις και το holy grail σου έτσι, αλλά εγώ γιατί σε κόβω για active τύπο;;  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..αν βιάζεσαι να ξεκινήσεις ηχογράφηση, άποψή μου να πας σε κάτι στάνταρ και φθηνό για το είδος που θες..σαφώς και οι στάνταρ λύσεις δεν αποτελούν πανάκεια, αλλά αφού δεν χρειάζεσαι ευελιξία στην παρούσα φάση και δεν έχεις δοκιμάσει αρκετούς μαγνήτες, πήγαινε στα σιγουρα και οικονομικά καλύτερα..σαφώς, σχεδον ο οποιοσδήποτε μαγνήτης σε συνδυασμό με ενισχυτή και χέρια θα μπορούσε να σου δώσει έναν χρήσιμο τονο, αλλά κι αυτό κατόπιν συμβίωσης και πειραματισμού..πάρε λοιπόν έναν γκαζομαγνήτη από αυτούς που ανέφερες αν επείγεσαι..θα έρθεις πιό κοντά στον ήχο που ψάχνεις με το καλημέρα, φυσικά να πας και στα παιδιά που σου προτειναν να δοκιμάσεις πιό εναλλακτικές επιλογές, μπορεί να βρεις και το holy grail σου έτσι, αλλά εγώ γιατί σε κόβω για active τύπο;;  ;)

Χμ...Συμφωνούμε στα περισσότερα.Τώρα αν είμαι active τύπος...Δεν ξέρω.Δεν είχα ποτέ κιθάρα με active.Πάντως για να δώσω μία ιδέα για την προσέγγιση του ήχου μου στον line6 spider III που έχω σπίτι μου ο καλύτερος ογκώδης και βρώμικος ήχος για μένα είναι στο insane mode με

Gain:5

Bass:7

Mid:5

Treb:7-7,5

Αυτές είναι ρυθμίσεις για την Ibanez rg 2570 με τους μαμίσιους μαγνήτες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρίς να έχω ακούσει τον ενισχυτή που ανέφερες, οι ρυθμίσεις σου δεν μοιάζουν και πολύ κάφρικες, του στυλ bass:10, mid:1, tremble:9, gain:11  ;D

μιας και μίλησες όμως για πολύ σκληρό ήχο, βρες και μια κιθάρα με active να δοκιμάσεις, you never know..μαγνήτες τύπου jb και super distortion έχουν πολύ τονισμένα μεσαια εκ κατασκευής, που εμένα προσωπικά μου αρέσουν, αλλά για σκληρό μεταλ ήχο δεν θα ηταν η πρώτη μου επιλογή..κάποιο παιδί προτεινε τον bill lawrence 500xl, μαγνήτη που χρησιμοποιούσε ο dimebag αν θυμάμαι καλά, που είναι και φθηνός και....ομορφούλης ;)

χωρίς να τον έχω ακούσει τον συγκεκριμένο μαγνήτη, νομίζω θα άξιζε μια δοκιμή..για άμεσες λύσεις πάντως, με τις στάνταρ επιλογες you can't go wrong  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα.

Όταν θα έχω ακούσει και μερικούς νομίζω θα έχω και πιο ολοκληρωμένη άποψη.

Εσύ δηλ έχεις strat με Dimarzio Steve's special ή Tonezone?

 

 

Στη Squier strat CV που έχω έβαλα hot vintage μαγνήτη, τον SD SH-11 custom custom. Για μεταλοκαταστάσεις κάνει, αλλά μάλλον δεν είναι αυτό που θες γιατί τα μπάσσα του είνια αρκετά απλωμένα.

 

Στις Ibanez που έχω (JPM100P2 και RG1527) έχω τον STeve's special και το Blaze 7 bridge. Ηigh output μαγνήτες, πολύ καθαροί ωστόσο και με σούπερ διάυγεια. Ο tonezone είναι πιο hot και με περισσότερα μεσσαία, ενώ στα αυτία μου ακούγεται καλύτερος για lead καταστάσεις και όχι τόσο για ρυθμικά. Τέσπα, σε στρατ δε μπορώ να ξέρω πώς θα ακούγονται πάντως... ::)

www.myspace.com/utmostcontemptband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρίς να έχω ακούσει τον ενισχυτή που ανέφερες, οι ρυθμίσεις σου δεν μοιάζουν και πολύ κάφρικες, του στυλ bass:10, mid:1, tremble:9, gain:11  ;D

Χμ...Φαίνεται ότι δεν τον έχεις ακούσει.Σε αυτόν τον ενισχυτή και στο insane mode το gain δεν συμαζεύεται.Αν το βάλεις πάνω από 7 κάνει σα μπουκωμένο καράβι...Εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ να ακούσω καθαρές νότες από εκεί και πέρα...χάνονται όλα.

Βέβαια εντάξει δεν μπορείς να απαιτήσεις και κάτι άλλο σε αυτά τα λεφτά.

Τώρα από όσους μαγνήτες προτάθηκαν μου γυάλισε λίγο ο Bill Lawrence(κυρίως λόγω τιμής...και Dimebag(R.I.P) ;))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου