Προς το περιεχόμενο

Hot humbucker(bridge) για fat strat mexico


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ότι και να πούμε χαζό θα είναι...

Θέλεις έναν μαγνήτη να σπλιτάρει και να είναι ζυγισμένος με τους υπόλοιπους...

Θέλεις γκάζια ? τι μουσική παίζεις κυρίως ?

Ένας Bill Lawrence XL500 θα σου έκανε λχ ?

Μα είπα:θέλω περισσότερο bass+output.Και ναι θέλω γκάζια.ΠΟΛΛΑ γκαζια.Δεν με ενδιαφέρει αν για κάποιο διάστημα δεν θα παίζει τίποτα άλλο αυτή η κιθάρα γιατί θα τη χρησιμοποιήσω σε ηχογραφήσεις.Θα είναι δηλ για κάποιο διάστημα studio όργανο.Ο λόγος είναι ότι θα ξεκινήσω να ηχογραφώ κάποια κομμάτια και στοχεύω σε πολύ βαρύ ήχο.Έχω και μία Ibanez rg 2570 prestige η οποία μου αρέσει πολύ και δεν θέλω να αλλάξω τίποτα πάνω της, αλλά θα τη χρησιμοποιήσω κυρίως στα solos.

Το ζητούμενο τώρα είναι ένα setup με το οποίο θα μπορέσω να ηχογραφήσω ρυθμικά με όγκο.

Ο ήχος που φαντάζομαι είναι κάτι ανάμεσα σε Pantera, Death και Dream Theater.Το θέμα είναι ότι ακόμα τον φαντάζομαι….

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Το ζητούμενο τώρα είναι ένα setup με το οποίο θα μπορέσω να ηχογραφήσω ρυθμικά με όγκο.

Ο ήχος που φαντάζομαι είναι κάτι ανάμεσα σε Pantera, Death και Dream Theater.Το θέμα είναι ότι ακόμα τον φαντάζομαι….

 

τωρα καταλαβα......τοτε παρε αλλους μαγνητες...ο custom ειναι αλλη φιλοσοφια..... ;)

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι οι μαγνητεσ που σου προτάθηκαν κάνουν . Το θέμα του ήχου έχει να κάνει πολύ με ενυσχητες πεταλία κτλ. Όλοι οι παραπάνω μαγνητεσ μπορούν να δώσουν όγκο. Αν πάλι δεν σου φτάνει βαλε emg. Πάντως ούτε συσχετισμός dt με deαth  υφίσταται νομίζω αλλά και οι deαth ειδικά στα τελευταία τους δεν είχαν και τόσο όγκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε χώσε έναν P-RAIL που έχει όγκο και σου δίνει και ευελιξία (P90 - Rail = Humbucker) ή έναν Custom 5.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προτείνω να βάλεις έναν d-activator bridge. Έχει πάνω η ibanez xiphos μου και θερίζει.

 

http://www.dimarzio.com/site/#/pickups/humbuckers/d-activatorx-bridge/

 

Είναι διαφορετικός απο τον http://www.dimarzio.com/site/#/pickups/humbuckers/d-activatorx-bridge/

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα είπα:θέλω περισσότερο bass+output.Και ναι θέλω γκάζια.ΠΟΛΛΑ γκαζια.

Το ζητούμενο τώρα είναι ένα setup με το οποίο θα μπορέσω να ηχογραφήσω ρυθμικά με όγκο.

Ο ήχος που φαντάζομαι είναι κάτι ανάμεσα σε Pantera, Death και Dream Theater.Το θέμα είναι ότι ακόμα τον φαντάζομαι….

 

 

emg85

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας active και δυο Passive ???

Δεν το δοκίμασα ποτέ... λες να παίζει ?

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι βέβαια. Όλη η κιθάρα ακτιβ. Πάντως θα σου πω ότι οι σεπουλτουρα κάποτε παίζανε με σουπερ ντιστορσιον. Αλλά και ο τβ - 5 που σου είπε ο αντώνης ιγνατίος παραπάνω είναι τέλειος. Μην βάζεις τόσο δύσκολα στην ζωή σου αφού το θέμα λύνεται απλά. Έλα μια μέσα σπίτι να ακούσεις. Πάντως αν επιμένεισ ο invader είναι κλάσης ανώτερος από τον χ2ν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ο D-activator έχει output ενεργού και δεν έχει και humming κιολάς όπως ένας passive. Κοίτα αφού θες πάρα πολλά γκάζια τι τους θες τους 2 μονούς? Πάντως μπορεί να γίνει κάτι αλλά η διαφορά output μάλλον θα'ναι εμφανής.

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αχχχχχχχχχχχχ δεν με ακουτε.........δεν παιζουν οι ibanez.....δυστυχως...δεν παιζουν...και ειδικα με duncan και ειδικα με εξαιρετικους duncan οπως ο duncan custom.....

ρε συ εγω ειχα ibanez που εκανε 1500 ευρω μια s custom made και εβαλα τον duncan custom σε αυτη αλλα και στη fender.H fender πεταγε και η ibanez ητανε τραγωδια.Το ιδιο πειραμα εκανα και με αλλους μαγνητες....απο duncan και dimarzio.Εβαζα τους ιδιους μαγνητες και στις 2 κιθαρες τη  ιδια περιοδο με τον ιδιο ενισχυτη αλλα δυστυχως στα αυτια μου δεν.....μα καθολου ομως.Και απο οτι καταλαβα ΣΠΥΡΟ το αντιληφθηκες και εσυ.Δυστυχως για μενα η ibanez δεν υπαρχει πλεον σαν εταιρια............. ::).Βεβαια σε καποιους αλλους αρεσουν οποτε μια χαρα.

Kι όμως της εβαλα τώρα ενα Mo Joe Dimarzio και το εργαλείο πετάει...Δεν το περίμενα ούτε εγώ,απογειώθηκε η RG350M...Όσο για το θέμα Ibanez το έχω ψάξει πολύ βαθειά..Και για το playability τους δεν σηκώνω κουβέντα..Μακράν το καλύτερο για τον περισσότερο κόσμο..απλά μην αγοράσετε κιθάρα με το Zero trem...δεν εχει sustain(οτι μαγνήτη και να βάλετε) ελέω ρουλεμάν...Δεν ειναι τυχαιο πως οι γνωστοι κιθαριστες που παιζουν με Ibanez καμμια δεν εχει αυτο το τρεμ...Οσο για μαγνητες τελικα θελει πολυ ψαξιμο Pater απόδειξη ο Mo Joe...

seven deadly sins..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου