Προς το περιεχόμενο

2 καμπίνες ή 1 καμπίνα και loadboax?


Minoru

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Έχω εναν ενισχυτη blackstar id60 head που τον ειχα παρει ωστε να παιζω χωρίς καμπίνα

μέσω της emulated output. Τωρα όμως θελω να ηχογραφησω με αυτον οπότε είμαι σε αναζητηση καμπίνας.

το πρόβλημα ειναι ότι παίρνει ηχείο με 4 ohm ή me 2 x 8 ohm οπότε οι επιλογες μου περιορίζονται

σε ακριβές επιλογές και θέλοντας να μην ξεπερασω τα 300 ευρώ σκεφτηκα τα εξής :

1 ) αυτη την καμπίνα  επί 2

https://www.thomann.de/gb/harley_benton_g112vintage.htm?ref=search_rslt_Harley+Benton+G112_309922_0

 

ή

2)

αυτή την καμπινα μόνη της με αυτό το Loadboax που δουλεύει σαν attenuator

και αφού του βάλεις τον ενισχυτή μπορεις να μετα να βαλεις οποιοδήποτε ηχείο σε ohms.

https://www.thomann.de/gr/jet_city_amplification_jettenuator.htm

 

τι προτείνεται ? αν εχετε καμιά άλλη ιδέα θα χαρώ να την ακούσω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα ειναι harley benton.

Δες και τη fame  με v30 απο το musicstore καθβς ειναι αρκετα πιο μαζεμενη.

Επισης δες μια αγγελια για orange 1x12 γυρω στα 250 ευρω, εαν υπαρχει ακομη.

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι σιγουρα θα παρω εναν , οαπλα αναρωτιεμαι να παρω δυο απο αυτους για να παιζει ο ενισχυτης ή να παρω έναν και το  Jettenuator για να παιζω μόνο με μια καμπινα και πιο χαμηλα?

θα κοιtαξω και για την fame

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε κανω λαθος, δεν ειναι απαραιτητο να χρησιμοποιησεις και τις δυο εξοδους των 8ohm. Η μια αρκει. Επισης, δεν ειναι απαραιτητο στην εξοδο αυτη να βαλεις 8ohm καμπινα αναγκαστικα. Μπορεις να βαλεις και 16ohm καμπινα, να εχεις και ελαφρως λιγοτερη ενταση.

 

Αρα θες μια καμπινα 1x12. Αναλογως τις αναγκες σου, παιρνεις και αντιστοιχης ποιοτητας προιον. Με 300ευρω budget χτυπας καλυτερα καμπινα απ' οτι τις φτηνες των Γερμανων (εχω και HB 1x2 και fame 2x12).

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι αν χρειάζεσαι 2η καμπίνα ή αν χρειάζεσαι attenuator.

Εγώ λέω πάρε τη καμπίνα και κράτα τα υπόλοιπα χρήματα για κανένα πεταλάκι  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε κανω λαθος, δεν ειναι απαραιτητο να χρησιμοποιησεις και τις δυο εξοδους των 8ohm. Η μια αρκει. Επισης, δεν ειναι απαραιτητο στην εξοδο αυτη να βαλεις 8ohm καμπινα αναγκαστικα. Μπορεις να βαλεις και 16ohm καμπινα, να εχεις και ελαφρως λιγοτερη ενταση.

 

Αρα θες μια καμπινα 1x12. Αναλογως τις αναγκες σου, παιρνεις και αντιστοιχης ποιοτητας προιον. Με 300ευρω budget χτυπας καλυτερα καμπινα απ' οτι τις φτηνες των Γερμανων (εχω και HB 1x2 και fame 2x12).

 

δεν ξερω, νομίζω σε ενισχυτη που θελει περισσοτερα ohm αν βαλεις λιγότερα εχεις προβλημα αλλα και παλι δεν θελω να το διακινδυνευσω με το να βάλω λιγότερα , υπάρχει κανείς που έχει τον ενισχυτη του ετσι?

 

Το θέμα είναι αν χρειάζεσαι 2η καμπίνα ή αν χρειάζεσαι attenuator.

Εγώ λέω πάρε τη καμπίνα και κράτα τα υπόλοιπα χρήματα για κανένα πεταλάκι  8)

δεν χρειαζομαι δευτερη καμπίνα αλλά την χρειάζομαι για την ομαλη συνδεση του ενισχυτη,

attenuator μπορει να χρειαζομαι , δεν εχω βάλει στον ενισχυτη καμπινα ποτε οποτε δεν ξερω ποση ενταση εχει και αν θα την παλεύει μεσα στο σπιτι.

 

αρα στην ουσια το ερώτημα είναι να επιλέξω δευτερη καμπινα για να εχω καλυτερο ήχο  και ας εχω και ενταση ή attenuator για να εχω πιο χαμηλες εντασεις και μονο μια καμπινα που να πιανει λιγοτερο χωρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Attenuator στο παρελθόν είχα, δεν μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση και το έδωσα.... Αν δεν δοκιμάσεις

δεν θα ξέρεις και εσύ αν θα σου προσφέρει κάτι. Καμπίνα στα 4 ohm δεν υπάρχει διαθέσιμη ? Κοίτα και στα μεταχειρισμένα εδώ κατα καιρούς κάτι θα βρείς. Η κανένα μεγάφωνο μετά στα 4 ohm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Attenuator στο παρελθόν είχα, δεν μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση και το έδωσα.... Αν δεν δοκιμάσεις

δεν θα ξέρεις και εσύ αν θα σου προσφέρει κάτι. Καμπίνα στα 4 ohm δεν υπάρχει διαθέσιμη ? Κοίτα και στα μεταχειρισμένα εδώ κατα καιρούς κάτι θα βρείς. Η κανένα μεγάφωνο μετά στα 4 ohm.

 

κοίταξα, παω στα 400 και πάνω.

 

μαλλον λέω να παρω τις δυο καμπίνες , πιο σιγουρο αποτελεσμα και θα δοκιμάσω  να βάλω μονο τον ένα και να παίζω μονο με 8 οhm για λιγοτερη ενταση αν δω οτι δεν την παλεύω,δεν ξερω ποσο επικινδυνο ειναι αλλα θα το ψαξω περισσοτερο οταν ερθει η ωρα να δοκιμασω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δυο εξοδοι ειναι παραλληλα συνδεδεμενοι. 4ohm ειναι το χαμηλοτερο οριο. Επιπλεον, μπορεις να βαλεις μια καμπινα 8ohm σε μια εξοδο. Μπορεις να βαλεις δυο καμπινες 8οhm. Μπορεις να βαλεις μια καμπινα 16ohm. Μπορεις να βαλεις δυο καμπινες 16ohm.

 

Δεν μπορεις να βαλεις δυο καμπινες 4ohm, μια και πανε στα 2ohm μαζι...

 

Για οικιακη χρηση, μια καμπινα 1x12 ή 2x12 αρκει. Εαν ειναι και 16ohm τοσο καλυτερο διοτι θα μπορεις να παιζεις σε λιγο χαμηλοτερη ενταση. Βεβαια, ο ενισχυτης σου δεν ειναι λαμπατος, αρα δεν θα εχεις θεματα με τον ηχο σε χαμηλη ενταση. Θα αποδιδει σωστα. Η 1x12 σε σχεση με τη 2x12 δεν εχει σοβαρη διαφορα στην ενταση. Απλα ο ηχος ειναι πιο "γεματος" και πιο μπασατος.

 

Το 60 watt ειναι αρκετα για οικιακη χρηση. Ειναι αρκετα για προβα, ειναι αρκετα και για live εμφανιση. Στο λεω επειδη για να ξερεις τι να περιμενεις. Ξεσηκωνεις τη γειτονια για πλακα εαν θες.

 

Μη παρεις 4ohm καμπινα. Ειναι πολλη η ενταση, εκτος και εαν σε ενδιαφερει να παρεις τα μεγιστα σε ενταση απο τον ενισχυτη.

 

Ελπιζω να σε καλυψα.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου