Προς το περιεχόμενο

2 ερωτήσεις για το sibelius


edessaios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,επειδή τα κομμάτια στην σχολή που πήγαινα και συνεχίζω να παίζω μόνος μου ήταν χειρόγραφα και δεν έβγαιναν και πολύ τα γράφω στο sibelius 4 και σπανιότερα στο 5.

  • Πως γράφω διπλή μελωδία?Δηλαδή έστω σε ένα μέτρο θέλω να έχω ένα ντο ολόκληρο και τέσσερα τέταρτα από πάνω.Πως θα το κάνω αυτό
  • Επίσης έαν πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι δεν μπορώ να δουλέψω με το rec και να παίξω γιατι όσο καλά και να παίξω το κομμάτι αυτό βγάζει ασυνάρτητα πράγματα,κάτι παύσεις 16ων και επίσης δεν αναγνωρίζει δεξί και αρίστερο(καλά αυτό δεν με πειράζει και τόσο τα γράφω χωρίστα).Διορθώνεται κάπως αυτό το πρόβλημα γιατί τόσο καιρο τα γράφω με το χέρι και θέλει αρκετή ώρα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

 

Προσωπικά χρησιμοποιώ ακόμη το Noteworthy Composer για να γράφω τις παρτιτούρες μου.

Μπορεί να μην έχει το super professional look, αλλά είναι πολύ βολικό στο να εισάγεις νότες με το πληκτρολόγιο.

Εκεί, αυτό που λές γίνεται κρατώντας πατημένο το ctrl.

 

Τώρα όσον αφορά το rec, αυτό είναι ένα μεγάλο θέμα όταν προσπαθείς να κάνεις ένα κομμάτι εγγραφή σε midi.

Κατ'αρχάς πρέπει να παίζεις καλά.

Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να παίζεις σχετικά ρυθμικά και να μπορείς να ακολουθήσεις χρονόμετρο.

Αυτό ακούγεται εύκολο αλλά μπορεί και να μην είναι. Π.χ. προσωπικά σε μη βαρυκεντρισμένο κλαβιέ, δεν καταφέρνω να κρατήσω καλά το ρυθμό (έχω συνηθίσει να παίζω σε πιάνο), οπότε με τα τυπικά midi keyboards έχω πρόβλημα στην εισαγωγή της παρτιτούρας.

Κατά δεύτερον, πρέπει να πειράξεις το "quantisation note" setting που έχει το εκάστοτε πρόγραμμα.

Δηλαδή πρέπει να ρίξεις το resolution ώστε να μην πιάνει 64τα (που δεν πρόκειται να παίξεις) αλλά το πολύ 16α.

Τώρα, αν θες να πετύχεις και τα μέτρα, πρέπει να συγχρονίσεις το χρονόμετρό σου με το χρονόμετρο του προγράμματος, και να παίζεις με αυτό το ρυθμό.

 

Το δεξί και αριστερό δεν είναι δυνατόν να το ξεχωρίσει. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις σαν όριο το "ντο της κλειδαριάς" και αυτές που είναι αριστερά του να πηγαίνουν στην κάτω παρτιτούρα ως μπάσο και οι δεξιές στην πάνω σαν μελωδία, εννοείται βέβαια ότι μετά θα χρειαστούν διορθώσεις (νομίζω το ντο είναι η προεπιλογή όσον αφορά το διαχωρισμό, από όλα τα προγράμματα). Αναλόγως το κομμάτι διαλέγεις εσύ την προεπιλεγμένη νότα. Βέβαια σαφώς το καλύτερο είναι να τα παίζεις ξεχωριστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το πρώτο θέμα, υπάρχει λύση. Στο Mac είναι cmd+1,2,3,4, ανάλογα με τη φωνή που θέλεις να βάλεις. Η 1η φωνή είναι με μπλε, η δεύτερη με πράσινο. Αν λοιπόν θες να προσθέσεις δεύτερη φωνή, επιλέγεις την αξία, πατάς cmd+2 και πρασινίζει. Βάζεις λοιπόν τις νότες που θέλεις ανεξάρτητα. Η συντόμευση για τα win πρέπει να είναι  ctrl+2.

Όσο για το δεύτερο θέμα, επειδή είμαι διακοπές και δεν έχω keyboard μαζί μου, επιφυλάσσομαι. Πάντως ένας τρόπος να δουλέψεις γρήγορα, είναι αφού διαλέξεις τις αξίες, τις νότες να τις βάζεις με το keyboard σου. Ντο=c, Ρε=D κ.ο.κ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα τα κοιτάξω και τα δύο.Σας ευχαριστώ και τους δύο πολύ.Αυτό το quantization note σε ποιό σημείο θα το βρώ?

 

edit:Τό θέμα με τις φωνές το βρήκα,γίνεται από το keypad αλλά στη συντόμευση ctrl+2 δεν πήγαινε στην δεύτερη φωνή.Μήπως πρέπει να έχω κάτι επιλεγμένο(νότες ας πούμε)ή να μην έχω?Μήπως πρέπει να είμαι σε write mode με το μπλέ βελάκι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες αυτό:

 

http://kellysmusic.ca/articles/templates/template.asp?articleid=435&zoneid=2

 

You can record music in "real-time" from a MIDI keyboard and both programs will do their best to notate exactly what you play.  Keep in mind that this can be a difficult task for anyone to perform, and the accuracy of the transcription depends on the accuracy of your performance!  It is important to follow the metronome as closely as possible, although SSE does feature "Flexi-Time" technology that allows you to speed up or slow down as you play and it will try to follow you.  To start recording in Print Music, you first select the "Quantization" level from the "Options" menu.  Here you select the shortest note value you plan on playing.  For example, if the music you are recording doesn't have sixteenth notes, tell the program to use eighth notes as the short value.  That ensures that it won't interpret short quarter notes as dotted eighth notes with sixteenth rests.  Even if I have a few sixteenth notes in the music I am playing, I will often set the quantization to eighth notes and then manually enter the sixteenths later.

 

Είναι βέβαια για το sibelius 2, αλλά πάνω κάτω το ίδιο θα είναι.

Το sibelius χρησιμοποιεί το "flexi-time" που κάνει διάφορα κόλπα.

 

http://www.sibelius.com/cgi-bin/helpcenter/search.pl?com=search&words=A382&language=1

 

lexi-time

 

    * Flexi-time quantization has been significantly improved.

    * It is now possible (as it was in Sibelius 2) for Flexi-time to notate tuplets against non-tuplets.

    * When recording with Flexi-time in scores that begin with a pick-up (upbeat) bar, Sibelius now provides a click count-in of the number of bars specified in Notes > Flexi-time Options (by default, one full bar) plus a further whole bar in which recording begins on the appropriate beat to match the pick-up bar.

    * Inputting into percussion staves using the pitches defined in the staff type (an option in the Notes > Note Input Options dialog) no longer suffers from significant latency.

    * If you record into a staff which is set to play back through a high-latency device (such as Kontakt Player or another software synthesizer), a message will appear warning you that notes may end up notated incorrectly in your score, and recommending that you should choose a different playback device for this staff.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει να έχεις επιλέξει πρώτα την αξία. Άρα ενεργοποιείται το μπλε. Τώρα για το Ctrl μπορεί να είναι το Alt. Έχω καιρό να δουλέψω win και δε θυμάμαι. Αλλιώς κάτω από τις αξίες έχει αριθμούς. Επιλέγεις έναν αριθμό π.χ το 2 και είσαι στη δεύτερη φωνή....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου