Προς το περιεχόμενο

Θωρακίσεις και γειώσεις και βάσανα που έχουν οι κιθάρες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλα τα παιδιά.

Αύγουστος λοιπόν, η οικογένεια διακοπές, εγώ δουλειά, το σπίτι χάλια, και η τραπεζαρία εργαστήριο.

Να μην καταστρέψουμε καμιά κιθάρα; Για να προσέλθει στο πάγκο βασανιστηρίων η Stratuier.

Την τυλίξαμε λοιπόν στο αλουμινόχαρτο, την ντύσαμε νυφούλα με τους καινούριους μαγνήτες, τις βάλαμε και ενα σπρωχνετράβα διακόπτη για να χει το λαιμίσιο μαγνητάκι πάντα ανοιχτό, τις βάλαμε και μια γείωση αστέρι, στρίψαμε κοκορετσάτα τα μαγνητοκαλώδια και αφού έβαλα ένα μεγααααλο ποτήρι βυσσινάδα (φτιαγμένη απ' τα χεράκια μου καλέ) με γκαζοζέ νερό, έστριψα ένα τσιγάρο και έκατσα να θαυμάσω την υπέροχη τρύπα στο νερό που δημιούργησα.

"Και τι μας το λες;" ακούω να ρωτάτε.

Πρώτον γιατί είνα τζάμπα, δεύτερον αν δεν τα πεις στους φίλους τότε σε ποιόν και τρίτον για να μου λύσετε μίαν απορία.

Αν δεν γειώσω τους μαγνήτες τι θα γίνει;

Και το ρωτώ γιατί ενώ όλα είναι αστερογειωμένα, μόλις βγάλω την γείωση των μαγνητών από την εξίσωση, όλα ηρεμούν.

Ground loop, με την επιφύλαξη του λάθους, δεν βλέπω πουθενά.

Σαφώς που με την ακουμπάς είναι καλύτερη (χέρι στον καβαλάρη - Brokeback Mountain το κάναμε) αλλά παιδιά μιλάμε για μεγάλη διαφορά όταν βγάλεις την γείωση των μαγνητών....... Ολα τα ζζζζουυζζζούνια πάνε για υπνο.

 

Any ideas ?

 

Αδελφέ SF μη μου πεις για τον υπέροχο μονοπηνιακό θόρυβο. Είμαι λίγο (πολύ) Monk σε αυτό. Οι λέξεις υπέροχος και θόρυβος δεν πάνε μαζί.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ντεν ξερω απο αυτα καρντια μου μια ζωη τα στοκ διαγραμματα στο site της Fender ακολουθω..και οι κιθαρες μου ειναι ΠΑΝησυχες... :)

 

τωρα τι αστερια και τι πλανητες μου λες εσυ...δεν σκαμπαζω μια... ;D ;D

 

αφου δεν ενοχλουσε τον Χεντριξ δεν ενοχλει και εμενα.. ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα star ground λέω (ατιμούλη και το ξέρεις)  ;D

Τώρα τις δικές σου τις ταίζεις παπαρούνα και γι αυτό.

 

Τώρα, επειδή το έχεις επικαλεστεί ξανά, ΜΕ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ βρε συ;

Ετσι που ήτανε o Μητσάκος στο 95% της κιθαρίστικής του καριέρας, ξέρεις πολλά πράγματα που θα τον ενοχλούσαν ;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φχαριστώ Άγγελε.

Τώρα που το σκεφτόμουν αυτό με έβαλε σε υποψίες. Ισως δημιουργεί κάποιο loop με το sanitas στα pots.

Θα του βάλω πλαστικές πατούρες. Αλλά οι μαγνήτες;;;

Και αργώ να τελειώσω απ τη δουλειά γαμ.....

 

Πάντως χωρίς να θέλω να καταρρίψω όλες αυτές τις ωραίες DIY ιστορίες στο Ντερτινετ, έχω την εντύπωση (λόγω προυπηρεσίας στο hi-end audio) ότι αυτές οι θωρακίσεις είναι μάλλον μούφα. Star ground (που είναι και το σωστό), τυλίγματα καλωδίων, σωστές τοποθετήσεις (και μήκη) καλωδίων καλύπτουν (κατά το δυνατόν) τα εγγενή προβλήματα. Κλωβός Faraday σε κιθάρα; Ελα που με τρώει ο κόλος μου όμως.

 

Ασε που απο τα νεύρα έκανα και μά χοντρομα....  :-[ στο nut ...  :'( Ασε.... καλά να μαστε  :)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι την θέλεις τη θωράκιση με το αλουμινόχαρτο ? Δεν είναι ήδη "βαμμένη" η κιθάρα με αυτή την μαύρη μπογιά ?

 

Μόνο για τα καλαμάκια είναι χρήσιμο το αλουμινόχαρτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο βρε Αγγελε, αλλά είπαμε ..... κωλοφαγούρες.

 

Ε ρε να γυρίσω και θα την γεμίσω την ανακύκλωση. Εκανα την κουκλίτσα (που είναι by any standard) σαν τον Φλωρινιώτη. Και την πλήγωσα από πάνω.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κράτα κατά νου το εξής: Όσο κι αν θωρακίζεις, όσο κι αν μειώνεις τους άσκοπους βρόχους με star grounds κλπ, οι ίδιοι οι μονοπήνιοι μαγνήτες είναι οι βασικές πηγές bzzzzzzz.  :) Αυτή τη δουλειά κάνουν: Συλλαμβάνουν μαγνητικές διακυμάνσεις (είτε από τη χορδή  είτε από το περιβάλλον) και τις στέλνουν στο output jack.

Ο κλωβός faraday (οι "θωρακίσεις") δεν θα σε προστατέψουν ιδιαίτερα. Ο βασικός λόγος είναι ότι οι μαγνήτες είναι έξω από αυτόν.

Αυτό που συμβαίνει με τη γείωση είναι ένα μυστηριώδες μυστήριο. Αλλά και πάλι σκέψου ότι -πλεον- η γείωσή σου είναι η θωράκιση, το μισό καλώδιο, το σασσί του ενισχυτή και το αντίστοιχο καλώδιο από την πρίζα. Στην είσοδο του ενισχυτή έχεις ένα διαφορικό σήμα (από τους μαγνήτες.... οι οποίοι είναι floating στοιχεία) ώς προς αυτή τη γείωση τότε.... καταλαβαίνεις ότι (ανάλογα και με τη φύση του θορύβου στο χώρο) πόσο δύσκολο είναι να πει κανείς τι φταίει.

 

Προσωπικά, κάνω όλα αυτά που λες (στρίβω τα καλώδια, αποφεύγω τα ground loops  κλπ) αλλά νομίζω ότι τα βασικά στοιχεία που καθορίζουν τη στάθμη του vzzzzz  (τελικά) είναι το πόσο "hot" είναι οι μαγνήτες και η τιμή του ποτενσιομέτρου volume. (Πιο μικρό pot εκτός από τα πρίμα, σκοτώνει και πολύ από το θόρυβο.)

 

Μια καλή πρακτική πάντα είναι να ρυθμίζεις και το ύψος των μαγνητών για να βελτιώσεις το λόγο σήματος προς θόρυβο.

 

Και μην ξεχνάς: "In vzzzzzzzzz we trust". (Λέω να το βάλω υπογραφή  ;D)

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....οι ίδιοι οι μονοπήνιοι μαγνήτες είναι οι βασικές πηγές bzzzzzzz.  :)

Σωστός. Απλώς πάω για ελαχιστοποίηση και όχι για εξάλειψη

 

Ο κλωβός faraday (οι "θωρακίσεις") δεν θα σε προστατέψουν ιδιαίτερα. Ο βασικός λόγος είναι ότι οι μαγνήτες είναι έξω από αυτόν.

Επιτέλους και κάποιος που το είπε.......... Απλώς προστατεύουν τον κώλο τους ;D

 

Αυτό που συμβαίνει με τη γείωση είναι ένα μυστηριώδες μυστήριο.

Επι μονίμου βάσεως παναθεμάτο

 

το σασσί του ενισχυτή και το αντίστοιχο καλώδιο από την πρίζα. Στην είσοδο του ενισχυτή έχεις ένα διαφορικό σήμα (από τους μαγνήτες.... οι οποίοι είναι floating στοιχεία) ώς προς αυτή τη γείωση τότε.... καταλαβαίνεις ότι (ανάλογα και με τη φύση του θορύβου στο χώρο) πόσο δύσκολο είναι να πει κανείς τι φταίει.

Ο οποίος παρεπιπτόντως, μετά την καινούρια τοπολογία στα pots είναι ΠΑΝησυχος που λέει και FunkSoul Brother και με καταπληκτικότερο ήχο.

 

Προσωπικά, κάνω όλα αυτά που λες (στρίβω τα καλώδια, αποφεύγω τα ground loops  κλπ) αλλά νομίζω ότι τα βασικά στοιχεία που καθορίζουν τη στάθμη του vzzzzz  (τελικά) είναι το πόσο "hot" είναι οι μαγνήτες και η τιμή του ποτενσιομέτρου volume. (Πιο μικρό pot εκτός από τα πρίμα, σκοτώνει και πολύ από το θόρυβο.)

 

.......τι "κουβαλάνε" οι πρίζες μέσα, προς τα που είναι στριαμένη η κιθάρα, το feng sui του σπιτιού, οι βιορυθμοί των ξύλων,,,,,,,,

Οι μαγνήτες είναι λίγο πιο hot από τους μαμίσιους.

 

Το s/n ratio μετά την τοποθέτηση χορδών...... 8)

 

Trust no one. Especially those that make noise........

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Harilatron.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω ένα SSL-6 και ένα SSL-5 σε στρατ, αν θυμάμαι καλά οι πιο hot μονοί του μπάρμπα-Seymour και έχω να ακούσω βζζζζζ από τότε που τα έβαλα, χωρίς αστερίες και μπομπσφουγγαράκιδες, χωρίς αλουμινόχαρτα ή λαδόκολλες....

 

Έχω τη ευλογία του Vrass, του τα πάντα ορόντος (εκτός των μπλόκων της Τροχαίας με Cloak of Invisibility +3), το βζζζζζ έχει εγκαταλείψει για πάντα τη ζωή μου  ;D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου