Προς το περιεχόμενο

Μια γνωμη..YAMAHA MOTIF ES + XS


Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια ..λοιπον εχω το motif es7 εδω και 4 χρονια σχεδων,τα πληκτρα μου(trinity v3,05r/w,yamaha a3,motif es7,orla organ)τα εχω για λογο ενορχηστρωσης..συνθεσης και σπανια για νυχτερινες μουσικοδουλειες παρα μονο περιστασιακα..λοιπον εδω και χρονια εχω επιθυμια να παρω βαρυκεντρισμενο synth και εκτος αυτο το motif xs.στην αρχη σκευτηκα να παρω σε rack  το μοτιφ να εχω την γκαμα ηχων του και ενα midi keyboard για την επιθυμια που σας ελεγα..ομως οταν πηγα νακα και επαιξα με το motif xs8 γουσταρα πολυ!!!σκευτομαι να δωσω το μεγαλο για μενα ποσο να παρω το xs8 που εχει αυτο που θελω...νιωθω πως κανω χαζομαρα απο την αλλη γιατι λενε πολυ αναμεσα μας οτι motif es -xs εχουνε παρομιο ηχο...και καλυτερο το es,αν και εμενα δεν μου φενετε "ιδιος" αλλα το xs ειναι παρα πολυ βελτιωμενος και οχι μονο...με νεα πραγματα..ειναι πολλα τα λεφτα και σκεφτομαι να κανω πισω? (το "xs8 εχει firewire και ethernet στανταρ και ολοκληρωνω το στουντιο μου)

λιγο στοργη απο ολους εσας!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ..λοιπον εχω το motif es7 εδω και 4 χρονια σχεδων,τα πληκτρα μου(trinity v3,05r/w,yamaha a3,motif es7,orla organ)τα εχω για λογο ενορχηστρωσης..συνθεσης και σπανια για νυχτερινες μουσικοδουλειες παρα μονο περιστασιακα..λοιπον εδω και χρονια εχω επιθυμια να παρω βαρυκεντρισμενο synth και εκτος αυτο το motif xs.στην αρχη σκευτηκα να παρω σε rack  το μοτιφ να εχω την γκαμα ηχων του και ενα midi keyboard για την επιθυμια που σας ελεγα..ομως οταν πηγα νακα και επαιξα με το motif xs8 γουσταρα πολυ!!!σκευτομαι να δωσω το μεγαλο για μενα ποσο να παρω το xs8 που εχει αυτο που θελω...νιωθω πως κανω χαζομαρα απο την αλλη γιατι λενε πολυ αναμεσα μας οτι motif es -xs εχουνε παρομιο ηχο...και καλυτερο το es,αν και εμενα δεν μου φενετε "ιδιος" αλλα το xs ειναι παρα πολυ βελτιωμενος και οχι μονο...με νεα πραγματα..ειναι πολλα τα λεφτα και σκεφτομαι να κανω πισω? (το "xs8 εχει firewire και ethernet στανταρ και ολοκληρωνω το στουντιο μου)

λιγο στοργη απο ολους εσας!!!!

 

E ας μη λέμε και ότι θέλουμε ότι το ΧS έχει τον ίδιο ήχο με το ES. Απλά δεν παίζει κάτι τέτοιο. Έχω το ES6 το οποίο λατρεύω και το έχω 1,5 χρόνο τώρα. Έχω παίξει δύο φορές το XS και η διαφορά είναι ορατή. Εξάλλου μην πάς μακριά το ένα έχει 170 ROM και το άλλο 350 .

 

Εκεί που έχω μια ένσταση είναι με το βαρυκεντρισμένο , το βαρυκεντρισμένο για μένα είναι μόνο και μόνο για πιάνο. Το βαρυκεντρισμένο είναι πολυ κουραστικό πλήκτρο που όμως σίγουρα σου δίνει μεγαλύτερη αίσθηση στο Velocity. Αλλά περι ορέξεως.... 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

τελικα θα αγορασω το motif xs8,ναι βαρυ πληκτρο ολα αυτα τα εχει... αλλα εχω 4 κανονικά πληκτρολογια στα αλλα synth,αρα ενα βαρυ θα το παρω αυτη την φορα!!

πολλοι διασημοι πληκτραδες παιζουνε με βαρυκεντριση..και μαλιστα το διασκεδαζουνε!!! δες jordan rudess

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επιλογή κλαβιέ σε ένα όργανο έχει να κάνει άμεσα με δύο πράγματα:

 

1) Με το τι θες να παίξεις. Αν ας πούμε χρησιμοποιήσεις το synth για πιάνο, το παίξιμο σου σε ενα βαρυκεντρισμένο κλαβιέ θα πλησιάζει πολύ στην αίσθηση και στο Velocity ένος πραγματικού πιάνου με αποτέλεσμα ακόμα και ο ίδιος ο ήχος λόγω του παιξίματος σου να βγαίνει καλύτερος. Στη φυσικότητα του τελικού αποτελέσματος παίζουν και άλλοι παράγοντες ρόλο π.χ το ότι με ένα 88αρι έχεις τη δυνατότητα να εκμεταλεύεσαι όλη την έκταση ενός πραγματικού πιάνου.

2) Σε τι κλαβιε έχεις μελετήσει. Αν ας πούμε ξεκίνησες από Ακορντεόν, δε νομίζω οτι θα σε βοηθήσει ένα βαρυκεντρισμένο κλαβιέ λόγω διαστάσεων και βάρους πλήκτρων. Aν ο Rudess δεν είχε μελετήσει σε πιάνο δε θα μπορούσε να κάνει όλα αυτά τα δεξιοτεχνικά κολπάκια πάνω στα παιξίματά του σε τέτοιο κλαβιέ. Δεν έχει λοιπόν να κάνει πόσο διάσημος είναι ο κάθε πληκτράς ή δεν αξιολογείς έναν πληκτρά αν παίζει σε βαρυκεντρισμένο ή μη κλαβιέ. Αν παρατηρήσεις ο προαναφερόμενος παίζει μόνο σε βαρυκεντρισμένο. Triton Extreme 88, Kurzweill 2500X κλπ.... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το σπίτι το θέλει ο άνθρωπος...

 

Πρέπει κάποιος να είναι βιτσιόζος για να πάρει τέτοιο όργανο και να το κουβαλάει μόνος του σε live.

 

Πάντως, πράγματι με τέτοιο βάρος και να μην τα έχει, τα κτίζει τα μπράτσα.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

ναι παιδια το 88αρι μοτιφ χς θα χτυπησω..

φοβομουνα...δε λεω..ελεγα μεσα μου "θα παθω καμια τενοντιτιδα" γιατι δεν εργαστηκα σε πιανο..αλλα οποτε καθομαι παιζω σε ανετη φαση και οτι τεχνικη ξερω την τραβαει με τρελα τα δαχτυλα μου(ειχα 9 χρονια ειχα ρωσο καθηγητη...ξερετε οι Ρωσοι ειναι γνωστο οτι δεινουν εμφαση στην δυναμη του δακτυλου ασχετα στο πιανο η synth..ειχα ξεριζωσει πληκτρα εξαιτιας του στην ανωτερα..χαχαχα

αλλα μετα λιγο καιρο εκανα πιανο και τα πηγα καλα..τωρα δεν με πνιγει καθολου μηπως δεν μπορω να παιζω τα σολο ala rudess με τα lead πανω σε βαρυ πληκτρακι..αν και το μοτιφ χς8 το επαιξα και με βολεψε κανονικα..αλλα οχι και τελεια ετσι...καιρος να εξασκηθω λοιπον..και αν βρω σκουρα το 76 motif es θα δινει λυσεις..αφου στουντιο τα δουλευω μονο..σε live trinity v3 κουβαλαω με πολυ δουλεμενο setup σε κατηγοριες οτι χρειαζομαι.. ;)¨

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου