Προς το περιεχόμενο

Εχει κανείς τον Fender Vibro Champ XD ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προφανως και ΔΕΝ τον εχει (που ζεις στις ΗΠΑ?? ;D ;D)

 

ΡΩΤΑ παντως εσυ και θα τη βρουμε την ακρη... :) :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δίκιο SF, διόρθωσα τον τίτλο  ;D

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω -σε γενικές γραμμές- είναι το πως ανταποκρίνεται σε πολύ χαμηλές εντάσεις δωματίου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως ανταποκρινεται?

 

αυτο ειναι ευκολο να το διαπιστωσεις με τον ενισχυτη που ηδη εχεις...

 

θα κανεις το εξης..

 

 

θα κατεβασεις το volume στο χαμηλοτερο audible σημειο..

 

Θα συνδεσεις τη κιθαρα σου...

 

Θα παιξεις...

 

Ετσι ακριβως θα ακουγεται και ο VC ;) ;D

 

Με αλλα λογια ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ οσο μικρος και να ειναι που να σου δωσει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ηχο ηλεκτρικης κιθαρας (καθαρο η βρωμικο) σε εντασεις ...ψιθυρου  ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν ήμουν σαφής στην ερώτηση  ??? Δεν ρωτάω για την ποιότητα του ήχου.

 

Για παράδειγμα, στον Super Champ XD σε κάποια απο τα voice, κυρίως τα high gain, υπάρχει ένα "σκαλί" στο Volume απο το 0 στο 1 όπου απο το Τίποτα πάει αμέσως σε ένταση τέτοια που είναι "κάπως δυνατή" για το δικό μου δωμάτιο, ας πούμε. Καταλαβαίνω τους λόγους που γίνεται αυτό, αλλά μου δημιουργήθηκε και ένα ερώτημα.

 

Αυτό λοιπόν που ήθελα λοιπόν να ρωτήσω σε κάποιον που έχει τον ενισχυτή, είναι αν στο αντίστοιχο voice υπάρχει πιο ομαλή μετάβαση λόγω των λιγότερων watt (5 vs 15) και του ότι ο VCXD είναι class A και όχι class A/B που είναι ο SCXD, άρα θεωρητικά "ακούει" διαφορετικά.

 

Φυσικά ο πλέον ακριβής τρόπος για να πάρω απάντηση (όπως σε όλα αυτά τα απίστευτα ερωτήματα που βασανίζουν τους κιθαρίστες  ;D) είναι να τους βάλω δίπλα-δίπλα και να τους δοκιμάσω με την ίδια κιθάρα στο ίδιο δωμάτιο. Αλλα μια και υπάρχει αυτό το φόρουμ ...  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου