Προς το περιεχόμενο

Αστειες εμπειριες με μουσικους


Προτεινόμενες αναρτήσεις

bouzoukleri

αθανατα σκηνικα του στρατου! χαχαχα

ον τοπικ

καποτε καναμε ενα Live σε ενα μικρο μαγαζακι. η σκηνη χωρουσε 2 ατομα με το ζορι κ εμεις ημασταν 4....

εγω χωθηκα σε μια γωνια. λογο του υψους δεν πολυ χωρουσα αλλα λεω δεν πειραζει! ομως οταν ξεκινησε το Live κ αρχισα να κουναω το κεφαλι χτυπησα τουλαχιστον 5 φορες το ταβανι. ;D

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παιρνοντας αμπαριζα απο τον blues να παραθεσω αλλο ενα, οχι τοσο χιουμοριστικο αλλα....

Καποτε λοιπον στα μεσα της δεκαετιας του 80 παιξαμε (ΠΟΛΥ πιτσιρικαδες) στη Flash (πρωην 7UP) στην Λεωφορο Ποσειδωνος (απεναντι απο Τροκαντερο). To λεω για τους "παλιους" ΠαλιοΦαληριωτες.

 

Διαφημιση? Μια μερα ΠΡΙΝ το live ενα κωλοχαρτο στο τζαμι που ελεγε "Live ΑΥΡΙΟ οι "Starbreakers" (αν θυμαμαι καλα ετσι λεγομασταν τοτε)

Το μαγαζι γεμισε ΤΟΣΟ πολυ που κοσμος καθοταν ακριβως μπροστα μου οκλαδον και καλυπτε τα πεταλια μου με αποτελεσμα οταν ηθελα να τα πατησω να λεω στο παιδι "Φιλε, μου πατας το .....κοκκινο?"  ;D

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ρε στρατός...

 

Ροκ κιθαρίστας εγώ... Δεν είχα ιδέα από λαϊκά... Ιδέα όμως... Αλλά για τη λούφα πάω να κάνω audition για μπασίστας. Ήταν ένας άλλος, αυθεντικός αυτός, μπασίστας πριν από μένα. Είχε τελειώσει την audition και περίμενε. Είχε μάλιστα κάνει και "ηχογραφήσεις". Ωχ, λέω, την κάτσαμε. Θα μας πάρει τη δουλειά.

Μπαίνω μέσα. Μου δίνει το μπάσο ο μονιμάς. Έλειπε μια χορδή. Του το λέω. Χαμογελάει. Δεν πειράζει, μου λέει. Παίξε έτσι. Πάω να παίξω, το μπάσο κουρδισμένο αλλού γι' αλλού... Τεσπαν κουρδίζω... και αρχίζω να παίζω κάτι σχήματα - που μου φαίνονται σκυλάδικα. Σιγά σιγά με την κουβέντα, κατάλαβα ότι ο προηγούμενος δεν είχε πάρει χαμπάρι ούτε για τη χορδή ούτε για το κούρδισμα...

 

Πρόβες, πρόβες, καλός μπουζουξής, καλός τραγουδιστής, ε, δεν χρειάζεσαι και τίποτε αλλό... Τα είχα όλα γραμμένα. Πάμε για την πρώτη βραδιά. Πάω στον ηχολήπτη... Του λέω: κοίτα το μπάσο χαμηλά και πίτα στα μπάσα... Να μην καταλαβαίνει κανείς τι νότα παίζω από το βούισμα... Και έρχεται η θεϊκή ατάκα: "κι εσύ στη ληστεία ε;"... Χαμογέλασα, κούνησα το κεφάλι και άρχισα τη μικρή μου σκυλάδικη καριέρα...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο, εκτός στρατού.

 

Κάναμε μια μπάντα έτσι για την πλάκα για να παίξουμε σε ένα φεστιβάλ.

 

Αυτοσαρκαζόμενοι, αν και ήταν πολύ καλή μπάντα, ονομαστήκαμε "Big Deal".

 

Το βράδυ του φεστιβάλ έρχεται ο διοργανωτής και μας ρωτάει πώς λεγόμαστε για να μας ανακοινώσει. "Big Deal!" "Πώς;" "Big Deal!" "Α, οκ."

 

"Και το επόμενο συγκρότημα είναι οι Big Dick. Παρακαλώ χειροκροτήστε τους..."

 

Άντε να παίξεις από τα γέλια μετά...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αναφορά ρωτάει ο Διοικητής αν υπάρχει κανένας νεοσύλλεκτος που ξέρει απο πιάνο.... Σηκώνονται δειλά-δειλά 2-3 χέρια, οπότε γυρνάει και τους λέει "να πάτε να... μεταφέρετε το πιάνο στο τάδε μέρος"..

 

Είχα λυώσει από το γέλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

XAXAXAXAXAX ΘΕΟΣ

 

Οπως οταν ρωτανε αν ειναι κανενας ζωγραφος και τον κανουν μπογιατζη χαχαχαχαχχα θεος

 

musicmaker ασε τα σκυλαδικα και πιασε τον Lynot ρεεεεεε

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ποιος εχει δουλεψει dj?

οκ να παει μαγειρια να πλινει δισκους..... χαχαχαχαχα

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

musicmaker ασε τα σκυλαδικα και πιασε τον Lynot ρεεεεεε

Τον είχα πιάσει παλιά (μια από τις πρώτες μπάντες μου ήταν σχεδόν Thin Lizzy tribute - τότε βέβαια δεν υπήρχε το concept, το λέγαμε απλά "παίζουμε πολλά από Thin Lizzy")

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε black metal σχημα που επαιζα παλια ειχε πεσει η φαεινη ιδεα να φτιαξουμε μια πενταλφα απο συρματοπλεγμα, να την τυλιξουμε με υφασμα, να την περιλουσουμε με οινοπνευμα, να την κρεμασουμε με συρμα παλι απ'το ταβανι και να την αναψουμε την ωρα του live. Οι προειδοποιησεις μου για τους κινδυνους που εγκυμονουσε το ολο εγχειρημα δεν αγγιξαν κανενα.

 

Το αποτελεσμα ηταν να την κρεμασουμε πανω απ'τον drummer, να την αναψουμε, απ'την θερμοτητα το συρμα που κραταγε την φλεγομενη πενταλφα ανοιξε, η φλεγομενη πενταλφα επεσε στο κεφαλι του drummer, o drummer με την σειρα του την πεταξε σε μενα, εγω δεν προσεχα καν και απλα ειδα μια φλεγομενη πενταλφα να προσγειωνεται πανω στα πληκτρα μου, εντρομος εκανα κατι σπασμωδικες κινησεις με αποτελεσμα η πενταλφα μαζι με τα πληκτρα να βρεθουν στο πατωμα, την πενταλφα τρεξαμε να την πατησουμε για να σβησει και τα πληκτρα δεν ξαναεπαιξαν εκεινο το βραδυ. Ολα αυτα μπροστα σε κοσμο μην ξεχνατε.

 

 

And I kid you not!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδες για να καταπιανεσαι με τα εργα του Σατανα??

 

ου ου ου Ψινακης, ου ου ου Ρουβας, σιξ σιξ σιξ δι ναμπερ οφ δε μπιστ (μπιστ= μπισταω την μπαλλα)  ;D  ;D  ;D

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου