Προς το περιεχόμενο

man on the moon hoax


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μη νοιώθεις αμήχανα και γω όταν το είδα ομολογώ ότι ψάρωσα, παρ'όλο που έχω αρκετή γνώση πάνω στα τεχνικά του διαστημικού προγράμματος της ΝASA (σαν ερασιτέχνης εννοείται, δεν θα με δείτε σύντομα να ρίχνω σολιές πάνω στον Κόκκινο Πλανήτη  :D )

 

 

Έριξα μια πρόχειρη ματιά εδώ:

http://en.wikipedia.org/wiki/Apollo_Moon_Landing_hoax_accusations

 

και νομίζω ότι καλύπτει με εξαντλητική λεπτομέρεια τα πάντα  ;)

 

Πάντως καλά κάνεις γενικά και αμφισβητείς πράγματα, είναι η βάση της επιστημονικής προόδου, δηλ. το να απαιτείς αδιάσειστες αποδείξεις.

 

Για μένα τα πράγματα έχουν ως εξής:

 

Όπως όλες οι τυχάρπαστες θεωρίες, η συγκεκριμένη βασίζεται στο ότι αποπροσανατολίζει από τη γενική πραγματικότητα της εποχής και εστιάζει σε λεπτομέρειες οι οποίες φαίνονται αληθοφανείς στην κοινή λογική του ευρύτερου κοινού, που πολύ λογικά δεν μπορεί να κρίνει παρά με "γήινα" μέτρα και σταθμά. Επίσης παρουσιάζει τις λεπτομέρειες αυτές επιλεκτικά και όχι εξ'ολοκλήρου.

 

Παρόλο που ασχολούμαι αρκετά εδώ και χρόνια με την τεχνολογία του διαστήματος, ξέρω ότι οι γνώσεις μου φτάνουν μέχρι ένα σημείο. Οπότε το να εκφράσω άποψη για τα συγκεκριμένα ερωτήματα εκτός από επιπόλαιο είναι ίσως και επικίνδυνο, μιας και οι επιστημονικά τεκμηριωμένες εξηγήσεις υπάρχουν στο νετ. Βέβαια, απ'ότι θυμάμαι, δεν παραθέτουν οι κύριοι του "ντοκιμαντέρ" με τι περγαμηνές, γνώσεις και εμπειρία αμφισβητούν τα στοιχεία...και κακώς παιρνουμε τα ερωτήματά τους τοις μετρητοίς.

διαβασα το λινκ. πολυ καλο . σε καποια σημεια δινει καλες εξηγησεις . σε αλλα οχι και τοσο .  καλα  εκανες και εβαλες το λινκ. το ειχα δει κι εγω αλλα δεν το διαβασα γιατι νομισα οτι θα ελεγε μονο τις θεσεις της θεωριας οτι δεν πηγαμε στην σεληνης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ένα σύντομο ψάξιμο νομίζω θα βρεις και γι'αυτά που θες περαιτέρω διευκρινήσεις.

 

Αυτό που έχει ενδιαφέρον είναι να ψάξεις τα βιογραφικά των ανθρώπων που είναι υπεύθυνοι γι'αυτό το "ντοκιμαντέρ", θα καταλάβεις αρκετά για τα κίνητρά τους καθώς και το ποιόν τους  ;)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ ετοιμαζόμαστε να στείλουμε άνθρωπο στον Άρη και ρομποτάκι στον Εγκέλαδο, όπου πάρθηκαν πρόσφατα στοιχεία ζωής και θέλουν να το εξακριβώσουν και εμείς ακόμη αναρωτιώμαστε για το αν πήγαμε στη Σελήνη.

Βέβαια άλλοι θα πουν ότι υπάρχουν ρωσικές βάσεις στη Σελήνη, συστήματα ανεφοδιασμού των δρακωνιανών και άλλα τέτοια.

 

Γενικά από θεωρείες, αλληλοκρουόμενες και μη, γεμάτοι είμαστε....

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πιστευω οτι πηγαν, αλλα ισως καποια πλανα να μην τους "εκατσαν" και να τα ξαναγυρισαν σε στουντιο...

:-\

Σιγουρα η πληρης αληθεια ψιλοαπεχει απο αυτο που τελικα δινεται προς λαϊκη καταναλωση.

 

 

 

Παντως αυτο που φοραει ο Aldrin ειναι αληθινο...  ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήκα σε μία από τις σελίδες που έχετε λινκάρει, οπότε βλέπω τη φωτογραφία που δείχνει ότι πάνω από το σεληνιακό έδαφος εμφανίζονται λίγα άστρα (ενώ θα έπρεπε να εμφανίζονται πολλά). Στην πραγματικότητα, τα μόνα άστρα που θα εμφανίζονταν στη φωτογραφία, θα ήταν εκείνα των οποίων η λαμπρότητα θα ήταν ίση (ή μεγαλύτερη) της φαινομενικής λαμπρότητας του σεληνιακού εδάφους, καθότι το έγχρωμο φιλμ διαφανειών που χρησιμοποιούσαν τότε (Kodachrome) δεν παρείχε το απαραίτητο εύρος έκθεσης ώστε να καταγραφούν περισσότερα άστρα. Με τις σημερινές ψηφιακές μηχανές, θα είχαν καταγραφεί περισσότερα, αλλά και πάλι δεν θα είχαν καταγραφεί όλα, οπότε το αποτέλεσμα θα ήταν σχεδόν το ίδιο.

 

Ο σκοταδισμός (και ειδικότερα, ο τηλεοπτικός σκοταδισμός) στηρίζεται στην έλλειψη προσωπικής και εγκυκλοπαιδικής καλλιέργειας.

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο και μόνο που τότε υπήρχαν και οι σοβιετικοί, ε δε νομίζω να άφηναν τέτοια απάτη να εξελιχθεί. Τι διάολο κανένα ρανταρ δεν είδε ότι το διαστημόπλοιο δεν πήγε σελήνη και ούτε ένα παρατηρητήριό τους, που σκανάρανε όλη την σελήνη, δεν είδε ότι δεν έσκασαν ποτέ εκεί;

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι , αυτην την εξηγηση δινει και στο λινκ για λογαριασμο της νασα.  οτι δηλαδη η δυναμικη περιοχη του φιλμ (οχι μονο λογω της εποχης , αλλα κυριως λογω του υπερβολικα μεγαλης εντασης φωτισμου στην επιφανεια της σεληνης) δεν ηταν αρκετη για να εκτεθουν και η επιφανεια αλλα και τα μικροσκοπικα αστερια στο φοντο. Ακριβως οπως οταν βγαζουμε το δωματιο και καιγεται το παραθυρο απο την υπερεκθεση.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η θεωρία περί απάτης είναι παλιά, όσο παλιό είναι και το πρόγραμμα "Απόλλων".

Φυσικά και οι Σοβιετικοί εξέφρασαν αμφιβολίες περί του κατά πόσο δεν υπάρχει περίπτωση απάτης.

Προσωπικά πιστεύω ότι όχι μόνο πήγαν οι Αμερικανοί στην Σελήνη αλλά και πολλά από τα πράγματα που απεκόμισαν τα κράτησαν αποκλειστικά για τον εαυτό τους.

Για όσους φανατικούς, δείτε το Capricorn One.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου