Προς το περιεχόμενο

korg pa50 save σε Floppy disk


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας! ;)

 

Έχω φτιάξει κάποιους ήχους κ ρυθμούς στο korg pa50 κ είναι αποθηκευμένα

στο hard disk του.

Πώς μπορώ να αποθηκεύσω όλο αυτό το σετ αποτελούμενο από programms,performances k styles (όλα σε user bank) σε μία δισκέτα ?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή την ξαφνική υπερβολική αυστηρότητα στους κανονισμούς ειλικρινά δεν την κατάλαβα...

 

@Edessaios

 

Αγόρι μου δυο γραμματάκια έγραψε το παλικάρι σε Greeklish, υποθέτω λόγω κεκτημένης ταχύτητας..

 

Ας μην ψειρίζουμε τη Μαϊμού.... Γι'αυτό άλλωστε (πλην όλων των άλλων) υπάρχουν και οι Moderators σε αυτό όπως και σε κάθε forum..

 

Πάντα Φιλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

θα μπορούσα να βγάλω το floppy disk από το korg pa50 και στη θέση του να βάλω έναν μικρό σκληρό δίσκο που έχω (μόλις 2GB) ?

 

απότι ξέρω από τον υπολογιστή, αν δεν κάνω λάθος, η μονάδα δισκέττας και ο σκληρός δίσκος έχουν το ίδιο καλώδιο και βύσμα που συνδέονται στην μητρική άρα και στο αρμόνιο.

 

θα παίξει κάτι τέτοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες αργότερα...

Γνωρίζει κανείς σχετικά με τα USB flash floppy emulators?

βρήκα αυτό http://www.ipcas.com/blog/tag/usb-floppy-emulator/

 

Μπορώ να αφαιρέσω το floppy από το korg PA50 και στη θέση του να τοποθετήσω αυτό το floppy emulator ώστε να απαλλαγώ από τις δισκέττες;

 

έχει δοκιμάσει κανείς τίποτα σχετικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικα δεν εχεις προβλημα, ειχα κανει ερευνα κι εγω για το psr550 μου και ιδιαιτερα στα korg forums αναφερεται οτι εχει χρησιμοποιηθει για το pa50 και οτι δουλευει.

 

Εγω τελικα δεν το πηρα για να σου πω στην πραξη, το μετανοιωαα γιατι τελικα δεν δουλευω και πολυ το psr τελευταια αλλα δεν νομιζω οτι θα εχεις προβλημα και αμα το χρειαζεσαι σιγουρα θα σου λυσει τα χερια απο το να κουβαλας δισκετες.

 

Βεβαια θα εχεις τον περιορισμο του 1,44ΜΒ oυτως η αλλως απλα θα ειναι σαν να εχεις πολλες δισκετες μαζι σου ολες σε ενα και δεν θα αλλαζεις.

 

Καλη φαση.

Απο την αλλη παλι ποσες δισκετες θες μαζι σου αφου μπορεις να τα περνας στο floppy του pc και να εχεις καμμια δεκαρια για ρεζερβα

Eκτος και αν δεν εχεις floppy στο pc.

Βεβαια εξασφαλιζεται απο την αλλη και μια μεγαλυτερη ασφαλεια των δεδομενων και θα κανεις τη δουλεια μεσω του usb. Καλη φαση

 

 

 

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο αυτό το σύστημα αλλά έχει ένα μικρό πρόβλημα: αν πέσουν στα χέρια του φίλου τίποτα ρυθμοί ή ήχοι για το PA50 (από κάποιο φίλο π.χ.) και είναι μόνο σε δισκέτα, εκεί την πάτησες. Έχοντας αφαιρέσει το floppy disk μια και καλή, δε θα έχεις τρόπο να τους περάσεις στο μηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ομολογω πως δεν το σκεφτηκα,

Αυτο ομως λογικα δεν μπορει να το κανει αντιστροφα απο τον υπολογιστη αν εχει flopy και το περασει μετα στο usb?

 

Παιζει ειδικο format στον emulator?

Μηπως γινεται κανα convert μεσω pc?

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ομολογω πως δεν το σκεφτηκα,

Αυτο ομως λογικα δεν μπορει να το κανει αντιστροφα απο τον υπολογιστη αν εχει flopy και το περασει μετα στο usb?

 

Παιζει ειδικο format στον emulator?

Μηπως γινεται κανα convert μεσω pc?

 

Αν είναι DOS-compatible το format των δισκετών του PA50, δεν παίζει θέμα.

Απλά τις περνάει στον υπολογιστή κι από εκεί στο φλασάκι που θα έχει για το PA50.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου