Προς το περιεχόμενο

Ποσα watt ειναι αυτος ο bassamp? Φώτος της πλακέτας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν καποιος μπορει να καταλαβει απο το φωτογραφημενο κυκλωματακι ας μου πει ποσα watt προσφερει. Ίσως ειναι 30w αλλα δεν ειμαι σιγουρος.

 

nz1.jpg

nz2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπονοεις οτι εκει κατω απο τις δυο χοντροβιδουλες της ψυκτρας βρίσκονται δυο ολοκληρωμενα? Αυτα τα μαυρα τετραγωνακια κατω απο τις βιδες οπως βλεπω στην φωτο???

Δεν εχω το κυκλωμα κοντα μου. Θα πρεπει να το δω το βραδυ παλι. Τι υποθετουμε οτι θα πρεπει να γραφουν δυο ολοκληρωμενα για εναν ενισχυτη 30w?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, τα μαυρα τετραγωνακια που ειναι βιδωμενα στη ψύκτρα εννοώ.

Μάλλον είναι τρανζίστορ (Q) και όχι ολοκληρωμένα (IC).

Θα πρέπει να ξέρουμε τον τύπο τους για να υποθάσουμε πόσα βαττ βγάζει το πολύ ο ενισχυτής.

Musical Instrument Digital Interface

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω μπορει να κανω λαθος, αλλα εκει στο ψυκτροειδές αντικείμενο που ψιλοφαινεται να υπαρχει θεση για δυο τρανζιστορ, δεν θυμαμαι να υπηρχε κατι το ηλεκτρονικο. Αυτα τα μαυρα τετραγωνακια ηταν απλα πλαστικα πιαστρακια για να πιανει η ψυκτρα πανω στην πλακετα. Οι βιδες βιδωνουν πανω τους ουσιαστικα. Παιζει τα τρανζιστορ να βρισκονται απο κατω απο την πλακετα? Ισως να μην θυμαμαι και καλα βεβαιως. Θα πρεπει να περιμενω να ερθω σε επαφη με τον ενισχυτακο παλι.

 

Εκτος κι αν ειναι τρανζιστορ με τρυπες για να βιδωνουν σε ψυκτρα. Παιζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω μπορει να κανω λαθος, αλλα εκει στο ψυκτροειδές αντικείμενο που ψιλοφαινεται να υπαρχει θεση για δυο τρανζιστορ, δεν θυμαμαι να υπηρχε κατι το ηλεκτρονικο. Αυτα τα μαυρα τετραγωνακια ηταν απλα πλαστικα πιαστρακια για να πιανει η ψυκτρα πανω στην πλακετα. Οι βιδες βιδωνουν πανω τους ουσιαστικα. Παιζει τα τρανζιστορ να βρισκονται απο κατω απο την πλακετα? Ισως να μην θυμαμαι και καλα βεβαιως. Θα πρεπει να περιμενω να ερθω σε επαφη με τον ενισχυτακο παλι.

 

Εκτος κι αν ειναι τρανζιστορ με τρυπες για να βιδωνουν σε ψυκτρα. Παιζει?

 

αυτα στην ψυκτρα ΕΙΝΑΙ power transistors (ενδεχομενως mosfets) και ειναι ο "τελικος ενισχυτης" σου.

 

Δεν ξερεις μαρκα/μοντελο να το ψαξεις ιντερνετικα?

 

Παντως δεν μοιαζει (και λογικα δεν ειναι) DIY κατασκευη.

 

Αν μπορεσεις να δεις τον τυπο των Ρ.Τ. κατι θα βγει...

 

Το μονο που μπορεσα να διακρινω ηταν το τσιπακι της JRC στον προενισχυτη.

ισως να ειναι και το "θρυλικο" ;D 4558 (= tube screamer chip)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μια καλη μεγενθυνση μονο το JRC διακρινεται καλυτερα και ειναι αυτο:

nz3.jpg

 

Ειναι οντως το 4558? To 'tube screamer chip' ειναι καλο ή κακο? Τι ακριβώς προσφέρει? Σε γενικές γραμμές ο ενισχυτής εχει ζεστο και γλυκό ήχο.

 

Τα powerchips δεν μπορω να τα δω απο κοντα αφου τον ενισχυτη τον εχω σε αλλη περιοχη. Θα μαθω συντομα. Ο ενισχυτης ειναι ενας washburn & δεν βρισκω τιποτα στο νετ για αυτον.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο το "τσιπακι" ειναι ενας τελεστικος ενισχυτης και αναλογα με το πως το συνδεεις κανει ενα σωρο διαφορετικα πραγματα. Λογικα στον ενισχυτη σου αυτο(μαζι με δυο τρεις αντισασεις και κανα δυο πυκνωτες) ειναι η βαθμιδα προενισχυσης που οδηγει στην εισοδο του τελικου που ειναι τα mosfet(μαλλον μοσφετ ειναι).

συμφωνω οτι δεν ειναι diy.

σορι αλλα δε ξερω περισσοτερα ουτε τι πρεπει να γραφουν τα μοσφετ /τρανζιστορς για να ειναι 30watt ο ενισχυτης  ουτε ξερω τι ειναι το tube screamer chip.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου