Προς το περιεχόμενο

Ταστάρισμα σε καινούριο μπάσο.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά.Ενας μαθητής μου αγόρασε αυτό το μπάσο πhttp://www.thomann.de/gr/esp_ltd_b50blk.htm αλλά ταστάρει πολύ στις λα ρε σολ κ ελάχιστα στη μι.Τι γίνεται σ αυτή την περίπτωση?Το μπράτσο είναι ολόισιο.Δοκίμασα να ανεβάσω λίγο τις χορδές απ τον κάτω καβαλάρη αλλά το πρόβλημα δεν λύνεται.Ισως να θέλει κι άλλο αλλά δεν θέλω να το πειράξω πολύ χωρίς να ρωτήσω.Τι πρέπει να κάνω?Να σηκώσω κ άλλο τις χορδές?Πόσο περίπου ψηλά πρέπει να είναι?Σηκώνονται η κάθε μία ανεξάρτητα αν αυτό σας λέει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μπράτσο είναι ολόισιο.

 

Ίσως εκεί είναι το πρόβλημα. Ας έχει και λίγο bow, σε πολλές καταστάσεις λύνεται έτσι το θέμα. Αν όχι τότε σήκωσε τα βαγονάκια στη γέφυρα, αλλά προσεκτικά ώστε και οι υπόλοιπες χορδές ν'ακολουθούν αναλόγως, δεν είναι και το καλύτερο να'ναι δύο χορδές υπερυψωμένες και οι υπόλοιπες να γλύφουν τα τάστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δωσε το κατάλληλο τόξο στην ταστιέρα καταρχήν.

 

Strings vibrate in an elliptical pattern. That is, they vibrate more widely in the center of their length. So, a little relief is needed for them to not hit the frets. If your neck is straight or back-bowed, the strings may rattle against the frets causing unpleasant fret buzz.

http://www.tunemybass.com/bass_setup/bass_neck_relief.html

 

μετά αν το χεις ρυθμιζεις σωστα το υψος και το radius των χορδών

http://www.tunemybass.com/bass_setup/bass_string_height.html

 

τέλος ανα πάλι τρίζει και δεν φταινε πχ ..ελλατωματικες χορδες(δυσκολο)

τότε ισως να το δει καποιος τεχνικος και να κοιταξει τα ταστα μήπως καποιο θέλει γυαλισμα(αν προεξέχει πχ)

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο πιθανο ειναι να χρειαζεται λιγο πειραγμα το truss rod αλλα καλο θα ηταν πριν κανεις οτιδηποτε να διαβασεις τις οδηγιες χρησης.Ριξε μια ματια εδω:http://www.espguitars.com/ESP_Owners_Manual.pdf

Keep true to the dreams of thy youth...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά έκανα ότι μου είπατε.Εδωσα λίγη κλίση στο μπράτσο ανέβασα τις χορδές απ την γέφυρα φροντίζοντας για το radius κ το ταστάρισμα εξαφανίστηκε.Το θέμα είναι πως μου φαίνονται κομματάκι ψηλά οι χορδές.Μέτρησα κ η απόσταση της μι στο 12ο τάστο είναι 6 χιλιοστά απ το ξύλο της ταστιέρας μέχρι την κάτω μεριά της χορδής..Είναι εντάξει αυτό το action ή λόγο κιθάρας μου φαίνεται εμένα μεγάλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι πως μου φαίνονται κομματάκι ψηλά οι χορδές.Μέτρησα κ η απόσταση της μι στο 12ο τάστο είναι 6 χιλιοστά απ το ξύλο της ταστιέρας μέχρι την κάτω μεριά της χορδής..Είναι εντάξει αυτό το action ή λόγο κιθάρας μου φαίνεται εμένα μεγάλο?

Kαταρχήν μετράμε απο την κορυφή του τάστου μέχρι την χορδή. Αν έχει jumbo τάστα

θα είναι περίπου 4 χιλιοστά φαντάζομαι. 'Κανονικό' είναι για την Ε, το πόσο χαμηλό

action μπορείς να πετύχεις χωρίς ταστάρισμα (αν υποθέσουμε οτι το όργανο έχει

σχεδόν τέλεια levelαρισμένα τάστα και ενα ελάχιστο relief) εξαρτάται απο το πάχος των

χορδών, αν είναι roundwound ή flatwound, το αν παίζει με δάχτυλα ή πένα. Γενικά

όμως εννοείται οτι σχεδόν πάντα ενα μπάσο θα έχει ψηλότερο action απο μια κιθάρα.

Τις εργοστασιακές χορδές έχει πάνω το ltd?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαταρχήν μετράμε απο την κορυφή του τάστου μέχρι την χορδή. Αν έχει jumbo τάστα

θα είναι περίπου 4 χιλιοστά φαντάζομαι.

Το μέτρησα όπως είπες κ στο 12ο τάστο έχει 4,5 χιλιοστά.

'Κανονικό' είναι για την Ε, το πόσο χαμηλό

action μπορείς να πετύχεις χωρίς ταστάρισμα (αν υποθέσουμε οτι το όργανο έχει

σχεδόν τέλεια levelαρισμένα τάστα και ενα ελάχιστο relief) εξαρτάται απο το πάχος των

χορδών, αν είναι roundwound ή flatwound, το αν παίζει με δάχτυλα ή πένα. Γενικά

όμως εννοείται οτι σχεδόν πάντα ενα μπάσο θα έχει ψηλότερο action απο μια κιθάρα.

Τις εργοστασιακές χορδές έχει πάνω το ltd?

Εχει τις εργοστασιακές χορδές επάνω (αλήθεια τι νούμερο είναι) κ το ταστάρισμα το είχε όταν έπαιζε με τα δάχτυλά.

 

ΜΗΠΩΣ να το πας για ένα σεταπ σε κάποιον επαγγελματία ;;;  ;)

Μένω επαρχία οπότε είναι δύσκολο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον πολυ βασικο! Πρωτα ρυθμιζουμε την κλιση του μπρατσου απο την βεργα και ΜΕΤΑ ρυθμιζουμε το υψος των χορδων!

 

Εφοσον ειπες πως εδωσες ελαχιστο κενο (relief) στο μπρατσο τοτε ρυθμισε σωστα τα υψη τα οποια εργοστασιακα συνηθως ειναι 2,8mm στην μπασσα χορδη και 2,0mm στην λεπτη μετρωντας να πω ξανα ΠΑΝΤΑ στο 12ο ταστο (πανω στο ταστο με την κατω μερια της χορδης και οχι πανω στο ξυλο του μπρατσου)

 

 

Οι εργοστασιακες χορδες που φοραει το μπασσο ειναι: 105/85/65/45

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπα παιδιά τώρα έχουμε θέμα.4 χιλιοστά ή 2,8 πρέπει να είναι?Καταλαβαίνω πως είναι κ θέμα γούστου το πόσο ψηλά θα είναι οι χορδές, αλλά σε αυτό το μπάσο δεν πάνε χαμηλότερα από εδώ που τις έχω (4,5 χιλιοστά) ούτε για πλάκα.Λίγο το μπράτσο να πειράξω κ μπαζάρει.Μήπως να το επιστρέψουμε πίσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου