Προς το περιεχόμενο

αγορά mic thing ??????


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα . . σκέφτομαι να αγοράσω (ή να φτιάξω κάτι παρόμοιο, μιας και έχω όλα τα υλικά) το mic thing για χρήση σε home studio, πιστεύετε ότι θα κάνει δουλειά με της αντανακλάσεις του ήχου στο δωμάτιο? το έχει δοκιμάσει κανείς ? ??? να μας πει καμιά γνώμη!!!

 

στην αγορά το βρίσκω 180€ . .

 

Ευχαριστώ...

 

http://www.smproaudio.com/index.php?option=content&task=view&id=47

συγνώμη για το λινκ αλλα δέν ξέρω πώς να ανεβάσω φωτογραφία. :-[ :-[

 

είμαι σε λάθος forum ε?? τώρα το είδα… συγνώμη!

www.rockangel.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί είσαι σε λάθος forum  ???

 

έχω δοκιμάσει το αντίστοιχο της SE και κάνει τρομερή δουλειά

το smpro audio δεν το έχω δοκιμάσει

 

πάντως να κατασκευάσεις κάτι τόσο καλό μόνος σου δεν νομίζω γιατί είναι

1) τα υλυκά

2) η μελέτη

(για το SE που έχω δει τουλάχιστον)

 

αν έχεις τη γνώση και τα υλικά σε αφήνω να προβείς στην κατασκευή  ;D

αν δεν δοκιμάσεις βέβαια ποτέ δεν ξέρεις

αν σου έρχεται μικρό το κόστος τότε δοκίμασε το

 

α επίσης μια παρατήρηση πάνω στο αντίστοιχο της SE

θέλει γερανό για να στηριχτεί είναι πολύ βαριά

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν μου έρχεται μικρό το κόστος για αυτό ρωτάω τα υλικά τα έχω  και από θέμα κατασκευής θα τα καταφέρω….. νομίζω… απλά σκεφτόμουν να  μην μπω στην διαδικασία αν δεν άξιζε, αλλά όπως είπες μια δοκιμή δεν χάλασε κανένα..

 

Γερανό ε??? γιατί σκεφτόμουνα πρόσθετη βάση μικρόφωνου. Αλλά θα δείξει η κατασκευή …. Πόσο βαρύ θα βγει

 

Σε ευχαριστώ jmone

μην  δίνεις και πολύ σημασία σε ότι λέω, ώρες ώρες το χάνω... (για το forum λέω)

________________________________________________________________________________________

Αλήθεια υπάρχει τρόπος να με βγάλω σε vst να με βάλω plug in sto cubase  και να με παίζω από Midi keybord???-

 

 

 

www.rockangel.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κατασκευη δεν ειναι τπτ, απλο πραγμα... αποροφητικο υλικο καλης ποιοτητας απο μπροστα ωστε να αποροφουνται οι ανακλασεις που ερχονται απο την πισω πλαγια πλευρα και να περιοριζονται... ιδιετερα απλη κατασκευη... το μονο που πρεπει να προσεξεις ειναι οι διαστασεις... τωρα αν θες πιο φτηνη λυση... Ειχα δει στο site απο puscifer (project to mjk απο tool) στο myspace μια φωτο απο οταν εγραφε φωνη.. ειχε φτιαξει εναν κλωβο σαν ομπρελα ας πουμε και ειχε βαλει απο πανω κουβερτα... πιθανος να ηταν λιγο αποπνικτικα εκει μεσα αλλα την δουλεια του την κανει... η κουβερτα ειναι ιδιετερα αποροφητικη... :P

 

δυστυχως μαλλον την εβγαλε παρολα αυτα...

mpoyrdes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Μιας και μου έχουν περισσέψει 2 panels dst 114 της auralex, σκέφτηκα να κάνω κι εγώ το ίδιο.

 

Αλλά, δεν υπαρχει πρόβλημα που οι συχνότητες που θα απορροφηθούν κυρίως είναι οι medium/high;

 

 

(θα μου πείτε: η φωνή ούτως ή άλλως δεν παίζει κάτω από 100hz) αλλά έτσι δεν θα υπάρχει η περίπτωση να μείνουν μονο οι ανακλάσεις από τις χαμηλότερες συχνότητες, πνίγοντας έτσι το υλικό μας και κάνοντας το να ακούγεται περισσότερο dull;

 

(μιας και η χρήση τους ενδείκνυται σε προβληματικό χώρο)

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι η χρηση ενος rolloff φιλτρου στην φωνη ειναι παντα αναγκαιο... κοβεις τα παντα κατω απο τα 100-150 και εισαι οκ! Παρολα αυτα μπορεις να κανεις μοντιφα στο micthing και να το κανεις να αποροφα και κατω απο τα 100 μεσω ενος helmholtz αποροφητη... Ενδεικτικα η ακουστικη/κλασικη κιθαρα, το σωμα της (αυτες με την οπη στην μεση), ειναι ενας helmholtz αποροφητης με κεντρικη συχνοτητα στα 110Hz περιπου... ψαξε στο wiki και γενικοτερα στο google helmholtz ressonators... θα βγαλεις ακρη!

mpoyrdes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου