Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα (;) με το nut...


kultura

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιστεύω ότι αν είχε πρόβλημα το νατ, ο φίλος δεν θα αντιμετώπιζε ακριβώς αυτό το πρόβλημα.

 

Μάλλον το αντίθετο. Όταν δηλαδή θα τραβούσε το τρέμολο προς τα επάνω / πίσω (raise) - ανεβάζοντας το pitch  - κατά την επαναφορά του τρέμολο η κιθάρα θα είχε χαμηλότερο pitch από ό,τι θα είχε κουρδιστεί αρχικά, επειδή το τμήμα των χορδών που θα είχε περάσει το νατ με την κίνηση του τρέμολο, δεν θα μπορούσε να επιστρέψει.

 

Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός...

 

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αυτο ενοω και'γω.αλλα γιατι μπερδευτηκαμε?α!και να ρωτησω γιατι αυτο δεν το ξερω. αφου εβαλε πιο χοντρες χορδες δεν παιζει φαση να ειναι σφηχτες μεσα στο κοκαλο?

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. Αλλά δεν είναι αυτό το πρόβλημα του άρα (κατά τη γνώμη μου) δεν είναι θέμα νατ.

 

Επίσης, ναι, μπορεί να χρειάζεται να ανοιχτεί το νατ αλλά ασχέτως από το πρόβλημα για το οποίο ρωτάει.

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε το πρόβλημα που περιγράφεις είναι πρόβλημα κυρίως των OFR και Edge λόγω της μεγάλης χρήσης που έχουν τα τρέμολο τύπου floating. Σε τρέμολο στρατ είναι δύσκολο να πας σε τόσο μεγάλη φθορά κυρίως λόγω του ότι κανένας δεν κάνει παλαβά πράγματα στα τρέμολα της 7ender. Όχι απιθανο βέβαια. Πάντα, βέβαια, υπό την προϋπόθεση ότι έχει δίβιδο και όχι εξάβιδο.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε αναλογες περιπτωσεις οταν ανακυπτουν τετοια προβληματα με το κουρδισμα σε κιθαρες με τρεμολο 3 σημεια ειναι  συνηθως η πηγη του προβληματος (και εχοντας στο μυαλο μου μια στρατ κιθαρα)

 

-(το κλασσικοτερο) προχειρα κομμενο nut. Διορθωνεται με καλυτερο κοψιμο η με λιπανση προκειμενου να μειωθουν οι δυναμεις τριβης που κανουν τη χορδη να "σκαλωνει"

-προβλημα στο τρεμολο. Ασχημα σφιγμενες βιδες (συνηθως πολυ χαλαρες-προσοχη δεν θελουμε ομως τις βιδες παρα πολυ σφιχτα βιδωμενες....χαλαει το feel του τρεμολο) δεν αφηνουν το τρεμολο να επιστρεψει στην αρχικη του θεση με αποτελεσμα το ξεκουρδισμα.Kλασσικο κολπο οι πιο "σφιχτα" βιδωμενες 2 εξωτερικες βιδες και οι πιο χαλαρες 4 εσωτερικες.

-το headstock. Οχι αυτο καθεαυτο αλλα το hardware που βρισκεται πανω του.....δηλαδη string trees( οτι χειροτερο για το κουρδισμα..... προσωπικα τα αφηνω στο headstock για αισθητικους λογους χωρις ωστοσο να περναω τη χορδη απο αυτα και ουδεποτε εχω αντιμετωπισει καποιο προβλημα), και τα κλειδια.....συνηθως φταιει ο τροπος που τυλιγουμε τις χορδες γυρω απο αυτα και σπανιοτερα τα ιδια τα tuners.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πιστεύω ότι αν είχε πρόβλημα το νατ, ο φίλος δεν θα αντιμετώπιζε ακριβώς αυτό το πρόβλημα.

 

Μάλλον το αντίθετο. Όταν δηλαδή θα τραβούσε το τρέμολο προς τα επάνω / πίσω (raise) - ανεβάζοντας το pitch  - κατά την επαναφορά του τρέμολο η κιθάρα θα είχε χαμηλότερο pitch από ό,τι θα είχε κουρδιστεί αρχικά, επειδή το τμήμα των χορδών που θα είχε περάσει το νατ με την κίνηση του τρέμολο, δεν θα μπορούσε να επιστρέψει.

 

Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός...

 

 

Ισχύει αυτό που λες, αλλά που κατάλαβες ότι έχει κάτι διαφορετικό? :)

 

Θα συμφωνήσω με τον έλεγχο των 3 σημείων που αναφέρει (και) ο fenderiarhs.

 

Παρεπιπτόντως, μια και αναφερθήκαμε στα string trees, πιστεύω ότι είναι καλύτερα αυτά που μπαίνουν με κάποιο σωληνάκι για spacer. Δηλαδή προτιμώ τα πιο "μοντέρνα" δεν κατεβάζουν τις χορδές μέχρι κάτω, αλλά ίσα-ίσα αυξάνουν λίγο τη γωνία πίσω από το headstock.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον όλων... Δυστυχώς δεν μπορούσα να ποστάρω νωρίτερα, γιατί είχα προβλήματα με τη σύνδεση... Τέλος πάντων...

 

Το τρέμολο πρώτα απ' όλα είναι εξάβιδο, και έχω την εντύπωση ότι λειτουργεί σωστά (αν και θα το ξανακοιτάξω, με την αυγούλα :P)... Δεν έχω κάνει καθόλου έντονη χρήση του, για να υπάρχει έντονη φθορά, και δεν είναι floyd rose, για να συμβαίνει κάτι από αυτά που λέει ο φίλος strawhats7...

 

Το nut είναι μάλλον κακώς κομμένο, και μάλλον ακατάλληλο για 11άρι σετ χορδών (όχι, βέβαια, ότι με 10άρες συμπεριφερόταν άψογα...).

 

Συνεχίζω να πιστεύω, λοιπόν, ότι ευθύνεται το nut, αν και θα ξανακάνω έλεγχο στο κιθαρόνι, και θα σας πρηξ... εμμ... θα σας ενημερώσω αν και πάλι δεν καταφέρω τίποτις...

 

Και πάλι ευχαριστώ για τις συμβουλές... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου