Προς το περιεχόμενο

ελατηρια!


ibanezas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπον στην ιμπανεζ μου τα ελατηρια του τρεμολο απο το εργοστασιο ηταν σε μια διαταξη και τα τρια παραλληλα αναμεταξυ τους.μετα το πρωτο σεταπ τησ καταστροφης μου αλλαξε τα ελατηρια χωρις να ρωτησει και τα εβαλε τριγωνικα!εκτοτε παρατηρω ενα μικρο ξεκουρδισμα και μια δυσκολια στο παιξιμο και στα μπεντ.να τα ξανακανω οπως ηταν?τι παιζει γενικα με τισ διαταξεις των ελατηριων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλτα παράλληλα παλι, αλλα επειδή αλλάζει η τάση θα πρέπει να ρυθμίσεις τις δύο βίδες που τα συνδέουν με το σωμα της κιθάρας. Θα χρειαστούν ένα μικρό βίδωμα.

 

Αφου αλλάξεις τα ελατήρια με προσοχή, η διαδικασία είναι κάπως έτσι ...

 

1. Γυρίζεις 1/4 της στροφής την κάθε βίδα

2. Κουρδίζεις σωστά την κιθάρα

3. Κοιτάς αν το τρεμολο έρχεται στην σωστή θέση

4. Αν δεν έχει έρθει πας στο 1, αλλοιως πας στο 5

5. Τελείωσες

 

http://www.jemsite.com/tech/1setup.htm

http://www.jemsite.com/tech/2mods.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λέω να τα αφήσεις όπως είναι για δυο λόγους.

 

α)κυρίως επειδή από ότι κατάλαβα δεν έχεις τις γνώσεις να κάνεις τις απαραίτητες ρυθμίσεις που χρειάζονται (διόρθωσε με αν κάνω λάθος)

β)εγώ έχω floyd και από παράλληλα που ήταν τα έβαλα τριγωνικά.

Γιατί???

Βάζοντας τα έτσι τα ελλατήρια εκτείνονται λιγο περισσότερο από αν ήταν παράλληλα. Και χωρις να μπώ σε πολλές λεπτομέρειες θα σου πώ ότι η δύναμη που ασκούν τα ελλατήρια είναι πιο σταθερή (χωρίς αυξομειώσεις) έτσι, λόγω του ελάχιστα μεγαλύτερου μήκους.

 

Αλλά κυρίως η διαφορά είναι πολύ μικρή. Δηλαδή όπως και να είναι το ίδιο κάνει (περίπου). Οπότε γιατί να να μην τα αφήσεις έτσι όπως τα έβαλε ο μάστορας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα τι να κανω?τις γνωσεις τις εχω και μαλλον θα τα ξαναβαλω οπως ηταν παρραληλα δηλαδη να μην εχει τοσο μεγαλη αντισταση το τρεμολο και να ειναι πιο μαλακο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...μαλλον θα τα ξαναβαλω οπως ηταν παρραληλα δηλαδη να μην εχει τοσο μεγαλη αντισταση το τρεμολο και να ειναι πιο μαλακο

 

Αν το θες πιο μαλακό αυτό που είπες να κάνεις....

Tigka metal!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...μετα το πρωτο σεταπ τησ καταστροφης μου αλλαξε τα ελατηρια χωρις να ρωτησει και τα εβαλε τριγωνικα!εκτοτε παρατηρω ενα μικρο ξεκουρδισμα και μια δυσκολια στο παιξιμο και στα μπεντ.να τα ξανακανω οπως ηταν?τι παιζει γενικα με τισ διαταξεις των ελατηριων

 

Αφού υπάρχει το πρόβλημα πως περιμένεις να εξαφανιστεί.

Και το σωστό set up που το βλέπεις :!:

 

Εκτός αν σωστό λες αυτό που θα επακολουθήσει....

 

Πάντως διευκρίνισε πως παρατηρείς το ξεκούρδισμα και πότε.

α) Κουρδίζεις παίζεις και μετά το όργανο είναι αλλού γι αλλού ή

β) παίζεις κουρδισμένος αλλά όσο ανεβαίνεις η ταστιέρα ακούγεται ξεκούρδιστη?

Tigka metal!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου