Προς το περιεχόμενο

Τεχνική για double stops?Βοήθεια


trigga

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει κατι στανταρ για να τα παιξεις?Καποια τεχνικη ή οτιδιποτε που βοηθάει το χέρι?

 

Πρεπει να τονίσεις τί με αυτά?Παιζεις με την b7 k 7 στην κλίμακα?Και την 3 κ b3?Aναλογα σε μινορε κ ματζόρε?Δεν βρηκα τπτ να δω απο βιβλια κ δεν εψαξα απλα κ το αυτί μου βλεπω σε dominant ακορντα οτι παιζει b7 k 7.Σε αλλου τυπου ακόρντα παιζει double stop.

 

Για ριχτε φως στο σκοτάδι ρε μπλουζάκια ναπούμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ετσι νομιζω το ονομαζουν κ στην κιθαρα κ ναι ειναι η συνηχηση δυο νοτων αλλα ποια ακριβως ειναι η λογικη συνηχησης εδω.Δηλαδη ποιες νοτες θα ακουστουν καλυτερα αυτο ρωταω.

 

 

Λαθος τελικα ειναι b3 k 3 slided κ σταθερη η b7 σε ενα dominant ακορντο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξε τίποτα μαθήματα του Arlen Roth (νομίζω ότι σου είχε δώσει κάποια links ο Ηλίας πριν κάποιες μέρες). Ο τύπος είναι expert σε αυτά που ψάχνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ενα κομματι απο Van Halen που λεγεται "Finish what you started" απο το OU812. Εκει ο Eddie παιζει το σολο με καθαρο fender ηχο και ειναι ΜΟΝΟ double stops. Βρες το να ακουσεις..

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις το ακουσα το βαν χάλεν ρε.Τετοια παιζει αυτος?Πως νομιζα οτι ειναι μεταλιδι με ταπινγκ

 

Τα double stop δεν ακουω ομως ρε.Μιλαω για double stop που κανουν στη μπλουζ ρε με δυο νοτες που πολλες φορες εχει κ slide ή legato.Το δοκιμασα κ μαρεσε στις b3 k 3 το slide-legato.

 

Μηπως λεγεται αλλιως αυτο το πραγμα που λεω?Το να παιζω απλα διπλες νοτες σε διαστηματα 4ης ή 5ης ειναι το κλαιν χωρις νοημα.Το θελω λιγο μπλουζοτζατζικιαρικο το κολπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα τριγγ,

 

ο βαν (ρο)χαλεν ναι, ταπινγκ παιζει αλλα οχι και μεταλιδι ρε. Σ αυτο το κομματι ομως παιζει ετσι. Και πιστευω οτι αυτη ειναι η τεχνικη του double stop, εστω μια μορφη της (country style κι ετσι). Εκτος αν μιλας για harmonies δηλ να παιζεις ταυτοχρονα 2 νοτες πχ λα-ντο, ρε-φα# σε dorian και καλα ωστε να ακουγεται σαν "δισολια". Εγω παντως οταν ακουω αυτο το κομματι νομιζω οτι ειναι ο ορισμος του double stop (ειμαι σιγουρος οτι και ο arlen roth θα χει πολλα παραδειγματα)

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου