Προς το περιεχόμενο

Με ποιά σειρά τα πεταλάκια;


nikosvaiou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 7 μήνες αργότερα...
  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

1. Αμέσως μετά την κιθάρα μπαίνουν τα εφέ που έχουν σχέση με ανίχνευση συχνότητας, δλδ tuners, pitch shifters, accoustic sims, whammy, harmonizer και τα wah.

2. Ακολουθεί ίσως ένας compressor.

3. Έρχονται τα Drive. Κάποιοι βάζουν αμέσως μετά το Wah γιατί έτσι τους αρέσει ...

4. Πιθανόν να υπάρχει ένα EQ για να "μαζέψει" την κατάσταση. Ίσως και ένας compressor να είναι χρήσιμος ανάλογα με την περίπτωση.

5. Μετά βάζουμε το noiz gate και το volume pedal (για να μη μας κόβει τις ουρές από τα delay/reverb)

6. Και τέλος βάζουμε τα ψηφιακά εφέ όπως chorus, delay, reverb. Αυτό το σημείο μπαίνει και στο FX LOOP του ενισχυτή, αν έχει o ενισχυτής μας.

7. Εδώ κάτι βάζουμε ... αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς τι.

Αν κάποιος δεν έχει ξεχωριστό Wah και Volume, αλλά 2 σε 1. Που μπαίνει;

Bass till I die!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχετε λίγο χρόνο βοηθήστε κι εμένα λίγο με τη σειρά των πεταλιών...

 

Η σειρά που τα έχω βάλει είναι η εξής αλλά έχω προβλήματα με το fuzz.

 

guitar>tuner>cry baby (wah)>route66 (compressor overdrive)> tubescreamer> little big muff (fuzz)> delay> amp

 

θέλω να χρησιμοποιώ τον compressor του route66 με τα overdrive που ακολουθούν είτε με συνδιασμό δύο.

Έχω μεγάλες αυξομειώσεις στην ένταση ειδικά με το little big muff (μειώνεται πολύ)

 

Τέλος έχω ένα eq που θέλω να το βάλω στην αλυσίδα αλλά δεν ξέρω που. Με λιγότερα πετάλια το έβαζα πρώτο στη σειρά και το λειτουργούσα σαν boost.

 

Βοηθάτε γιατί έχω τρελλαθεί στις αγορές και δεν μπορώ να τα απολαύσω τα άτιμα... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος δεν έχει ξεχωριστό Wah και Volume, αλλά 2 σε 1. Που μπαίνει;

 

Μπορείς να δεις πού σου αρέσει περισσότερο εσένα, εγώ θα τα έβαζα στην αρχή.

 

Η σειρά που τα έχω βάλει είναι η εξής αλλά έχω προβλήματα με το fuzz.

 

guitar>tuner>cry baby (wah)>route66 (compressor overdrive)> tubescreamer> little big muff (fuzz)> delay> amp

 

θέλω να χρησιμοποιώ τον compressor του route66 με τα overdrive που ακολουθούν είτε με συνδιασμό δύο.

Έχω μεγάλες αυξομειώσεις στην ένταση ειδικά με το little big muff (μειώνεται πολύ)

 

Τέλος έχω ένα eq που θέλω να το βάλω στην αλυσίδα αλλά δεν ξέρω που. Με λιγότερα πετάλια το έβαζα πρώτο στη σειρά και το λειτουργούσα σαν boost.

 

Γενικά θα πρέπει να προσέχεις ιδιαίτερα την σειρά των gain stages και των volume boosts σου. Ο θόρυβός σου θα αυξάνεται συνεχώς με κάθε πρόσθεση καινούργιου, αλλά πρέπει να έχεις όσο το δυνατόν λιγότερα ανοιχτά ταυτόχρονα. Επίσης, ένα πετάλι συμπεριφέρεται πολύ διαφορετικά αν πουσάρεται από τα προηγούμενα ή αν δέχεται αναλλοίωτο σήμα από την κιθάρα.

 

Το eq στην περίπτωσή σου θα έμπαινε τελευταίο πριν το delay για να κάνει μια "γλυπτική" συχνοτικά στον ήχο σου, και για να ανεβάζει το όλο vol. level του χωρίς παρενέργειες. Βέβαια, το delay θα πρέπει να έχει καλό headroom για να ανεχθεί τα υψηλότερα επίπεδα έντασης (κάτι που δεν το έχουν όλα). Ποιος είναι ο ενισχυτής σου και πώς τον σετάρεις? Eπίσης, δεν καταλαβαίνω τι εννοείς όταν λες ότι η ένταση του L. Big Muff μειώνεται πολύ. Πότε συμβαίνει αυτό και όταν έχεις ανοιχτό τι άλλο ταυτόχρονα, και με τι settings?

 

Από αυτά: guitar>tuner>cry baby (wah)>route66 (compressor overdrive)> tubescreamer> little big muff (fuzz)> delay> amp θα πήγαινα το Route 66 τελευταίο πριν το delay (μπορεί να ακούγεται ανορθόδοξο αλλά μέχρι σήμερα μου δίνει πάντα τα καλύτερα αποτελέσματα - το γιατί αν θες στο εξηγώ) και θα έβγαζα εντελώς το tubescreamer, απλούστατα γιατί κάνει ακριβώς την ίδια δουλειά (και μάλιστα χειρότερα) με το overdrive του Route 66.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε υπέρ ευχαριστώ κατ’αρχην για το χρόνο σου,

 

Όλα αυτά τα συνδέω σε fender blues junior με όλα τα ποτενσιόμετρα στη μέση, και παίζω με strat.

Θα δοκιμάσω να βάλω το route66 στο τέλος και θα παίζω με On τον compressor. Το tubescreamer το θέλω για να έχω δύο επιλογές overdive, ένα πιο γλυκό κι ένα πιο άγριο  :D.

Στη σειρά που σου έγραψα πριν, όταν πατούσα το big muff άσχετα αν ήταν ενεργοποιημένα τα od πριν ή άσχετα αν ήταν ενεργοποιημένος ο compressoras έπεφτε η ένταση όσο και να δυνάμωνα το volume του πεταλιού.

 

Ευχαριστώ και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dokimase:

 

epilogea,tuner,limiter,wah,distortion,eq,chorus,volume,reverb,loop

 

sigoyra to limiter prin thn paramorfwsh k ta modulation gia na mporei na leitoyrgeisei swsta, to volume meta to distortion gia na elegxeis to volume k oxi thn entash, to reveb teleytaio petali poy peirazei to shma k to loop sto telos. ta alla dokimase ta me oti se boleyei k soy aresei.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασίλη ελληνικά πλιζ...

 

Πανούλ περίεργο μου ακούγεται το πρόβλημα με το L. Big Muff... αποσυνέδεσέ το και δοκίμασέ το μόνο του (κιθάρα -> πετάλι -> ενισχυτής). Σε κάποιο σημείο του διακόπτη volume θα έχει το unity gain (ένταση ήχου με πετάλι off = ένταση ήχου με πετάλι on). Φυσιολογικά αυτό πρέπει να είναι περίπου στις 10-11 η ώρα (του ωροδείκτη έτσι όπως κοιτάς το ρολόι), αν θυμάμαι καλά. Από κει και πάνω πρέπει να δίνει ένα καλό boost. Αν αυτό δεν συμβαίνει, τότε πρέπει να είναι ελαττωματικό - γύρνα το πίσω...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου