Προς το περιεχόμενο

χρειζομαι shielding?


funkysoul

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε Εκτορα απ οτι ξερω (εμαθα) υπαρχουν 2 ειδων hum.Το ενα ειναι αυτο που λες και αφορα single coils που δεν μπορεις να κανεις και πολλα γιατι ειναι μερος του ηχου...αν κοψεις το hum (noise gate,tone...etc) κοβεις ΚΑΙ ηχο και εξουδετερωνεται με....humbuckers(!) και το αλλο ειναι αυτο που αναφερω που εχει να κανει με  εξωτερικες παρεμβολες radio frequencies (RF) και προσβαλει ΚΑΙ τους humbuckers...και εξουδετερωνεται με...shielding...δυο εντελως διαφορετικα hum σχετικα με το απο που προερχονται.

 

Παραθετω απο κατω σχετικο συνδεσμο αλλα ταυτοχρονα ψαχνω να βρω ενα αλλο που εΚΣηγει αναλυτικα τις διαφορες σε αυτα τα δυο ειδη hum.

 

How To Shield A Guitar | Seymour Duncan

 

 

Επισης αν ηταν προβλημα γειωσης τοτε πως εξηγειται το οτι σχεδον παντου εκτος απο το σπιτι μου δεν ειχα θεμα με RF hum;Στην στρατ που εχω δεν υπαρχει καθολου θεμα ΤΕΤΟΙΟΥ hum.Ειναι dead quiet.Εχει τα δικα της θεματα μονο οταν ανεβαινει το gain η κοντα στον ενισχυτη...εχει δηλαδη οτι και καθε στρατ που σεβεται τον εαυτο της!!!Εχω επισης μια τελε που σπλιταρει και οταν ειναι σε διπλους εχει RF hum ενω οταν σπλιταρω σε μονους ησυχαζει!Και αυτη η κιθαρα αρχισε να το κανει χρονικα οταν αρχισε και η gibson.Δε παιζει να χαλασε ταυτοχρονα η γειωση και στις 2 κιθαρες.ΕΞΩΓΗΙΝΟΙ!!!

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου